Kónya Zoltán - Alapvető információk / Some basic knowledge.

Kónya Zoltán 1971. január 10-én született Budapesten. Általános iskolai tanulmányait Kecskeméten végezte, majd sikeres felvételi után a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium speciális kémia tagozatán érettségizett 1989-ben. 1989-től vegyészhallgató volt a József Attila Tudományegyetemen, diplomáját 1994-ben szerezte: Penke Botond akadémikus csoportjában béta-amiloid peptidek előállítását és szerkezetének Alzheimer-kórra gyakorolt hatását vizsgálta. 1994-ben kezdte meg PhD tanulmányait Prof. Hannus István és Prof. Kiricsi Imre irányításával. PhD értekezését 1997-ben védte meg summa cum laude minősítéssel. 1997-től 2000-ig prof. B.Nagy János csoportjában dolgozott Namurben (Belgium), ahol szén nanocsövek előállításával, jellemzésével és módosításával foglalkozott. 2001-től egy évet töltött a University of California Berkeley egyetemen, ahol Prof. Somorjai Gábor irányításával fém nanorészecskéket tartalmazó nanokompozitok előállításával és fejlesztésével foglalkozott.

1997-2002-ig tanársegéd, 2002-től 2005-ig adjunktus a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Tanszékén. 2005-ben habilitált, és még ebben az évben kinevezték egyetemi docensnek. 2000 óta tanszékvezető helyettesi feladatokat látott el. Prof. Kiricsi Imre sajnálatos halála után a tanszék megbízott vezetője lett, majd 2011-től kinevezett tanszékvezető.

2011-ben kapta meg az MTA Doktora (D.Sc.) címet, 2012-ben nevezték ki egyetemi tanárnak. 2012-től 2018-ig az SZTE Kémiai Intézetének vezetője, 2013-tól az SZTE Környezettudományi Doktori Iskola vezetője.

Balloons

Egyetemi oktatóként előadásokat, számolási- és laborgyakorlatokat tart a tanszék oktatási profiljába tartozó tárgyakból (környezeti kémia, technológia, vízkezelés, nanorendszerek, stb.). Eddigi oktatói tevékenysége során 30 Ph.D. értekezés (társ)témavezetője (www.doktori.hu), több mint 60 szakdolgozat/diplomamunka témavezetője. Hallgatói által írt diákköri dolgozatok közül 5 szerzett első díjat, 1 második díjat, 2 harmadik díjat és 2 különdíjat az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon (OTDK és OFKD).

Tudományos munkássága - a PhD megszerzése után - a különböző nanoszerkezetek előállítása, jellemzése és módosítása területekhez köthető. Eddigi eredményeit (az adatok a Magyar Tudományos Művek Tárából származnak) >400 impakt faktorral jegyzett tudományos közleményben ismertette, melyek összesített hatástényezője meghaladja az 1200-at. Munkáira 2020. októberéig ~8000 független hivatkozást kapott, Hirsch indexe 48 (Web-of-Knowledge). Tudományos munkáját 2003-ban Ifjúsági Polányi-díjjal, 2015-ben OTDT Mestertanár Aranyéremmel és MTA Pungor Ernő Díjjal, 2018-ban MTA Szabadalmi Nívódíjjal ismerték el. 2017-ben megkapta a Német Kémikusok Társaságának Hevessy Díját. 2018-ban Gábor Dénes Díjjal tüntették ki. 2019-ben Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át.

Kutatásait témavezetőként és résztvevőként elnyert Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, Magyari Zoltán posztdoktori ösztöndíj, OTKA, FKFP, TÁMOP, EFOP, GINOP és Európai Uniós pályázatok segítették.

A tudományos közéletben számos angol nyelvű szakfolyóirat számára végez bírálói munkát. Belga, finn, olasz, szerb, japán és amerikai kutatócsoportokkal tartott és tart fenn jelenleg is munkakapcsolatot. Tagja a Magyar-, az Amerikai- és a Német Kémikusok Társaságának. 2010-től a Szegedi Tudományegyetem Innovációs Bizottságának tagja.

2018. július 1-től az SZTE Tudományos és Innovációs Rektorhelyettese.

