Levéltárak a hálózaton

A történettudomány kutatása szempontjából legfontosabb írott forrásoknak az őrzőhelyei a levéltárak is igyekeznek megjelenni a hálózaton, jóllehet látogatottságuk a könyvtárakénál jóval kisebb. A velük szemben támaszott követelmények is mások, ezért internetes megjelenésük eltér a könyvtárakétól. A levéltáraknak nem feladatuk - miként a könyvtáraknak -, hogy a kibertér információs forrásait (is) feltérképezzék, nem információs központokként, hanem a történeti kutatásokat segítő, azt lehetővé tevő intézményekként működtek eddig és ezen alapvetően az információrobbanás sem változtatott. Nem lehet persze azt mondani, hogy az információtechnológia fejlődése a levéltárak, illetve az azokat használni akaró kutatók számára nem teremtett semmilyen új lehetőséget. A változások azonban a levéltárak esetében inkább formai jellegűek még, elsősorban a nagyobb publicitás az, amit számukra a hálózat biztosítani tud. A távolabbi jövő természetesen ezen is alapvetően változtathat, mert a levéltári anyagok digitális tárolásának igénye egyre nagyobb, sőt a továbbiakban az iratképző szervek anyagainak nagy része eleve digitális formában fog a levéltárak állományába kerülni. A levéltárak - közelebb lévén a történeti kutatásokhoz - igen jelentős szerepet vállalhatnak az elektronikus segédanyagok, adatbázisok létrehozása terén.

A Magyar Országos Levéltár
A levéltárak megismerését - a könyvtárakéhoz hasonlóan - szintén érdemes a hálózati központ megismerésével kezdeni. Az Országos Széchényi Könyvtárhoz hasonlóan a MOL internetes arculata is kettős: egyrészt saját állományának és adatbázisainak, illetve az intézménynek a bemutatására törekszik, másrészt pedig kaput nyit a levéltári szervezet alsóbb szintjei és külföldi levéltárak felé.

A honlapról megismerhető az Országos Levéltár dolgozóinak név és címjegyzéke, az intézmény rövid története és tevékenységének összefoglalása. A kutatók támogatását hivatott 'Az iratok kutatása' menüpont, ahol a leghasznosabb gyakorlati információk mellett (nyitvatartás, könyvtár) mellett találhatók a legfontosabb alpontok, a 'Segédletek' és 'Az iratanyag leírása'. A készítők tisztában voltak azzal, hogy a levéltári kutatás némi előzetes tájékozottságot kíván, ezért a 'Kutatási módszerek' menüpont alatt összefoglalták a legalapvetőbb ismereteket. A rendszerváltás óta fellendült családfakutatások nyomán a 'Családtörténet' címszó alatt e speciális terület kutatásához szükséges tudnivalók találhatók meg. Külön pont ('Jogi háttér') tájékoztat az iratok kutathatóságának törvényi szabályozásáról.

A kutatók jelenleg a levéltár három online adatbázisát használhatják: 'Alapleltár', 'Anyakönyvek', 'Középkori oklevelek'. Külön menüpont ('Törvények') alatt érhető el a Levéltári, az Adatvédelmi és a Titokvédelmi törvény szövege. A levéltár kiadványai közül igazából csak a 'Segédletek' használható, a Levéltári Közlemények és a Levéltári Szemle - régi számai sem - sajnos, nem olvasható online.

Jó kiindulópontot jelent a magyar levéltárak honlapjainak linkgyűjteménye, ahonnan nemcsak az önkormányzati, hanem a szaklevéltárak és az egyházi levéltárak oldalai is elérhetők. Itt kell azonban megjegyezni, hogy a könyvtári hálózathoz képest a levéltári hálózat igencsak tetemes lemaradásban van az internetes megjrelenést illetően. Ez persze indokolható azzal, hogy a könyvátrakhoz képest jóval szűkebb réteg kiszolgálásáról kell gondoskodni, továbbá hogy a levéltári kutatásokat jellegükből következőn nemigen lehet kiváltani a hálózaton át történő tartalomszolgáltatással, minthogy a levéltári anyag is nehezen szorítható digitális keretek közé, ami a könyvtárak állománya esetében könnyen megtehető. Mindezek nyomán jelenleg hét megyei levéltár rendelkezik honlappal.

Magyar levéltárak

Magyar levéltárak
Magyarországi egyházi levéltárak
MOL Mohács előtti gyűjtemény (Q-szekció)
Budapest Főváros Levéltára
Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltára
Hajdú-Bihar Megyei Levéltár
Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltára
Somogy Megyei Levéltár
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Levéltára
Tolna Megyei Leváltár
Zala Magyei Levéltár

Vissza a tartalomjegyzékhez