Dekonvolúciós műveletek eredményeinek vizsgálata analitikai jelek digitális feldolgozása során

 

 

Pap Tamás, Kárász Csaba

 

Veszprémi Egyetem, Analitikai Kémia Tanszék

8201 Veszprém, Pf. 158

 

 

 

            Delphi-6 nyelvű számítógépes programot fejlesztettünk ki analitikai műszerek által szolgáltatott digitális jelek feldolgozására. A program számos jelfeldolgozási feladat megoldására képes, melyek a programnyelv adta lehetőségek kihasználásával egy-egy billentyű megnyomásával indíthatók. A műveletek jelentős részét frekvencia-tartományban hajtja végre a software.

            Bemutatjuk a program működését, az egyes jelfeldolgozási feladatok (pl. alapvonal korrekció, digitális zajszűrés, átlapoló jelek felbontása, stb.) végrehajtásának módjait, majd részletesebben ismertetjük a konvolúció-dekonvolúció műveletének végrehajtása során szerzett tapasztalatokat.

            Megvizsgáltuk, hogy milyen előnyök származnak a dekonvolúció alkalmazásából a különböző jelfeldolgozási feladatok végrehajtása során. A legjobb eredményeket az átlapoló csúcsok felbontása során értük el. Kísérleti úton meghatároztuk annak a függvénynek a frekvencia-tartománybeli képét, amely alkalmas az adott jellemzőkkel rendelkező átlapoló jelek felbontására.

            Megállapítottuk, hogy az átlapoló jelek felbontásához minden esetben meg kell keresni azt a függvényt, amellyel a dekonvolúció végrehajtható, amely azonban általánosan nem használható. A függvény megkeresésére adunk egy javasolt módszert, de az egyedi feladatok megoldásakor az általunk javasolt módszerrel egyedi dekonvolúciós függvényt kell meghatározni. A dekonvolúció művelete, amint az az irodalomból ismert, csak frekvencia-tartományban végezhető el, de ez további előnyökkel is járhat, mint pl. az aszimmetrikus csúcsok szimmetrikussá tétele oly módon, hogy a csúcs helye és a görbe alatti terület nem változik. Ezen utóbbi eredmény pl. a kromatográfiában látszik igen előnyösnek.

            Konkrét példákon keresztül mutatjuk be azokat az eredményeket, amelyeket hasznosnak ítélünk az egyes analitikai műszerek által szolgáltatott jelek feldolgozása során.