Nagy potenciál van a kutatókban: Kónya Zoltán munkáját idén a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével ismerték el

Kónya Zoltán több, mint egy éve a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese. Ő maga vegyészként szintén kutató, így megerősítette: fontos, hogy kutatói versenyképességüket növeljék. Ennek érdekében kutatócsoportokat hoztak létre, és több programot indítottak a hallgatók kutatói tevékenységének ösztönzésére.

– 1500 oktatónk van, mindegyiküknek kutatnia is kell, legyen az bármely terület, orvostudomány, bölcsészet vagy akár zene. Nagy potenciál van a magyar kutatókban, mégsem mutattuk meg ezt eddig, úgy ahogy lehetne – fogalmazott Kónya Zoltán, aki több mint egy éve a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese. Véleménye szerint saját eszközeiket kell jobbá tenni annak érdekében, hogy versenyképességüket növelni tudják. Úgy gondolja, ha kutatási minőségük emelkedik, növekszik a hallgatók száma is, és így nemzetközileg láthatóbbá válik a szegedi universitas.

– Az egyetlen irány a különböző tudományágak együttműködése; ennek érdekében létrehoztunk egy interdiszciplináris kiválósági központot, ahol az SZTE legkiválóbb kutatói dolgoznak együtt. Az volt a célunk, hogy megismertessük a kutatókkal egymás tudását és területeit, eddig ugyanis komoly probléma volt, hogy nem, vagy csak alig tudtak egymásról. Évek óta dolgozunk azon, hogy egy témát több területről közelítsünk meg. Például egy fogbeültetésen dolgozhat a fogorvos mellett egy fizikus és egy kémikus is. Sokkal jobb eredményt kapunk, ha ők nem külön-külön dolgoznak, hanem együtt – részletezte a rektorhelyettes, aki maga is kutató, a Szegedi Tudományegyetem TTIK Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék vezetője. Hozzáfűzte, szerencsére még mindig a világ élvonalában vannak a kutatóik, ám a cél az, hogy ez így is maradjon, ehhez viszont szükséges az infrastruktúra fejlesztése.

Balloons

– Az egyetemünkön az elmúlt egy évben sokat tettünk azért, hogy megismerjük és elismerjük kutatóinkat. Meg kell őket mutatnunk a világnak, ezért új kitüntetéseket hoztunk létre tavasszal. Most a tanévnyitón díjaztuk az év publikációját, az év oktatóját és fiatal oktatóját is, de kitüntetjük majd az év kutatóját és fiatal kutatóját is – részletezte a rektorhelyettes. Az elmúlt egy évről – amióta rektorhelyettesként is tevékenykedik – úgy vélekedett, az innováció területén komoly előrelépések történtek. Ahhoz azonban, hogy eredményeiket megfelelően hasznosítsák, szerinte megfelelő célzott oktatás is szükséges. Terveik között szerepel bemutató órákat tartani közép- és általános iskolákban, céljuk a vállalkozói szemlélet gyakorlatias bemutatása. Emellett két olyan programot is indítottak, ahol az egyetemi hallgatók és az ipari partnerek tényleges problémán dolgozhatnak, gondolkodhatnak együtt.

Kónya Zoltán augusztus 20-án megkapta a Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári tagozatának kitüntetését. Mint mondta, örült neki, ám a tavaly kapott Gábor Dénes-díjat szakmailag meghatározóbbnak tartja, ugyanis azt tudományos és feltalálói tevékenységéért kapta. Azt is elárulta, 13 szabadalma van, és továbbra is fontos számára, hogy a rektorhelyettesi feladatai mellett tudjon a kutatásaival foglalkozni. Úgy fogalmazott: neki az a kikapcsolódás.

Délmagyar interjú - 2019.09.11.

