Agyelmélet

Wikipedia

 

1978 

Létezik-e az agyelmélet? (Megjegyzések a 16. Filozófiai Világkongresszus vitájához a tudatról, az agyról és a külvilágról). Világosság. 19. 761-766.

1979 

Tézisek az agyról, a jelentésről és a dualizmusról. Magyar Tudomány. 24. 617-627.

A lelki jelenségek agyi struktúrák és jelentés-struktúrák működéseképp állnak elő. Utóbbi nem vezethető le előbbinek egy olyan modelljéből, amely egyedül korpuszkulák érintkezését tekinti struktúraképző tényezőnek (pl. Eccles agymodellje). Egy olyan agymodell viszont, amely a korpuszkulák közötti érintkezést nem tekinti elégséges feltételnek a működéshez (pl. Szentágothai agymodellje), megalapozhat egy olyan további felismerést, hogy ez nem is szükséges feltétel, s így lehetővé válik a funkciót olyan struktúrához kapcsolni, amely az agy részeiből és jelentések külső materiális hordozóiból szerveződik.

1985 

Theses on Brain, Meaning and Dualisme. Studia Psychologica. 27/2. 157-168. 

A79 tétel korábbi változatának angol fordítása

1993 

A szociálpszichológiai jelenségek mechanizmusáról. Pszichológia. 13:2. 205-224.

Megoldási kísérlet a szociálpszichológia dilemmájára: Miképpen lehet inter-individuális funkcióknak szerve az intra-individuális agyvelô? A tanulmány a Vigotszkij-iskolának a funkcionális szervekrôl szóló elméletébôl, Gibson ökológiai percepció-elméletébôl, a populációk territoriális magatartására vonatkozó etológiai adatokból és Szentágothai agymodelljébôl szintetizál alternatív elméletet, mely szupra-individuális funkcionális szervezôdést éppolyan valóságos szervnek tekinti hasonlóan szupra-individuális, sajátosan emberi funkciók (pl. a jelentés-feldolgozás) tekintetében, mint az agy funkcionális szerveit a közönséges individuális funkciókra (pl. a percepcióra) nézve. – A szöveg

1994 

The brain and the mechanism of psychosocial phenomena. Journal of Russian and East-European Psychology. 31:6. 71-91.

A93 tétel angol fordítása

1996 

Vygotskian implications: On the meaning and its brain. A keynote paper. In: Международ­ная конференция „Культурно-исторический подход: Развитие гуманитарных наук и образования”. Proceedings. Российская Академия образования и Российский Государственный гуманитарный университет. Москва, 21-24-го октября 1996. No. 3.

Vigotszkij szerint a magasabbrendű lelki jelenségeket egyszerre kell agyi struktúrák és jelentés-struktúrák működéseként értelmezni. Az előadás amellett érvel, hogy a két követelmény egymást kizárja és bemutatja, hogyan lehet A94 alapján a közöttük levő ellentmondást feloldani. A szöveg

 2002

О значении и мозге: Совместим ли Выготский с Выготским? In: Субъект, познание, деятельность: К семидесятилетию В. А. Лекторского. Москва: Канон+, 2002. 590-612.

Az  A96 orosz fordítása a V. A. Lektorszkij 70. születésnapjának tiszteletére megjelent kötetben. A szöveg

 

 

 

Monográfiák, tanulmánykötetek (Mo)
Pszichológia (Ps)
Agyelmélet (A)
Gazdaságtan (G)
Politikatudomány, Totális szerveződések (P)
Kultúra, József Attila-kutatás (K)
Filozófia (F)
Meta-tudomány, kibernetika (Mt)
Fontosabb reflexiók