Baráth Tibor

Iskolafilozófia és pedagógiai
program

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M modul

Tartalom

BEVEZETÉS

1. AZ ISKOLAI AUTONÓMIA ÉS A PEDAGÓGIAI PROGRAM

1.1. Szakmai autonómia és pedagógiai program

1.2. A pedagógiai program a törvényben

2. HELYZETELEMZÉS — A PEDAGÓGIAI PROGRAM
MEGALAPOZÁSA

2.1. A külső és belső környezeti tényezők feltárása

2.2. Az iskolahasználók igényei

2.3. A fenntartó és a pedagógiai program

2.4. A pedagógusok és az iskola

2.5. Technikák, eljárások

3. ÉRTÉKEK ÉS AZ ISKOLA FILOZÓFIÁJA

3.1. Az értékek és az iskolakoncepció összefüggései

3.2. Az értékek feltárását segítő technikák

3.3. Filozófia, küldetés, mottó

4. A PEDAGÓGIAI PROGRAM TARTALMA

4.1. Az iskola célrendszere

4.1.1. A célok operacionalizálása

4.1.2. Koherenciavizsgálat

4.2. Tantervezés

4.2.1. Tantárgyak tervezése 33

4.2.2. Tantervfejlesztés, tantervi adaptáció 34

4.3. Az iskola értékelési rendszere

4.3.1. A tanulói teljesítmények értékelése

4.3.2. A tanári munka értékelése

4.3.3. Az intézmény értékelése

4.4. A pedagógiai program további elemei

4.4.1. Tehetséggondozás és hátránykompenzálás

4.4.2. Gyermek- és ifjúságvédelem

4.4.3. Szakképzési program

5. A PEDAGÓGIAI PROGRAM KIDOLGOZÁSA, JÓVÁHAGYÁSA ÉS
MEGVALÓSÍTÁSA

5.1. A fejlesztés folyamata és az igazgató szerepe

5.2. A pedagógiai program és a továbbképzés

5.3. A pedagógiai program elfogadása és jóváhagyása

BIBLIOGRÁFIA

 

MELLÉKLETEK................................................................................................53

 

Bevezetés

A közoktatás rendszerében mélyreható változások játszódnak le. E változásokat sok szempontból a kényszerek és a lehetőségek együttes jelenléte, érvényesülése jellemzi. Jó példa lehet erre a pedagógiai programok megalkotási kötelezettsége, ami okkal nevezhető kényszer szülte lehetőségnek a magyar iskolák számára.

Kényszer, hiszen a törvény előírja ezen dokumentum kidolgozását. Ugyanakkor olyan lehetőség is egyben, ami a magyar közoktatatás történetében először áll az iskolák előtt: tág határok között — amit a törvények, a Nemzeti Alaptanterv és a vizsgarendszer definiál — maguk dönthetnek belső szervezeti működésükről, az általuk kínált képzés tartalmáról, a kiválasztott módszerekről és eszközökről egyaránt. Ez a helyzet a korábbinál lényegesen nagyobb mozgásteret, nemzetközi összehasonlításban nézve is rendkívül nagy szabadságot, ugyanakkor az ezzel természetes módon együtt járó felelősséget ró a tantestületek és intézményvezetők vállára.

A pedagógiai programoknak a fenntartó ellátási kötelezettségével, a klientúra igényeivel és az iskola szakmai feltételeivel történő harmonikus létrehozása a szülők és diákok számára rugalmas, sokszínű kínálatot, a tanárok számára változatos, kihívó munkalehetőséget, a fenntartó számára pedig racionális költségek mellett működő minőségi programot eredményezhet.

A modul pedagógiai program fejezete hordoz aktualitást, hiszen 1998. szeptember elsejétől az iskoláknak új, saját fejlesztésű pedagógiai programjuk szerint kell működniük. A téma azonban nem csupán aktualitása miatt érdemel figyelmet. Egyrészt a pedagógiai program nem kőbe vésett parancsolat, más megközelítéssel élve nem statikus, hanem dinamikus dokumentum. Ez utóbbi jelző azt fejezi ki, hogy a pedagógiai program rugalmasan alkalmazkodik az iskola változó külső és belső körülményeihez, környezetéhez, a változó igényekhez és lehetőségekhez.

Másrészt a modul a pedagógiai program fejlesztéséhez alkalmazható eszközök, eljárások, technikák bemutatásával, ezek elsajátíttatására való törekvéssel is túlmutat az aktualitáson. Ezek a technikák ugyanis általában alkalmazhatók az iskolában, annak működésével kapcsolatban megjelenő problémák, illetve elindított fejlesztések és újítások kivitelezése során.

 

 

1. Az iskolai autonómia és a pedagógiai program

1.1.  Szakmai autonómia és pedagógiai program

Számos modulban utaltunk már arra, hogy a magyar közoktatás irányításában radikális változás zajlott le az elmúlt másfél évtizedben: a magyar közoktatás a centralizált jellegű működésről áttért egy lényegében decentralizált irányítási szisztémára. Ez utóbbinak egyik alapvető megnyilvánulása az iskolák szakmai autonómiájának jelentős mértékű megnövekedése.

Az intézmények szakmai autonómiáját már az 1985-ös törvény jelentős módon megnövelte azzal, hogy kimondta: az iskola dönt minden olyan szakmai kérdésben, amit a törvény vagy más jogszabály nem utal a hatóság jogkörébe. Az iskolák szabadabban tervezhették programjukat, megszűnt a tanterv kötelező, (törvény) jellege, irányelvvé szelídült. Az iskolai autonómia tényleges határai azonban elmosódottak voltak, és a rendszerváltozás előtti időszakban még megmaradt a formális ideológiai kötöttség.

A rendszerváltozás utáni törvényalkotás tovább növelte az intézmények szakmai autonómiáját azzal, hogy saját — úgynevezett pedagógiai programjuk — kidolgozására kötelezte őket. Ez a változás drámainak nevezhető, hiszen az iskolák ezzel jogot kaptak céljaik, működési viszonyaik önálló meghatározására, a képzés tartalmát, a tanítandó tananyagot, annak időbeli elosztását és csoportosítását csak keretjelleggel szabályozza a Nemzeti alaptanterv.

Az új lehetőség egyben komoly szakmai kihívást is jelent a programalkotásban szükségképpen nem túl nagy jártasággal rendelkező iskolák, vezetőik és testületeik számára. E modulban arra teszünk kísérletet, hogy bemutassuk a pedagógiai program fejlesztésének lehetőségeit, a munka során alkalmazható technikákat, miközben röviden vázoljuk az iskola filozófiájának és értékrendjének összefüggéseit is.

1.2.  A pedagógiai program a törvényben

Az 1993-as Közoktatási törvény 44. §-ában elrendelte, hogy minden iskolának saját pedagógiai program szerint kell végeznie oktató-nevelő munkáját. A törvény 48. §-a, illetve ennek 1996-os módosítása szerint az iskola pedagógiai programja tartalmazza:

  1. az iskolában folyó nevelés és oktatás céljait, a törvény 9.§-ában rögzített nevelés és oktatás tantervi alapjai megvalósításának módozatát;
  2. az iskola helyi tantervét, ennek keretén belül

  1. az iskolai életet, a tehetség, a képesség kibontakoztatását, a szociális hátrányok, a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézségek enyhítését segítő tevékenységeket;
  2. a gyermek- és ifjúságvédelemmel összefüggő pedagógiai tevékenységet, továbbá a tanulási kudarcnak kitett tanulók felzárkóztatását segítő programokat;
  3. szakközépiskola és szakiskola esetén a szakmai programot.

 

“Pedagógiai értelemben” a pedagógiai program olyan komplex iskolai dokumentum, amely a külső és belső környezeti tényezők figyelembevételével, azokra építve tartalmazza az iskola filozófiáját, célrendszerét, az iskola által preferált értékeket; azt, hogy melyik az a szülői-tanulói célcsoport, amelynek programjukat kínálják (kiknek az iskolája kívánnak lenni), valamint az iskola nevelési-oktatási programját és teljes működési rendjét. A pedagógiai program tartalmazza tehát a helyi tantervet, a belső értékelési rendszert, iskolai tehetségfejlesztő és hátránygondozó programokat stb.

1.3. A pedagógiai program fejlesztésének elõkészítése

A pedagógiai program elkészítése előtt célszerű végiggondolni, megtervezni, hogyan készíti el az iskola ezt a dokumentumot. Amint már megfogalmaztuk, a pedagógiai program az iskolai működés komplex dokumentuma. Jellegéből adódóan a kidolgozása megfelelő felkészülést és előkészületeket igényel. Egyrészt megalapozott program csak az iskola helyzetének, külső és belső viszonyainak ismeretében készíthető el. Másrészt a megvalósítás kulcsa a tantestület elkötelezettségének kialakítása, ami aligha képzelhető el a fejlesztésben való aktív részvételük nélkül. Tekintsük át ezek utána programfejlesztés egy lehetséges tervét:

 

A következőkben a programfejlesztés lépésein keresztül próbálunk praktikus segítséget adni az iskoláknak pedagógiai programjuk elkészítéséhez.

2. Helyzetelemzés — a pedagógiai program
megalapozása

2.1.  A külsõ és belsõ környezeti tényezõk feltárása

Az iskola mint nyitott rendszer a környezetével szoros kapcsolatban áll, így programjának elkészítésekor figyelembe kell venni minden olyan külső tényezőt, amely célképzését, programját, feladatrendszerét befolyásolhatja. Amint korábban említettük, erre ugyan a törvény nem kötelezi az iskolákat (a helyzetelemzés nem része a pedagógiai programnak), de a kidolgozás szakszerűen enélkül nem képzelhető el. A figyelembe veendő külső környezeti tényezők:

 

Fontos annak számbavétele is az iskola számára, hogy milyen az iskola belső feltételrendszere, milyenek a belső környezeti tényezők:

 

A külső és belső környezeti tényezők jelentős részéről az iskolák pontos ismerettel rendelkeznek, bár néha a legkézenfekvőbbnek tűnő dolgok feltáratlanok (például lehet, hogy soha senki nem kérdezte meg, hogy milyen egyéni ambíciói vannak az adott iskolában tanító pedagógusoknak, másképpen fogalmazva nincs kidogozott karrierterv a tanárok számára, és ugyancsak gyakori jelenség, hogy a tanulói eredményekről szóló gazdag információ évről-évre elvész, nem hasznosul az egyes tanulócsoportok, illetve egyéni fejlesztési programok összeállításakor). E tényezők pontos ismerete nélkül nem lehet pedagógiai programot készíteni. Ez az alapja az iskola filozófiájának, célrendszerének, értékrendjének, s ettől függ, hogy az adott iskola milyen programot kínál.