Let's Start Making Memories


Kiricsi Imre† (1948-2010)

Kiricsi Imre

Halász János† (1948-2018)

Kiricsi Imre & Halász János (ZeoCAT'94)

Hannus István

Hannus István & Kiricsi Imre & B.Nagy János (ZeoCAT'94) - ZK's 40th Birthday party

2012, FP7 SusFoFlex meeting, Istanbul, Turkey

FP7 SusFoFlex meeting, Istanbul, Turkey

2013, M-ERA.NET VOCSENSOR meeting, Taiwan

M-ERA.NET VOCSENSOR meeting, Taiwan

2013, FP7 INCO project "NAPEP", Baku, Azerbaijan

FP7 INCO project "NAPEP", Baku, Azerbaijan

2013, FP7 SusFoFlex meeting, Athlone, Ireland

FP7 SusFoFlex meeting, Athlone, Ireland

2014, NANOSMAT-USA, Houston, Texas

Houston, USA, 2014

2015, World Congress and Expo on Redefining science Nanotechnology and Materials Science, Dubai

World Congress and Expo on Redefining science Nanotechnology and Materials Science April 13-15, 2015, Dubai, UAEProceedings

2017, Chemical Reactions at Surfaces - Gordon Research Conference, Lucca (Barga), Italy

Defining the Next Generation Challenges in Surface Chemistry and Surface ScienceConference page

2018, 40th Anniversary of The Institute of Chemistry Vietnam Academy of Science and Technology, Hanoi, Vietnam

Int. Scientific Conference on “CHEMISTRY FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT” 40th Anniversary of The Institute of Chemistry Vietnam Academy of Science and Technology

2018, Hevesy Lectureship, Erlangen, Germany

Professor Zoltán Kónyas Forschung ist auf dem Gebiet der Herstellung, Charakterisierung und Modifikation verschiedener Nanostrukturen. Der Titel seiner Vorlesung an der Universtät Erlangen-Nürnberg war „Beyond the nanoparticles: the role of sub-nanosized metal species in heterogeneous catalysis“. webpage

2018, Gábor Dénes Award, Budapest

Press release

2019, Hungarian Order of Merit Officer’s Cross Civil Section, Budapest

Press release

Science & Art - Gallery

Science and art are the very nature of human attempts to understand and describe the world around us. Although art is subjective while science is objective, they are expressions of what it is to be human in this world.

Titanate heart

Heart of Titanate nanotubes

Mouse

Mouse in the micro-CT

KinderEgg

KinderEgg in the micro-CT

CNT spring

Carbon Nanotube spring from "close"

The story in pictures

Bla-Bla

Cat For Adoption

Kindergarten

with my grand-grand-father

Cat For Adoption

Elementary school

with my Grandparents

Cat For Adoption

Secondary school

Szegedi Radnóti Miklós Experimental High School (1985-89)

Cat For Adoption

University

József Attila University of Szeged (1989-94)

Cat For Adoption

PhD

University of Szeged (1994-97)

Cat For Adoption

DSc

Doctor of the Hungarian Academy of Sciences (D.Sc.) in Chemistry (2011)

Cat For Adoption

MTA Patent Award

Dr. Kónya Zoltán, az MTA doktora, egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem A díjat az iparjogvédelmi tudatossággal gondozott, számos szabadalomban testet öltött, nanotechnológiai és a környezettechnikai témájú találmányainak elismeréseként, példaadó multidiszciplináris munkásságáért kapta (2018-11-15).

Cat For Adoption

George de Hevesy Award

Professor Zoltán Kónyas Forschung ist auf dem Gebiet der Herstellung, Charakterisierung und Modifikation verschiedener Nanostrukturen. Der Titel seiner Vorlesung an der Universtät Erlangen-Nürnberg war „Beyond the nanoparticles: the role of sub-nanosized metal species in heterogeneous catalysis“ (2018).

Cat For Adoption

Gábor Dénes Award

The goal of the founders of the Gábor Dénes Award is to raise the public awareness and to strengthen the recognition of technological innovation, technical/engineering research, and material constructions. Zoltan Kónya, received the recognition for his work on nanostructured materials and nanocomposites.

Cat For Adoption

Hungarian Order of Merit

On the 20th of August, 2019, ZOLTÁN KÓNYA, Doctor of the Hungarian Academy of Sciences, was decorated with the Hungarian Order of Merit Officer’s Cross Civil Section.

Cat For Adoption

TIP project starting at SZTE

Declaration of forming of Regional Innovation Platform (Területi Innovációs Platform, TIP) was signed by representatives of the University of Szeged and the National Research, Development and Innovation Office at 2019.11.16.

Cat For Adoption

Nowadays as vice-rector

From 2018/07/01 I am working as vice rector (responsible for science and innovation) of the University of Szeged

Address

Rerrich Béla tér 1.
Szeged, 6720
+36-62-544-620