2.1.1.  Az iskolahasználók igényei

Információt kell gyűjteni arról, hogy az iskolával szemben milyen elvárások fogalmazódnak meg a szülők, a diákok, a fenntartó és a pedagógusok részéről. A szülői elvárások megismerésének eszköze lehet egy kérdőíves vizsgálat, illetve egyéni vagy csoportos strukturált interjúk, vagy akár a SWOT analízis (leírását lásd később); a tanulók iskolával szemben támasztott elvárásainak feltárása szintén történhet kérdőívvel. Meg lehet nézni a tanulók tantárgyi kötődéseit is, azaz megkérdezni a tanulókat arról, hogy az egyes tantárgyakat mennyire szeretik, illetve mennyire utasítják el, hasznos lehet az is, ha van ismeretünk arról, hogy diákjaink hogyan érzik magukat az iskolában, ahol életük jelentős részét eltöltik. Az igények felmérésének, megismerésének nagy jelentősége van a program fejlesztése szempontjából. Az iskolavezetésnek fel kell készülnie arra, hogy a külső és belső kliensi csoportok egymástól eltérő érdekekkel, törekvésekkel rendelkeznek, és ezeket megpróbálják érvényre juttatni a program fejlesztése, illetve véleményezése során. Számolni kell továbbá azzal is, hogy az egyes csoportok sem tekinthetők homogénnek, ezeken belül is érdekütközések jöhetnek létre. Az alábbiakban kísérletet teszünk arra, hogy összefoglaljuk, milyen szempontok alapján értékelhetik, ítélhetik meg az egyes csoportok a pedagógiai programot, illetve milyen szempontok befolyásolhatják a hozzá való viszonyukat (lásd az 1. táblázatot):

1. táblázat: A kliensi csoportok és lehetséges szempontjaik a pedagógiai program értékelése szempontjából

Kliensek

Szempontok

Szülők, diákok

A szülők, diákok elképzelése a karrierlehetőségekről

Az iskola kínálatának és az egyének, illetve egyes csoportok igényei

Az iskola (vélt vagy valós) presztizse

Más tanulók szülők véleménye az iskoláról, programjáról

Munkaerőpiac,

következő iskolafok

A felvett tanulók hozott tudása

A tanulók tanulási képességei

Kulturáltság, neveltség

Fenntartó

Más ágazatokkal való érdek-, presztízsharc

Helyi politikai és oktatáspolitikai szempontok

Viszony az országos politikához

A helyi társadalom (különösen a szülők) igényei, érdekei

Költségigény, hatékonyság, elszámoltathatóság

Pedagógusok

Szakmai szempontok

Munkavállalói szempontok

A szempontok elemzése, a várható ellentmondások feltérképezése segítheti az iskolavezetést a csoportok közötti konfliktusok feloldásában, az iskola által teljesíthető, a fenntartó által finanszírozható és a kliensek igényeivel harmonizáló program kidolgozásában.

Szülők, diákok

Amint említettük az egyes csoportok, így a szülőké és diákoké sem tekinthető homogénnek. Az iskoláztatásban való előrehaladással egyre fontosabbá válik a tanulók saját véleményének megismerése. Ezzel együtt számíthatunk arra, hogy a pedagógiai program tartalma az iskolaválasztást alapvetően befolyásoló tényezőként fog működni. Várható, hogy a programot annak fényében ítélik meg az érintettek, hogy az milyen továbbhaladási lehetőséget jelent a diákok számára; az iskola kínálata hogyan, milyen mértékben teszi lehetővé az egyének, kisebb csoportok sajátos céljainak elérését. Tapasztalatból állítható, hogy a szülők, diákok véleményalkotását befolyásolja az iskola (vélt vagy valós) presztizse. Továbbá lényeges szempont lehet a pedagógiai programról történő véleményalkotás során a szülő-, diáktársak véleménye.

Munkaerőpiac, következő iskolafok

Várható, hogy mind a munkaerőpiac, mind a továbbtanulókat fogadó intézmények véleményét a megelőző iskolafok pedagógiai programjáról erőteljesen befolyásolja a felvett munkaerő, tanulók hozott tudása, felkészültsége. A középiskolák, a felsőfok esetében kiemelt szempont lehet a tanulók tárgyi tudása, illetve a program erre vonatkozó ígérete, garanciái. A munkahelyet feltehetőleg elsősorban az fogja érdekelni, hogy mennyire kap “kész munkaerőt”, azaz milyen rövid idő alatt lesz képes a felvett szakember az adott munkakörben maximális teljesítményt nyújtani, ennek eléréséhez milyen extra “befektetést” (betanítást, képzést) kell vállalnia a munkáltatónak.

A XXI. század küszöbén, a konkrét tudás, tárgyi ismeret gyors avulásának következtében felértékelődik a tanulásra, az önálló ismeretszerzésre való képesség és készség. Ezek birtoklása mind a továbbtanulás, mind a munkába állás során egyre nagyobb jelentőségűvé válik. Az élethosszig tartó tanulás, valamint az ehhez szükséges készségek és képességek elsajátíttatása így az adott iskola programjának egyik fontos minősítő szempontjává válhat.

Ugyancsak szempontként alkalmazhatják az érintettek azt, hogy a megelőző iskola milyen kulturáltságú, neveltségű tanulókat küld tovább. E tényezők ugyanis jelentősen befolyásolhatják az iskolai, munkahelyi légkör kialakulását, aminek növekvő szerepe, jelentősége van a modern szervezetek, így az iskolák életében is.

Fenntartók

Ha a fenntartónak (különösen a több iskolát fenntartó városok esetén) van kidolgozott és elfogadott oktatáspolitikai koncepciója, akkor racionális esetben e mentén, ebből eredeztetett szempontok alapján értékeli az iskolák pedagógiai programját, hozza meg döntését a programok jóváhagyásáról. Újabb szempontokhoz vezetheti a fenntartót az országos oktatáspolitikához való viszonya, valamint a helyi társadalom szereplőinek, különösen a szülőknek mint szavazópolgároknak a véleménye. (Racionális esetben ugyanis törekszenek a kontinuitásra, ami újraválasztásukkal valósulhat meg. Az iskolaügy pedig alkalmas lehet a választók megnyerésére.)

A mai magyar viszonyok között azonban elsősorban a más ágazatokkal való érdek- és presztízsharc dominálja a helyi döntéshozatalt, amit erősen befolyásol a restriktív gazdaságpolitika. A döntéseket átszínezik a politikai törekvések, alkalmasint az egyéni ambíciók is. Végezetül itt említhető meg, hogy növekvő mértékben tapasztalható a hatékony működésre, az elszámoltathatóságra való törekvés. E megközelítésben a pedagógiai programot a fenntartó és az iskola közötti alkudokumentumnak is tekinthetjük (lásd az 5.3. alfejezetet).

Pedagógusok

A pedagógiai program tartalmát illetően a tanárok véleményét alapvetően a szakmai és a munkavállalói érdekek határozhatják meg. Ezek egymást erősítő, illetve gyengítő tényezőként is működhetnek.

A racionális munkavállaló a lehető legkisebb befektetéssel szeretné a legtöbb eredményt (fizetést, tanulási lehetőséget stb.) elérni. E szempontból a pedagógusnak az lehet az érdeke, hogy minél kevesebb legyen a változás, stabilitás, biztonság jellemezze az iskolát.

A szakembert más szempontok is vezethetik: törekedhet új eljárások, oktatási módszerek, taneszközök stb. kipróbálására, élhet a törvény adta kísérletezés lehetőségével. Ugyanakkor a változás, a kísérlet kockázattal jár(hat), ami ellentmondhat a pedagógus mint munkavállaló érdekeinek. Természetesen más esetben éppen a változatlanul maradás lehet kockázatos az iskola számára, ez esetben a túlélési törekvés motiválhat új dolgok fejlesztésére, az iskolai működés megváltoztatására.

A kliensi csoportoknak a pedagógiai programhoz való viszonyulását jellemző szempontok bemutatásával nem törekedtünk teljességre, inkább csak szemléltetni akartuk, hogy milyen — alkalmasint egymást erősítő, máskor egymásnak ellentmondó — törekvésekkel, érdekekkel találkozhat az iskolavezetés a program fejlesztése és működtetése során. Az egyes csoportok igényeinek, törekvéseinek, érdekeinek ismerete segítheti az intézményt, illetve vezetését az esetleges konfliktusok feloldásában, az egyes csoportok közötti kompromisszumok megkötésében.

2.1.2.  A fenntartó és a pedagógiai program

Az oktatási intézmények érvényes alapító okirattal rendelkeznek és működnek. Az alapító okirat tartalmazza az állami feladatként ellátott alaptevékenységek körét és az engedélyezett vállalkozási tevékenységeket. Ez adja azokat a jogi kereteket, amelyek között az intézmény működhet. A pedagógiai programnak választ kell adnia arra, hogy az alapító okiratban rá szabott feladatokat a nevelőtestület milyen feltételekkel és hogyan tudja megvalósítani; hogyan illeszkedik az intézmény tevékenységrendszere a helyi oktatás rendszerébe; hogyan tudja teljesíteni törvényi kötelezettségeit? A pedagógiai program tehát az alapító okirat megvalósításának szakmai meghatározása. A pedagógiai koncepciót csak az alapító okiratok felülvizsgálatával együtt lehet elfogadni, összhangjuk biztosít csak teljes legitimációt a pedagógiai program számára.

A pedagógiai program készítésének megkezdése előtt (optimális esetben) az önkormányzat megfogalmazza az iskolák számára, hogy feladatellátási kötelezettségeit milyen formában kívánja teljesíteni, és ebbe az egyes iskolákat milyen területeken, hogyan kívánja bevonni. Amennyiben egy település rendelkezik érvényes, elfogadott oktatáspolitikai koncepcióval, akkor az ebben megfogalmazott feladatok iskolai szintű teljesítésével kapcsolatos elvárásokról kell a fenntartónak nyilatkoznia.

2.1.3.  A pedagógusok és az iskola

A külső és belső környezeti tényezők számbavétele az iskolákban a következő módon történhet:

A pedagógusok iskolával szemben támasztott elvárásainak felderítésére, közérzetének feltárására alkalmas lehet egy tantestületi légkörvizsgálat, az egyéni karriertervek készítése; de valószínűleg a legjobb “módszer” az, ha a pedagógus aktív részese a pedagógiai program kidolgozásának;

2.2.  Technikák, eljárások

A helyzetelemzés elkészítését segítendő összefoglaljuk a 2. táblázatban, hogy mely csoportok igényeinek feltárása milyen eszközök, módszerek alkalmazásával történhet.

A SWOT analízis egyrészt alkalmas az iskola erősségeinek és gyengeségeinek (a fejlesztésre szánt területek) számbavételére: mi az, amit az iskola magas színvonalon tud nyújtani, miben jó az iskola, miben jók az ott tanító tanárok, mi az iskolavezetés erőssége, mely programok vonzzák a szülőket és a gyerekeket, mely kapcsolataik eredményesek, mi áll a munka középpontjában. A gyengeségek számbavétele az iskolában működő alacsony színvonalú programok listájának elkészítését jelenti, azoknak a területeknek a megjelölését, amelyen változtatni kell.

 

2. táblázat: Helyzetelemzéshez alkalmazható módszerek a vizsgált csoport függvényében

Csoport

Alkalmazott módszer

Gyerekek, tanulók

kérdőív, interjú, bevonás a folyamatba

Szülők

kérdőív, interjú, SWOT, bevonás a folyamatokba

Tantestület

kérdőív, interjú, SWOT, “abbahagyni”, Delphi, SAS, szükségletek feltárása

Fenntartó

dokumentumelemzés, munkaerőpiaci, demográfiai statisztikák, mutatók elemzése, PEST

 

 

SWOT analízis

A SWOT egy angol mozaikszó;

S : strengths = erősségek

W : weaknesses = gyengeségek;

O : opportunities = lehetőségek;

T : threats = fenyegetések.

 

Talán csökkenti a bizalmatlanságot a SWOT analízissel szemben, ha rögtön a fejlesztésre váró területekről beszélünk, s nem úgymond a “felelősök” megkeresésére koncentrálunk. Míg az erősségek és a fejlesztésre szánt területek az adott intézményre vonatkoznak, addig a lehetőség és a fenyegetés az intézményen kívüli környezet természetét írja le. A lehetőségek számbavétele azt jelenti, hogy pontosan ismerjük azt a környezetet, amelyben az iskola működik. A környezet ismerete azért is rendkívül fontos, mert állandóan változik, s csak úgy tudunk ezekre a változásokra reagálni, ha a környezetre vonatkozó ismereteink pontosak, s a változásokat követők. A lehetőségeket és a fejlesztésre szánt területeket összhangba kell hozni, s mindig fontos a jó időzítés, a megfelelő pillanat megragadása. A fejlesztési területek fontossági sorrendjét is célszerű eldönteni, mert ez lehet a megvalósítás sorrendjének alapja. Lehetőséget jelenthet az iskola számára egy pályázati kiírás megjelenése (majd megírása); lehetőség lehet egy számítástechnikai cég használt számítógépeinek felajánlása az iskola számára; egy múzeum felajánlása múzeumi órák tartására; részvétel egy pedagógiai fejlesztési programban, kísérletben; az iskola szenespincéjének kiürítése, új funkció adása a helyiség más célra történő hasznosíthatósága érdekében; megállapodás a zeneiskolával az iskolában történő zeneoktatásról stb. A fenyegetések, félelmek vagy veszélyek az iskolát érhetik a környezet részéről. Fenyegetés, ha az iskola stratégiájának megvalósítása kudarcba fulladhat az iskola és a szülői ház kommunikációjának hiányában; fenyegetés, ha az iskola nyolcosztályos gimnáziumi képzésre akar áttérni, miközben a hivatalos oktatáspolitika a hatosztályos képzést preferálja; ha csődbe megy az a gyár, amelyben a szakmunkásképzőből kikerült tanulók jelentős hányada eddig munkát kapott; fenyegetés, ha a szomszéd iskola egyre több gyereket iskoláz be jobb, a környezet elvárásaihoz jobban igazodó programjával, miközben egyre kevesebb a gyerekek száma az adott települések stb. A környezet alapos ismeretével, megfelelő programok, akciók indításával a veszélyek elháríthatók, sőt bizonyos esetekben újabb lehetőségként értékelhetők, ha elég okosan tudjuk kezelni őket, s ha elég felkészültek és tájékozottak vagyunk.

Mindezek döntési helyzetet jelentenek az iskola, illetve annak vezetése számára. A fenyegetés lehetőséggé való átfordítására lehet példa a következő. Egy iskola környezetében a másik intézmény új programmal áll elő (ez lehet új tantárgy bevezetése, lehet szerkezetváltás, ami kihívást jelent akár az általános iskolák, akár a társ középiskolák számára). A kihívott intézmény erre reagálhat oly módon, hogy versenyre kel, maga is a másik iskola szolgáltatását nyújtja, és megpróbálja azt vonzóbbá tenni (magasabb színvonalú oktatást ígér, több kiegészítő szolgáltatást ajánl – pl. nyelvtanulás esetén külföldi kapcsolatokat, természettudományos tárgyak emelt szintű oktatása esetén felsőoktatással, kutatóhelyek való együttműködést, szakképzés esetén jól prosperáló céggel kötött szerződést stb.). Más filozófiát követ az az iskola, amelyik a kihívásra úgy válaszol, hogy megkeresi azokat a programokat, amelyeket a másik intézmény kínálata nem fed le, és ott kínál programot, ezzel próbálva vonzóvá tenni magát a gyerekek és szülők számára.

Természetesen nincs arra recept, hogy mikor melyik megoldás lehet előnyös, mint ahogyan az sem határozható el előre, hogy a jól bevált program folytatása vagy éppen a változtatás jár-e nagyobb kockázattal. Talán éppen ez az egyik meghatározó különbség napjaink és a jövő iskolája és az elmúlt évtizedek működési viszonyai között. Megszűnt az évekre előre kiszámítható helyzet. Az iskola környezet, a társadalom egésze és a mikrotársadalom maga is folyamatos mozgásban van, ezzel mozgásra, változásra és változtatásra késztetve az iskolát. Ugyanakkor a változtatás mindig meggondolt és megfontolt döntésen alapulhat csak. A gyorsaság, a rugalmasság nem jelentheti a szituativitást az iskola számára.

A SWOT analízis első lépéseként célszerű egyénileg kitöltetni a tantestület tagjaival a mellékletben szereplő táblázatot (2. melléklet). A szülők véleményének, iskolával szemben támasztott elvárásainak összegyűjtésére is alkalmas ez az eljárás. Ezt követheti csoportos beszélgetés, véleménycsere, vélemények ütköztetése a tantestületen belül, majd a külső aktorok megkérdezése. A beérkezett vélemények összegzése a végeredmény szempontjából kulcskérdés. A SWOT analízissel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a vélemények sokszínűsége miatt nehéz összegezni; a vélemények nem biztos, hogy tárgyilagosak; az állítások nincsenek súlyozva, így a lényeges és a kevésbé fontos kijelentések is azonos súllyal szerepelnek. Ugyanakkor a SWOT analízisnek egyértelműen előnye, hogy az iskola teljes egészére alkalmazható, könnyen és gyorsan végrehajtható, s nem igényel semmiféle különös előképzettséget sem az előkészítése, sem a végrehajtása. Az elemzéshez célszerű külső szakértő segítségét kérni.

A Delphi vitatechnika

A Delphi nem egyszerűen helyzetelemzési eljárás, hanem olyan komplex fejlesztési technika, amely módszer azért érdemel kiemelt figyelmet, mert segítségével az adott helyzetből kiindulva, annak mélyreható, elemzésére építve konszenzus érhető el a fejlesztési területek kiválasztásában. A kötött szabályok szerint zajló véleménynyilvánítási technika lehetővé teszi az egyéni vélemények feltárását, elemzését és szintetizálását. Legnagyobb jelentősége az aktivizáló hatása, a szervezeti és egyéni célok harmonizálásában betöltött szerepe miatt van. Az eljárás eredményesen alkalmazható minden összetett probléma, változtatás, fejlesztés megoldására. Ezért megfelelő módszer lehet az iskola egészét vagy jelentős részterületét átfogó változtatások esetén (iskolai célok meghatározása, PR. és marketing program összeállítása, tanulói vagy tanári munka értékelési rendszerének kialakítása stb.). A Delphi módszer megfelelő előkészítés esetén egy egész napos tantestületi értekezleten lebonyolítható. (A módszer részletes leírását lásd a 3. mellékletben.)

3. Értékek és az iskola filozófiája

Vizsgálódásunk középpontjában az iskola programalkotása és az értékek kapcsolata áll. Ehhez azonban célszerű áttekintenünk azt, hogy az értékek hogyan befolyásolják az oktatásirányítást, az oktatáspolitika alakulását.

A magyar iskolák célrendszere — a centralizált, politikai kontroll alatt működő oktatásirányítás következményeként — az elmúlt évtizedekben kívülről, felülről nyert meghatározást. Az iskolák saját értékrendjük, célrendszerük alakítását illetően nem voltak kompetensek. A nevelési-oktatási tervekben rögzített, kötelezően előírt értékek azonban nem jelentettek, nem is jelenthettek garanciát ezeknek a mindennapokban való érvényesülésére. A követendő értékek központi dokumentumokban történő deklarálása, előírása tehát nem eredményezte ezek automatikus működését, de lehetetlenné tette, hogy értéktisztázó viták zajlódjanak a tantestületekben.

Számottevő változást az 1985-ben elfogadott oktatási törvény hozott, amely először deklarálta a nevelési–oktatási intézmények szakmai önállóságát. Habár a központi cél- és értékmeghatározás ezt követően is fennmaradt, az önálló programalkotási jog egyre gyakrabban és erőteljesebben vetette fel minden konkrét esetben a döntések mögött álló értékek befolyásoló hatását. E hatással elvi és praktikus okból egyaránt szükséges foglakoznunk.

Egyrészt az iskolahasználók jogosan várják el az egyes iskoláktól, hogy fogalmazza meg, milyen értékeket követ az iskolakoncepció építése, annak megvalósítása (pl. a tanulók felvételének elve, értékelés, jutalmazás, büntetés, a tanulók csoportba sorolásának elvei stb.) során.

Másrészt az értékek hatása akkor is érvényesül, ha ez a tantestületben, a döntéshozókban nem tudatosul. A látens érvényesüléssel kapcsolatos leggyakoribb, egyben legjelentősebb probléma az iskola belső világában, az iskola értékrendszerében megbúvó konfliktus. Számos esetben a felszínen jelentkező problémák mélyén ez rejlik, ami egyben azt is jelenti, hogy az értékrendszerben található belső ellentmondások felszámolása nélkül csak tüneti kezelésre, azaz a konfliktusok újbóli jelentkezésére számíthatunk. Hosszabb távon ez érzékelhető módon, mértékben befolyásolja az iskola működésének eredményességét.

A rendszerváltást követően az új oktatáspolitika formálásával kapcsolatban számos témakörben bontakozott ki éles vita szakmai és politikai körökben egyaránt. Ezek egyike a Nemzeti alaptanterv tartalmával, fejlesztésével volt kapcsolatos. A NAT egyik legvitatottabb pontja éppen az volt, hogy tartalmazzon-e az iskolák által követendő értékekre vonatkozó előírást.

 

Az értékek áttételesen befolyást gyakorolnak az oktatás rendszerszintű szabályozására a döntéshozók, illetve a döntéseket befolyásolni képes egyének és csoportok értékrendjén keresztül. Ez visszatükröződik az iskolarendszer mindennapi működésében is: a szelektivitás vagy a komprehenzivitás, az eredményesség vagy az esélyegyenlőség válik a központi oktatáspolitika meghatározó elemévé. Az előbbiekhez kapcsolódóan a szelektálást főként az egyes iskolákon belül felkínált különböző programok szervezésével vagy a tanulók különböző iskolatípusokba történő besorolásával oldják meg. A fenti értékekre adott válaszok, illetve a kiválasztott, alkalmazott megoldások nem csekély mértékben attól függnek, hogy milyen értékrend uralkodik a társadalomban, s ennek eredőjeként milyen oktatáspolitika találkozhat az állampolgárok vélekedésével leginkább. (Ez utóbbi természetesen azt feltételezve válik fontossá, hogy a döntéshozók társadalmi konszenzusra törekszenek, s nem egyszerűen uralni akarják az iskolát.)

Az értékeknek az iskolakoncepció formálásában betöltött szerepéhez kapcsolódó izgalmas és sokat vitatott kérdés, hogy az értékek csupán rendezetlen halmazt vagy hierarchizált rendszert alkotnak-e. Lényeges tehát vizsgálnunk az értékek egymáshoz való viszonyát is. Az első esetben ugyanis tetszőleges értékek létezhetnek, érvényesülhetnek egymás mellett, egy időben, azaz feltételezi az értékek paritásos választhatóságát. A másik felfogás szerint létezhetnek egymást kizáró értékek (mint például a szelektivitás és az esélyegyenlőség), amelyek nem választhatók egyidejűleg, illetve együttes létezésük állandó konfliktusforrássá válik a szervezetben. Végül vannak olyan értékek, amelyek nem kizáróak, de legfeljebb prioritásos alapon választhatók. Ilyen lehet például a hatékonyság és az esélyegyenlőség.

A következőkben megvizsgáljuk, milyen kapcsolat van az értékek választása és az iskola pedagógiai programja között.

3.1.  Az értékek és az iskolakoncepció összefüggései

Az iskola koncepciója, célrendszere, napi működése sok vonatkozásban értékválasztáson múlik. Éppen ezért nagy jelentősége van annak, hogy ezek tisztázására sor kerül-e a tantestületeken belül. Korábban már utaltunk arra, hogy minden iskolának célszerű végiggondolnia, milyen értékek határozzák meg alapvetően működését. Ennek során tisztázandók az egyes csoportok (tanárok, tanulók, szülők stb.) értékrendjében meglévő különbségek, és megteremtendő a nélkülözhetetlen konszenzus. Nehezen képzelhető el ugyanis az, hogy hatékonyan, eredményesen működjön egy iskola, ha nem tudja eldönteni magáról, hogy működésének, tevékenységének szervezése során tradicionális vagy modern értékeket kövessen-e.

Érdemes figyelembe venni, hogy milyen értékválasztás jellemzi a társadalmat összességében. A társadalmi igények és az iskola témakörében zajló kutatások (Halász, 1991, 1993, 1995) mutatják, hogy az elmúlt években felerősödött a szelekció és a modern értékek iránti igény. Amíg azonban a szelekcióhoz való társadalmi viszonyulás egyfajta kettősséget mutat — a szelektív iskolaszerkezet támogatottsága nőtt az elmúlt öt évben, miközben minden konkrét formájának (6, 8 osztályos gimnáziumok) támogatottsága csökkent —, addig a modern értékek előtérbe kerülését a mindennapi gyakorlat is igazolja. Szembetűnő a nyelvtudás, az informatika felértékelődése, ami a szülők körében szinte az iskolázottságtól független jelenségnek tekinthető.

Természetesen a rendszerszintű tendenciák nem jelentik azt, hogy ezek az adott iskola környezetében is pontosan így jelentkeznek. Ezért van nagy szüksége az iskolának arra, hogy — miközben figyeli a makroszintű folyamatokat, amelyek befolyásolják a mikroszintű történéseket is — alapos helyzetismerettel rendelkezzék.

Az iskola napi működését értékrendje és céljai határozzák meg. Legalábbis egy olyan intézményben, amely arra törekszik, hogy a tanulót érő komplex hatásrendszer lehetőleg ellentmondásmentes legyen, ezáltal segítve a tanuló személyiségének fejlődését, formálódását. Az alábbiakban az iskola érték- és célrendszerének megalkotását elősegítendő bemutatunk két, ezeket összefoglaló ábrát. Röviden utalunk az igazgató feladatára, felelősségére is e folyamatokkal kapcsolatosan.

A fentiekben megfogalmaztuk, hogy a szervezet működésére a benne működő egyének értékrendje komoly befolyást gyakorol. Kast és Rosenzweig (1974, 155–156.) kutatásaik alapján az értékek öt megkülönböztetendő szintjét írták le: az iskolán belüli egyének (tanárok, igazgató) által vallott értékek; az iskolán belüli formális és informális csoportok értékei; a szervezet által fenntartott értékek; az iskolával kapcsolatban álló csoportok értékei (szülők); a társadalomban működő értékek. Az 1. ábra bemutatja, hogy az iskola külső és belső csoportjainak értékei hogyan, milyen interakciókon keresztül befolyásolják az iskola politikáját, tevékenységével kapcsolatos prioritások megfogalmazását, gyakorlatát. Ezen interakciók során az igazgató legfontosabb feladata, hogy elősegítse az értékek artikulálódását, az érték- és érdekviszonyok különbségéből fakadó konfliktusok feloldását, az alapvető értékek felvállalására vonatkozó konszenzus kialakulását.

 

1. ábra: Az iskola értékrendjének kialakítása
Forrás: Snyder–Anderson, 112. o.

Az iskolában működő, látensen és direkt módon ható értékrendszer komplex módon tevődik össze, ezért a tanulót érő hatások maguk is nagyon összetettek. A gyermek egészséges fejlődése azt kívánja, hogy az őt érő hatások között ne legyenek egymásnak (szélsőségesen) ellentmondóak. (A teljes ellentmondásmentesség a gyakorlatban nem, legalábbis igen ritkán valósítható meg.)

Az iskolának meg kell fogalmaznia saját értékrendjét. Az iskolán belül működő formális és informális csoportok és egyének értékrendje nem mondhat ellent az iskola által deklarált értékeknek. A direkt ellentmondás ugyanis állandósult konfliktusforrás, ami hosszabb távon a feszültségek felgyülemléséhez majd robbanásához vezet(het). Egy világosan megfogalmazott iskolai értékrend az állást kereső tanár számára is segít dönteni: tudja-e az adott iskolában vállalni a munkát. Ez természetesen megint csak azt jelenti, hogy az iskola és a pedagógus értékrendje nem mond ellent egymásnak, s van egy olyan szűk magja, amely azonos. Az egyénnek meg kell hagyni ugyanis a lehetőséget saját értékrendjének vállalására, nem “olvadhat fel” értékrendje a szervezet értékrendjében, szó sincs teljes azonosulásról. Az iskolai értékrend kialakítása — ami nem történhet az iskola filozófiájának megfogalmazásától függetlenül — csak konszenzusos döntés eredményeként állhat elő.

Az iskola filozófiája, értékrendje nem arról szól, hogy az adott iskola “jó iskola-e vagy nem”, hanem arról, hogy milyen. Lehet jó a konzervatív iskola, s lehet jó a liberális is, a fontos az, hogy pontosan lehessen tudni, hogy milyen, és filozófiája, valamint napi működése legyen összhangban a makro- és mikroszintű elvárásokkal.

 

Az előbbiekben láttuk, hogy az értékek hatása nagyban befolyásolja az iskola működését, függetlenül attól, hogy ezek testületi konszenzuson alapuló, tudatosan felvállalt értékek, vagy az egyéni értékfelfogás esetlegessége jellemzi őket. Emiatt érdemes megnézni, hogyan jelentkezhetnek a különböző értékek az iskola programjában.

A hatékonyságot meghatározó értéknek tekintő iskola programját a tanulók minél eredményesebb egyéni felkészítése köré szervezi. Alapvető, hogy az iskola be tudja tartani a szülői háznak tett ígéretét: eljuttatni a gyerekeket egy “elit” középiskolába vagy egyetemre, főiskolára, megszereztetni velük a közép-, felsőfokú nyelvvizsgát stb. Ennek érdekében ezek az iskolák általában korai belső szelekciós mechanizmusokat alkalmaznak, a tanulókat tudásuk alapján többnyire homogén csoportokba sorolják be. A tanulási program nagy terhet ró a diákokra, sok a tanulnivaló, él a “prés alatt nő a pálma” szemlélet. A diákoknak viszonylag korán kell dönteniük a tanulási irányukról, hogy a lehető legtöbb idő álljon rendelkezésre az ismeretek maximális mértékű elsajátításához. A tanulók ennek megfelelően kevés korrekciós lehetőséggel bírnak, hiszen a tanulási irány módosítása veszélyeztetné a hatékony felkészülést. A programot főként a tanárok állítják össze, mondván “mi tudjuk a legjobban, mire van szükséged”. A hatékonyság szélsőséges értelmezése elvezethet ahhoz a szemlélethez, hogy “itt csak annak van hely, aki bírja az iramot”.

Az esélyegyenlőséget értékként tételező iskolákban az előbbitől lényegesen eltérően alakul a tanulók számára szóló program. Hangsúlyt kap a felzárkóztatás, az esélyek újraosztása, a tanulási irány korrigálásának lehetősége. Mások a csoportszervezési elvek, módszerek. A tanulók általában heterogén csoportokban dolgoznak, és lényegesen nagyobb szerepet kapnak a saját programjuk kialakításában.

Számos iskola deklarálja magáról, hogy értéknek tekinti a szabadságot. Ha ez nem csupán kinyilatkoztatás, akkor az ilyen iskola működését a kényszermentesség jellemzi. Megmutatkozik ez abban, hogy a tantestület lemond a hivatali eszközök alkalmazásáról, helyette a pedagógia személyre szóló eszköztárát használja. A kényszermentességen túl a szabadság a szuverenitás meglétét is jelenti. Ez megnyilvánul a tanuló önmagára vonatkozó döntési lehetőségeiben. Választhat — bizonyos korlátokkal — tantárgyak, fakultatív képzési irányok között. Eldöntheti, hogy mely tárgyakból mikor kíván vizsgát tenni, stb. Megválaszthatja, kivel akar együtt tanulni, kihez szeretne fordulni személyes problémáival a tanárai közül (természetesen ez utóbbi választás a kölcsönösségen alapul). Az egyéni döntések legfőbb korlátját a mások egyéni döntései által okozott hatás, illetve azok tiszteletben tartása jelenti.

 

Összegzésként megállapítható, hogy az értékek — hosszú távon — alapvetően meghatározzák az iskola működését, programját, a vezetés stílusát, munkamódszereit. Mindezeken keresztül hosszú távon meghatározó mértékben képesek befolyásolni a szervezet hatékonyságát, eredményességét. Hangsúlyozandó, hogy itt nem arról van szó, mely értékek választása volna kívánatos az egyes iskolák vagy azok bármely csoportja részéről, hanem arról, hogy nem képzelhető el hatékonyan működő szervezet anélkül, hogy a meghatározó értékekben konszenzus ne születne a szervezet tagjai között. E konszenzus megteremtése — s nem az értékek meghatározása — az iskolavezetés feladata és felelőssége. Az értékekről folytatott vita során természetesen nem hagyható figyelmen kívül, hogy az iskola rengeteg szállal kötődik szűkebb-tágabb környezetéhez, ami az értékekkel összefüggésben azt jelenti, hogy működése egy jól definiálható társadalmi-politikai-kulturális közegben zajlik. E közegben szükségképpen léteznek az iskolai működést befolyásoló alapérték. Társadalmi szinten az alapértékeket (közös, általános értékeket) az alkotmány fogalmazza meg (pl. gyülekezési jog, a szólás szabadsága, a faji, vallási stb. alapon történő különbségtétel elutasítása stb.) A helyi társadalom ezeket nem mindig fogalmazza meg direkt módon, gyakran csak a szokások, tradíciók vagy éppen ezek változásának tanulmányozásával érhetők tetten.

Említésre méltó még az is, hogy a klientúra joggal várja el az iskolától, mondja meg magáról, milyen értékek mentén szerveződött, melyek határozzák meg mindennapi működését. Formálisan ez nyilvánvaló a felekezeti iskolák esetében. Ténylegesen azonban ez kevés, csupán szükséges, de nem elégséges feltétele az eredményes működésnek. Nyilván szükséges, hiszen az iskolahasználók hiteles tájékoztatása nem képzelhető el ennek hiányában. Elegendővé azonban akkor válik, ha az iskola programjában, a tanulók, a tanárok munkájának szervezésében és értékelésében stb., egyszóval az iskola mindennapi gyakorlatában az értékek visszaigazolást nyernek.

 

Az alábbiakban részleteket mutatunk be két olyan iskola dokumentumaiból, amelyekben lezajlódtak az értéktisztázó viták túljutottak a konszenzusteremtés bonyolult ugyanakkor izgalmas folyamatán.

 

Alternatív Közgazdasági Gimnázium

“Pedagógiai konszenzusra törekedtünk, s ez egyben az alapértékek konszenzusát is jelenti. Azok a gyerekek, akik az AKG-ba járnak, eltérő emberi, világnézeti, személyiségi hatásokkal találkoznak, de bizonyos alapértékekben közösek vagyunk, mert például mindannyian közvetítjük:

 

2. sz. Általános Iskola Almásneszmély

“Tantestületünk az 1970-es évek végén jutott el önmaga meghatározásának igényéhez, értékeket választottunk, amelyek mentén kialakítottuk iskolánkat: Németh László gondolatait fogadtuk el, mely szerint: »A tanári munka nem azonos a módszeres ismeretközléssel, még akkor sem, ha rendszeresség, szigor és következetesség jár vele. A jó tanár a lehetőségeket mutatja tanítványainak, a könyvtár és a kutatás irányába tereli az érdeklődést, önálló véleményalkotásra és munkára ösztönöz, ugyanakkor tudásban, magatartásban, anyanyelvhez, hagyományokhoz való ragaszkodásban és gondolkodásban a tevékeny, művelt ember mintaképe. Csak az ilyen tanár tud jelenlétével és munkájával szellemi forrongást kiváltani.« ...A szabadság, az egyén fejlődése a legfőbb értékünk. Demokratikus, emberarcú iskolánkban ez a prioritás, amelynek érvényesülése küzdelmekkel, konfliktusokkal, sikerekkel és kudarcokkal jár a napi munkában.” (Szentessy, 1989)

3.2.  Az értékek feltárását segítõ módszerek

A korábban bemutatott példák is segítik felismerni, hogy miért fontos az iskola értékrendszerének tisztázása, az alapvető értékekben a konszenzus megteremtése. A felismeréstől azonban még hosszú út vezet a feladat realizálásáig. Éppen abból adódóan, hogy a magyar iskolákban sem lehetőség, sem kényszer nem ösztönözte az iskolai értékek és célok precíz megfogalmazását, így a tantestületek, illetve gyakran a vezetők is híján vannak azon módszereknek, technikáknak, amelyek az értékrendszer szükségességének felismerésétől elvezetnek annak tényleges megalkotásáig. A következőkben ehhez kívánunk néhány támpontot nyújtani.

Az értékfeltáró módszereket két nagy csoportba sorolhatjuk: direkt és indirekt technikák. A technika kiválasztása részben objektív, részben szubjektív tényezők függvénye. Egyrészt mások az erősségei és a gyenge pontjai a két csoportnak, másrészt alkalmazásukat befolyásolja az alkalmazó személy(ek) habitusa, harmadrészt befolyásolja az adott helyzet, az iskola aktuális jellemzői. A következőkben röviden összefoglaljuk a két csoport fő jellemzőit, előnyeit és hátrányait.

3.2.1.  Direkt módszerek

A direkt módszerek alkalmazása során közvetlenül az értékek megfogalmazásából indulunk ki. Ebben az esetben például arra kérhetjük a tantestület tagjait, hogy gondolják végig az általuk legfontosabbnak tartott értékeket, majd vitassák meg ezeket kis csoportban, világossá téve egymás számára az értékek tartalmát. A csoportviták eredményét az egész csoporttal (tantestülettel) egyeztetjük, összegezzük, és megfelelő döntési eljárással ezek közül választunk, illetve rangsort állítunk fel. Lényeges előre megállapodni a döntéshozatal formájában is: milyen kérdésekben tartjuk szükségesnek a konszenzust, melyeknél a többségi döntést, hogyan értelmezendő a többség stb. A döntési eljárás világossá teszi a tanárok számára a helyzetet, lehetővé teszi egyéni és csoportos stratégiák felállítását, mindezeken keresztül egyrészt motivál az aktív részvételre, másrészt segíti a végső döntés legitimálását.

A direkt eljárások, módszerek előnye, hogy eredményeként megszületik a döntés a legfontosabbnak ítélt értékekről. Hátránya, hogy gyakran homályban marad az értékeknek az iskola mindennapi gyakorlatában való érvényesülése, megjelenése. Nemegyszer találkozhatunk azzal is, hogy egyes értékek a vita kognitív szakaszában megerősítést nyernek (pl. fontosnak ítélik meg a kollégák a toleranciát), ugyanakkor az értéktisztázó vitát gyakorta súlyos véleményütközések, az álláspontok megmerevedése, az intolerancia jellemzi. Ilyen esetekben nagy jelentősége van annak, hogy a folyamat vezetője — nem szükségképpen az igazgató —, hogyan tudja feloldani a feszültségeket, pozitív irányba terelni a felszabaduló indulatokat. Tipikus jelenségnek tekinthető, hogy a vita résztvevői egyik oldalról érzik, hogy bizonyos értékek felvállalása társadalmi elvárásként is megfogalmazható velük szemben, de az ösztönös reakciók, a minden emberben valamilyen szinten meglévő előítéletek stb. ezeket alkalmanként háttérbe szorítják. Alapvető, hogy az ilyen helyzeteket a vitavezető toleránsan kezelje, ne szégyenítse meg a résztvevőket, ugyanakkor segítse szembesülésüket a megfogalmazásaikkal és konkrét viselkedésükkel, döntéseikkel. Mindenesetre nyugodtan állítható, hogy az ilyen jellegű viták a megpróbáltatásaikkal együtt jelentős mértékben segíthetik a tantestület önismeretét és a tanárok közötti kommunikációt, a tantestületi kohézió növekedését, a “mi tudat” kialakulását.

3.2.2.  Indirekt módszerek

Ez esetben a kiindulási helyzet valamilyen iskolai probléma lehet. Lényeges, hogy olyan problémát válasszunk, ami aktivitásra ösztönzi a kollégákat, vitát vált ki. Természetesen alapvető, hogy a probléma — ha rejtve is — értéktartalmat hordozzon. Az ilyen módon tárgyalt problémák részletes vitájának eredményeként érhetjük el, hogy sikerül feltárni a probléma mögötti értékviszonyokat, rámutatni arra, hogy a konfliktusok, problémák értelmezése, a megoldási módszerek keresése mögött — legtöbbször persze rejtve — értékválasztás húzódik meg.

A konkrét iskolai problémákból való elindulás megkönnyíti a vita, a kommunikáció indulását, további előnynek mondható, hogy az értékekről közvetlenül az iskola gyakorlatában, működésében való megjelenésén keresztül esik szó. E folyamatot elősegíthetjük a témakörök meghatározásával, néhány kérdés feltételével. Lehetséges témakörök

 

Az egyes témakörök a beszélgetés, vita megindulását segítheti, ha konkrét kérdések is szerepelnek. Ezek szerepem nem az, hogy szigorú előírásként szabályozzák a vita tartalmát és menetét, sokkal inkább az ötletadás, kapaszkodó az elinduláshoz. Az itt elmondottak illusztrálására választottunk ki néhány kérdést az egyes témakörökből. (Részletesebben lásd a 4. mellékletben.)

 

Természetesen e konkrétságnak ára van: nehezebb az értékek világos, tiszta megfogalmazása. Veszélyt jelent, hogy a résztvevők, belekapaszkodva az egyes konkrét történésekbe, felemlegetve esetleg korábbi konfliktusaikat, sérelmeiket ezeknél “leragadnak”, és nem sikerül magasabb szinten szintetizálni a vita eredményét, világossá tenni az értékválasztást az iskola szintjén.

A 3. táblázatban röviden összefoglaljuk a direkt és indirekt értékfeltáró módszerek jellemzőit.

3. táblázat: A direkt és indirekt értékfeltáró módszerek jellemzői

Direkt módszerek

Indirekt módszerek

Értékek közvetlen megfogalmazása

Kiindulás konkrét iskolai helyzetekből, tapasztalatokból, problémákból

Kommunikáció az értékekről, a fogalmak tisztázása

A szituációk során a cselekvéseket, döntéseket motiváló értékdimenziók feltárása

Előny: konkrét értékek megfogalmazása, megállapodás az értékekről

Előny: közvetlenül az iskoláról szól, tükrözi az iskolai gyakorlatot

Hátrány: az értékek és az iskolai működés kapcsolata tisztázatlan maradhat

Hátrány: nehéz az értékek tiszta megfogalmazásáig eljutni

 

3.3.  Filozófia, küldetés

Az előzőekben megfogalmaztuk, hogy az iskola, illetve az ott dolgozók értékrendje alapvető módon befolyásolja az intézmény működését. E hatások az értékek világos megfogalmazása esetén jól nyomon követhetők, de elképzelhető az is, hogy hatásukat látens módon, az egyéni cselekvések vezérlésén keresztül fejtik ki. Ez az az eset, amikor a napi működés akár jelentős ellentmondásba is kerülhet az iskola írott szabályaival. A helyzet kicsit hasonló ahhoz, mint amikor a lakótelepen kiépítik az utakat, járdákat, majd egy idő után — akár a füves, parkos részeken keresztül is — új utak vezetnek, mutatva az ott élők véleményét és döntését az optimális közlekedésről. Áttételesen ugyan, de hasonló jelenségek fordulhatnak elő a szervezetek működésében, az ezeket szabályozó elvárásokkal és előírásokkal kapcsolatban. Mindez talán elég alapos okként szolgál arra, hogy a szükségesnek mondhassuk az iskolán belül az értékek tisztázását, megfogalmazását.

Ha az iskola e folyamaton túljut, kiválasztja alapértékeit, és mindezt a közvélemény, a klientúra számára kimunkált összefüggő szöveggé fogalmazza, akkor beszélhetünk arról, hogy az iskola kidolgozta, megfogalmazta saját filozófiáját.

Az iskola filozófiája az adott intézménynek (tantestületének) a neveléséről és az oktatásáról való vélekedése, az iskolának a gyermekképe, ennek következményeként az iskolának a tanuló fejlődéséről és a fejlesztésében betöltött szerepéről való gondolkodása.

A magyar iskolák közül még csak kevés van, amelyik nemcsak indirekt, hanem direkt módon is megfogalmazta saját filozófiáját, bár számuk a pedagógiai programok kidolgozása során feltehetően jelentősen növekszik. Nyilván más lesz az iskolafilozófiája egy többségében halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket, s egy, a család által a tanulásra erősen motivált gyerekeket tanító iskolának; egyrészt a gyerekek, másrészt az adott iskolában tanító pedagógusok különbözősége miatt.

Az iskola küldetése az iskola filozófiáján alapuló olyan kinyilatkoztatás, amely arra ad választ, hogy kinek az iskolája kíván lenni, milyen szülői, tanulói igényeket akar és tud kielégíteni. Ezzel még sok legtöbb iskola adósa környezetének. A küldetését minden iskola megfogalmazhatja, a tartalma természetesen függ a konkrét intézménytől, helyzetétől. Az egyiskolás településeken várhatóan az iskolának lényegében a teljes klientúra számára viszonylag széles körű szolgáltatást kell nyújtania, ha meg akar felelni az elvárásoknak. Egy nagyvárosi elitgimnázium szűkebbre veheti célcsoportját és számukra, illetve ezek alcsoportjai számára speciális szolgáltatást (is) szervezhet.

Lényeges, hogy az iskola alaposan tájékozódjon célcsoportja valós igényeiről, elvárásairól. Gyakori jelenség ma Magyarországon, hogy az iskolák elit iskolává akarnának válni, szeretnének megfelelni egyfajta vélt vagy valós magas szülői elvárásnak. Különböző tagozatok indulnak, speciális kínálattal jelennek meg az iskolák az oktatás piacán, sokszor attól függetlenül, hogy milyen környezetben működnek, milyen az ott tanuló gyerekek családi háttere, tanulási motivációja stb. Így fordulhat elő, hogy városszéli, lakótelepi iskolákban, többszörösen hátrányos helyzetben élő gyerekek számára is angol tagozat indul, pedig talán arra kellene az iskolának szakemberek segítségével programot kidolgoznia, hogy hogyan lehet ezeket a gyerekeket motiválni, hogyan lehet az agressziójukat kezelni, a folyamatosan keletkező konfliktusokat megoldani, megtanítani őket tanulni, hogy hogyan lehet kulturális, szociális hátrányukat csökkentve legalább a szakmaszerzésig eljuttatni őket.

A törvény nem írja elő az iskolák számára filozófiájuk, küldetésük megfogalmazását, csak azt rögzíti, hogy mit kell kötelező módon tartalmaznia a pedagógiai programnak. Az előzőekben mondottak alapján azonban célszerűnek mondható, ha az iskolafilozófia, küldetés írásbeli megfogalmazására is sor kerül. Ez egyrészt segíti az iskolahasználók tájékozódását, az iskolaválasztást, másrészt erősíti a kliensek (szülők, diákok) és a szolgáltató (iskola, tantestület) közötti “szerződés” megkötését, kapcsolatuk fejlődését.

Az iskolafilozófia, a küldetés része lehet a pedagógiai programnak, de önállóan is nyilvánosságra hozható. Általában az iskolát bemutató anyagok szerves része lehet mindkettő. Különösen célszerű lehet leírásuk az iskolahasználók tájékoztatását segítő PR és marketing célú anyagokban.

4. A pedagógiai program tartalma

4.1.  Az iskola célrendszere

Az egyének és csoportok a saját értékrendjükre építve, abból levezetve fogalmazzák meg ajánlásaikat, kívánalmaikat, elvárásaikat az iskolával, a képzés tartalmával stb. szemben. Ahogyan korábban már írtuk, az iskolaigazgató elsődleges felelőssége, hogy az ezzel kapcsolatos kommunikációhoz megteremtse a lehetőséget, őrködjék az iskola törvényes működése felett, gondoskodjon az iskola pedagógiai programjának és a helyi igényeknek a harmóniájáról, vegye figyelembe az intézmény objektív adottságait, a tanári kar szakmai állapotát, az egyének és csoportok törekvéseit stb. Ezen bonyolult interakció áttekintéséhez nyújt segítséget a 2. ábra.

A modern szervezetek — így az iskolák — hatékonysága a tagok aktivitására épül. Meghatározó fontossága van tehát annak, hogy a különböző csoportok azonosuljanak az iskola céljaival. Az ehhez vezető egyik lehetséges út az érintettek kis csoportokban történő bevonása a célképzés folyamatába. Schmuck megfigyelései alapján (Schmuck, 1977, 158.) a hatékony csoportviták a következő négy elemet tartalmazzák.

 

 

2. ábra: Az iskola célrendszerének összetevői
Snyder–Anderson, 118. o.

 

Az igazgatónak a célok képzésével összetett feladata van.

 

A itt megfogalmazott feladatok is utalnak arra a folyamatos interakcióra, amely az iskolában működő, illetve azzal kapcsolatban álló érdekcsoportok között zajlanak, s amelynek szervezése az igazgató egyik legjelentősebb tevékenysége. Az egyes csoportok között folytatódó kommunikáció során, miközben sajátos érdekük képviselőiként, érvényesítőiként jelennek meg, tevékenységük egyben az iskolai célképzés forrásává is válik. E gondolatokat foglalja össze a 3. ábra, bemutatva egyben az iskolai célképzés szempontjából alapvető fontosságú szereplőket.

3. ábra: Az iskolai célok csoportosítása
Forrás: Snyder–Anderson, 120. o.

4.1.1.  A célok operacionalizálása

Az iskola célrendszerének kialakításakor figyelembe kell venni az elvégzett helyzetelemzést, helyzetértékelést, igényfelmérést, az iskola értékrendjét, filozófiáját (lásd 2. és 3. fejezet). A célok mindig hierarchizált rendszert alkotnak. A megfogalmazott célokat le kell bontani al-, illetve részcélokra, egészen addig, amíg a cél konkrét lesz. Egy cél akkor tekinthető konkrétnak, ha meg tudjuk mondani, milyen esetben tekintjük elértnek. A “lebontott” célnak jól meghatározottnak, relevánsnak, elérhetőnek, mérhetőnek és időben ütemezettnek kell lennie. A célok között érdemes prioritást megállapítani, mert ez erősen befolyásolhatja teljesítésüket.

A célok között érdemes differenciálni, azaz megmondani, hogy az adott célt mely tanulócsoportra, illetve az iskola egészére fogalmazzuk-e meg. Differenciálni lehet életkor, azonos életkorú csoportok esetén például képesség szerint; egy adott tantárgyat emelt óraszámban tanulók csoportja szerint stb.

A célokhoz hozzá kell rendelni a cél elérését lehetővé tevő feladatot, a határidőt, a felelőst, a költségeket, a teljesítés kritériumát, valamint az értékelés módját, idejét, eszközét, s az ellenőrzést végző személyt. Az ellenőrzés időpontját a cél tartalma meghatározza.

Nézzünk egy konkrét példát a célok operacionalizálására. Ha értékként tételezzük az egészséget, akkor nyilván kiemelt célunk lehet az egészséges életmódra történő felkészítés, az egészséges életet élés igényének kialakítása. Az egészséges életmódra neveléshez fontos, hogy mind a lelki, mind a mentális egészség kérdéseivel foglalkozzunk, illetve ügyeljünk arra is, hogy a gyermekeink olyan tárgyi környezetben éljenek, tanuljanak, amely elősegíti egészséges felnőtté válásukat.

A testi egészséghez az egészséges táplálkozáson, a testi higiénén és mozgásigény kialakításán keresztül vezet az út. Ezek a testi egészség kialakításának részcéljai. Tekintsük ezen részcélok közül a testmozgás, a mozgásigény kialakítását. E célhoz nagyon sok feladat teljesítésén át juthatunk közelebb. Ilyenek lehetnek például — a teljesség igénye nélkül — a mindennapos testnevelés megszervezése, a különböző tartásjavító tornák bevezetése, a természetjárás megszerettetése és művelése, a rendszeres úszás, lehetőség biztosítása szabadtéri játékokra.

Nézzünk egy feladatot kicsit részletesebben. Az iskoláknak általában van udvara, kisebb vagy nagyobb, betonos vagy füves, de van. A tanulók néha önként, néha kényszerből (óraközi szünet, testnevelés óra, napközi) elég sok időt töltenek el itt. Az a kérdés, tudunk-e olyan szabadtéri tevékenységet kínálni, amely tartalmasan tölti ki idejüket, fejleszti ügyességüket. A kisebbek szívesen játszanak szabadtéri játékokat, körjátékokat, a nagyobbak kosaraznak, fociznak, pingpongoznak. Meg kell tervezni annak a költségét, hogy az udvar ezekhez a játékokhoz megfelelő felszereltséggel rendelkezzen; a tevékenységek felelőse lehet a testnevelő, az ügyeletes tanár vagy pedagógiai asszisztens is. Az értékeléskor azt kell megnézni, hogy mennyire kihasznált az udvar, szívesen mennek-e le, játszanak-e a tanulók.

Tervezéskor tehát nem lehet megállni a céloknál. Ezeket szükséges tovább bontani részcélokra — akár több lépésben is — egészen addig, amíg eljutunk a feladatok tervezéséig, meghatározásáig. Ezekből a feladatokból áll ugyanis össze az iskola aktuális tevékenységrendszere, éves munkaterve. Bár a tervezés ilyen részletessége lehet, hogy riasztóan hat első megközelítésben, igazából nincs másról szó, mint hogy a tanárok és csoportjaik tudatosan tervezik tevékenységeiket, és ezeket egymással összehangoltan valósítják meg. Az esetek többségében ez meg is történik az iskolákban, csak a kellő szervezettség híján gyakran ellentmondásosan, ezért a feladatok megvalósítása több időt és energiát igényel, és elveszítik az egymás megerősítésének lehetőségét, aminek a nevelőhatás szempontjából hosszú távon nagy jelentősége van. Végül megemlítendő az is, hogy a tervezés fenti módon történő kivitelezése megőrzi és a későbbiekben is felhasználhatóvá teszi a tapasztalatokat, ezzel nem csekély mértékben járulva hozzá az iskolai működés minőségének javításához. (E tervező munkához kínál további segítséget a 5. melléklet.)

4.1.2. Koherenciavizsgálat

Az iskola működésének minőségét, hatékonyságát jelentős mértékben az határozza meg, hogy a működés belső koherenciája megfelelő-e. Másképpen fogalmazva: Mennyire szolgálnak az alapértékként kiválasztott értékek vezérfonalként az iskola mindennapjaiban? Ha az iskola meghatározó értékei között tartja számon a szabadságot, akkor ez mit jelent a tanárok és diákok csoportjai, valamint az egyének számára az iskolai létük során? Miben dönthetnek, mennyiben határozhatják meg saját céljaikat, munkamódszerüket, kapcsolataikat? Hasonlóképpen vetődik fel, hogy az iskola által deklarált értékek hogyan befolyásolják az iskolai csoportok kialakítását, a tanár-diák kapcsolatot, vagy éppen a tanulásszervezési eljárásokat, módszereket.

Ha az iskola hatékonyan akar működni, akkor jelentős figyelmet kell fordítania az előzőekben említett tényezők közötti harmónia megteremtésére. Nem lehet arra számítani, hogy ez véletlen módon vagy a feltételezett azonos gondolkodás hatására önmagától érvényesülni fog. Mindebből következően a pedagógiai program belső koherenciájának tudatos megteremtése fontos feladat, a minőség egyik meghatározó fontosságú garanciája.

A következőkben — a teljességre törekvés igénye nélkül — bemutatunk egy példát arra, hogy az említett koherencia meglétének vizsgálata mit is jelent, hogyan képzelhető el.

A modern társadalmakban, így Magyarországon is különösen felértékelődött az egyéni döntésképesség, az önállóság jelentősége. Gondoljunk csak arra, hogy a megváltozott társadalmi–gazdasági viszonyok között az egyén hányszor kényszerül döntésre tanulása, pályaválasztása, munkahelykeresése stb. során. Ennek megtanulása csak valós élethelyzetek átélésén keresztül képzelhető el, ezért nem meglepő, hogy az iskolák közül egyre többen hangsúlyozzák az önállóság fontosságát. Legyen tehát az iskola által választott egyik alapérték az önállóság.

Az alapértékkel összhangban levő célnak tekinthető az önálló tanuláshoz szükséges készségek és képességek kialakítása és fejlesztése. Nézzük meg, ha ezeket a képességeket akarjuk fejleszteni, hogyan kell megszervezni a tanítási–tanulási folyamatot. Az egyik kérdés itt a műveltségi területek, tantárgyak tervezése. Az önálló tanuláshoz alapvetően szükséges az értő olvasás kellő szintű elsajátítása. Ezért tehát olyan tananyagelemekre, illetve ezeket tartalmazó taneszközökre van szükség, amelyek az említett cél elérését támogatják. (Az értő olvasás mellett hasonló jelentősége lehet pl. a következtetőképesség, a logikus gondolkodásra való képesség vagy a rendszerezőképesség fejlesztésének.) Mindez befolyásolja a helyi tanterv tartalmát, valamint a taneszközök kiválasztásának alapelveit, amelyeket a pedagógiai programban a törvény szerint is rögzíteni kell.

A következő láncszem a tanítás, illetve ennek módszerei. Bár a módszerek kiválasztását a törvény a tanári autonómia körébe utalja, mégis az mondható racionálisnak, ha a módszerek kiválasztása az elfogadott célokkal harmóniában történik. Aligha képzelhető el például az önálló tanulásra való képességek eredményes kialakítása, ha a tanuló értékelése alapvetően a tananyag visszaadásán alapul, nem vagy ritkán kap olyan feladatot, amelynek megoldása igényli az önálló tervezést és döntést. Hasonlóan említhető az is, hogy az iskolázásban való előrehaladással szükséges, hogy növekedjék a tanuló befolyása arra, hogy mivel foglalkozzon, mivel mennyi időt töltsön el. Ezen iskolai gyakorlat nélkül igazából illúzió az önálló személyiség formálása. Ha ez mégis megtörténik, akkor nem elsősorban az iskola hozzáadott értéke hatására jelenik meg, hanem az egyéb külső hatások eredményként. Visszatérve a tanítási módszerekhez, az önálló ismeretszerzés kialakítása érdekében szükséges lehet az induktív és deduktív módszerek kombinálása, az egyéni és csoportmunkák alkalmazása, bizonyos esetekben a mesterfokú tanulás stratégiájának használata. Nagy valószínűséggel a döntően frontális osztálymunkára építő tanítás nem hozza meg a kívánt eredményt.

Az előzőekben megfogalmazottakkal összhangban lényegessé válik a csoportok összeállítása, illetve a csoportok szerepe, részvételi lehetősége az iskolai közéletben.

Végezetül, de nem utolsósorban alapvető jelentősége van annak, hogy a tanulók és csoportjaik rendszeres és differenciált visszajelzést kapjanak az önálló tanuláshoz szükséges képességeik aktuális állapotáról, az esetleges hiányosságokról, a korrigálásuk, kijavításuk módjáról.

Az iskola működésének fent bemutatott tervezése tükrözi az iskolarendszer jellegét, kifejezi azt, hogy a tanulók és csoportjaik az őket érő hatások összessége alapján változnak, formálódnak, fejlődnek. Nem az volt a szándékunk, hogy az előzőekben bemutatott leírással egyfajta mérnöki tervezését közvetítsük az iskolai folyamatoknak. Ugyanakkor meggyőződésünk, hogy az iskola professzionális szervezetté válásához, ilyen szervezetként történő működéséhez elengedhetetlen az iskolai folyamatok átgondolt, tudatos tervezése, az ennek hatására kialakuló tényleges gyakorlat figyelemmel kísérése és elemzése, végül a tapasztalatok birtokában a működés paramétereinek szükség szerinti korrigálása. (A 6. melléklet további segítséget nyújt a fenti pontban bemutatott koherenciavizsgálathoz, ezen keresztül magához a tervezéshez.)

4.2.  Tantervezés

A pedagógiai program egyik leglényegesebb része a helyi tanterv. A tantárgyakat tervezni, az óraszámokat elosztani, tantervet írni, illetve adaptálni csak az iskola célrendszerének ismeretében lehet. A helyi tanterv kidolgozásának elméletével és gyakorlatával részletesen egy másik modul foglalkozik. Itt csupán a pedagógiai program tartalmának teljessége érdekében emelünk ki néhány, a helyi tantervvel kapcsolatos alapvető tudnivalót.

4.2.1. Tantárgyak tervezése

A tantárgyak tervezésénél fontos döntés lehet az, hogy az iskola megtartja-e a hagyományos tantárgyi struktúrát, vagy új tantárgyakban (is) gondolkodik (integrált tantárgy, komplex tantárgy stb.), esetleg új szervezési eljárásokkal próbálkozik (lásd epochális oktatás). A hagyományos tantárgyi struktúra megtartása esetén el kell dönteni, hogy a NAT-ban megjelenő új műveltségtartalmakat mely tantárgyakba építi be az iskola. Érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy ragaszkodik-e az intézmény a hagyományos osztályfőnöki órához, mert akkor a NAT-ból ide sorolható tartalmak mellett az óraszámot is tervezni kell, vagy áttér egy másfajta rendszerre (például mentor rendszer). A egyes, a NAT-ban megjelenő új tartalmak tantárgyba illesztésekor fontos szempont lehet az, hogy a tantestület tagjai mire és mennyire felkészültek.

A tantárgyak megtervezése után következik az óraszámok elosztása. Ezt a feladatot a tantestületeknek kettős szorításában kell elvégezniük. Egyrészt a közoktatási törvény szerint a tanulók napi terhelése korlátozott, másrészt a pedagógusokat nyomaszthatja a megtanítandó tananyag mennyisége, illetve egyes tantárgyak óraszámának csökkenése egzisztenciális következményekkel is járhat számukra.

Az óraszámok elosztásának egyetlen szempontja az iskola célrendszere lehet. A célok elérését legjobban, leghatékonyabban segítő tantárgyaknak értelemszerűen a NAT-ban rögzített százalékok felső határa körüli, kiemelt óraszámot kell kapniuk, hogy az iskola el tudja érni kitűzött céljait. Az óraszámok egy tantestületi alkufolyamatban alakulhatnak ki, amelynek során figyelembe kell venni az iskola célrendszerét, valamint a nem hagyományos műveltségtartalmak tantárgyi helyét.

4.2.2.  Tantervfejlesztés, tantervi adaptáció

A pedagógiai program tartalmi szempontból része a helyi tanterv. 1998. szeptember 1-jétől nem központi előírások, hanem helyi tantervek alapján folyik az nevelő-oktató munka az iskolában.

 

Helyi tantervet az iskola

 

A tantervfejlesztés szakma, nagy szakértelmet, időt és energiát igénylő munka. Éppen ezért nem várható el a pedagógusoktól, hogy megfelelő felkészülés, felkészültség nélkül erre vállalkozzanak. (Természetesen ahol ennek hagyománya van, ahol fejlesztettek már tantervet, ott valószínűleg a testület vállalja ezt a munkát.) A tantervfejlesztés helyett inkább a tantervi adaptáció lehet járható út az iskolák, tantestületek többsége számára. Az adaptációt segíti az is, hogy egyre több tanterv fog az érdeklődő iskolák rendelkezésére állni.

A tantervek mellett kiemelkedő jelentősége van a tankönyveknek. A tanulók ezeket kapják kézbe, és ezek a tanárok által a leggyakrabban használt segédeszközök. A napi gyakorlatban jelentőségük nagyobb lehet a tanárok számára is a tanterveknél. Mindezek miatt a tankönyv-, taneszközkínálat megismerése kulcsfontosságú eleme a pedagógia program elkészítésének. A törvény előírja, hogy e dokumentumban rögzíteni kell a tankönyvválasztás szempontjait. Ezek segíthetik a tantárgyi munkaközösségeket, illetve az egyes tanárokat a taneszközre vonatkozó döntésük meghozatala során. A jól megfogalmazott alapelvek nem kényszerként hatnak az egyes tantestületi csoportokra, ugyanakkor támogatják az iskolai képzés rugalmassá és átjárhatóvá tételét. (Ennek különös jelentősége van, hiszen közismert, hogy a mai viszonyok között az azonos képzési céllal működő intézmények között is meglehetősen nehéz a tanulók mozgása.)

4.3.  Az iskola értékelési rendszere

Az értékelésre — hasonlóan mint más iskolai tevékenységre — a rendszerszemléletű megközelítés jellemző. Ez egyrészt azt jelenti, hogy az értékelés maga rendszert alkot; másrészt az értékelés alrendszerének az iskola más alrendszereivel szervezett kapcsolata van. Az értékelési rendszer fő jellemzői

 

Habár az oktatási törvény szerint a pedagógiai program az értékelés témakörében kötelező módon csak a tanulók tantárgyi tudásának, magatartásának és szorgalmának minősítésével kapcsolatos elemeket, eljárásokat kell tartalmaznia, a rendszerszemléletű megközelítés okán — hasonlóan mint az értékek, filozófia, iskolai célok esetében — indokolt lehet e területet komplex módon kezelni, és az iskola belső értékelési rendszerét kidolgozni. Ha az iskola ezt az utat választja, akkor pedagógiai programjában foglalkoznia kell a tanulók értékelésén túl a tanári munka értékelésével, valamint az intézmény értékelésével (ez utóbbi kiterjedhet a programok és taneszközök értékelésére is).

4.3.1. A tanulói teljesítmények értékelése

A tanuló teljesítmények értékelésében nagy tapasztalata van az iskoláknak, a tanároknak. Az oktatási törvény mégis új helyzetet teremtett e területen azzal, hogy kötelezte az iskolákat értékelési rendszerük kidolgozására. Konkrétan az iskoláknak a pedagógiai program részeként meg kell fogalmazniuk az iskolai számonkérés, beszámoltatás, az ismeretek számonkérésének követelményeit és formáit, valamint a magatartás és a szorgalom értékelésének, minősítésének követelményeit. Az elvárásokon túl az iskolának pontosan definiálnia kell azt is, hogy a tanulók tudását, szorgalmát és magatartását milyen formában értékeli, minősíti. Ez a helyzet szükségessé teszi tehát azt, hogy az iskola írott szabályozással rendelkezzen ezen a területen. Bár az értékelés rendszerének kidolgozására iskolai szinten kerül sor, le kell szögeznünk, hogy az értékelés szaktárgyi és pedagógiai kifogástalanságáért a szaktanár felel.

 

Miközben az iskolák ma is értékelik a tanulók teljesítményét, ugyanakkor az értékeléssel kapcsolatban számos elvi és gyakorlati probléma vetődik föl. Elég, ha megemlítjük, a jegyek, osztályzatok iskolán belüli összehasonlíthatóságának korlátait, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy mennyire lehet összevetni a különböző iskolából azonos osztályzattal, bizonyítvánnyal érkezett tanulók eredményeit. Az iskolai értékelés problémáiról lássunk egy — korántsem teljes — listát a következőkben.

 

A lista hosszából is lemérhető, hogy összetett feladatra vállalkozik az iskola a tanulói teljesítmények értékelési rendszerének kialakítása során. Egy ilyen lista azonban hozzásegítheti az iskolavezetést ahhoz, hogy problémává, megoldandó feladattá tegye a tantestület számára az értékeléssel kapcsoltban felmerülő ellentmondásokat.

Értékelési alapelvek

A rendszer kialakításának megkezdéseként célszerű megfogalmazni az értékelés alapelveit, amelyek minden alkalmazó pedagógusnak támpontot jelent munkája során, s szükségessé teszi az értékeléshez szükséges szakmai kompetencia megteremtését. Az értékelés lehetséges alapelvei:

 

Az alapelvek tisztázása után segítheti a munkát, ha a testület választ keres a következő kérdésekre:

 

Ha a testület végiggondolta az értékeléssel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket, meg kell fogalmaznia az értékelés célját. A szűken vett tantárgyi célokon túl az értékelésnek a legátfogóbb, az iskoláztatás egész időtartamára kiterjedő célja lehet a személyiség fejlesztése; az önértékelési képesség kialakítása, amely többek között nélkülözhetetlen az önálló tanulásra való képesség és igény kialakításához. Az értékelés formáinak tisztázásakor dönteni kell az írásbeli és szóbeli értékelés helyes arányának kialakításáról; megfogalmazható, hogy a rendszeres szóbeli számonkérés alapkövetelmény.

A törvény lehetőséget biztosít arra, hogy az első hat évfolyamon a pedagógusok érdemjegy és osztályzat nélkül értékeljék a tanulói teljesítményeket. Erre differenciáltan is van lehetőség: tantárgyanként is dönthetnek másként az értékeléssel kapcsolatban.

4.3.2.  A tanári munka értékelése

Minden ember természetes igénye, hogy visszajelzést kapjon a munkájáról. Az egyéni munka értékelése a szervezet fejlesztése szempontjából is fontos. A minőségbiztosításnak része az egyéni munka értékelése. A modern, hatékony szervezetek nem működhetnek visszacsatolás nélkül; az egyén, csoportok, teljes intézmény értékelése a szervezet fejlesztésének feltétele.

Az értékelés célja

A tanárok egyéni munkájának értékelése több célt szolgálhat egyidejűleg. Az értékelési célok az alábbiakban összegezhetők:

Az értékelés eszközrendszere, módszere, gyakorisága, információigénye, az információfeldolgozás módja a fenti célok választásával összefüggésben van.

Az értékelést végzők köre

Az iskola szakmai autonómiája feltételezi, hogy a szervezet fenntart, működtet olyan belső ellenőrzési, értékelési mechanizmusokat, amelyek alkalmasak az iskola és (változó) környezete közötti kapcsolat folyamatos kiértékelésére, ez alapján a célok és tevékenységek szükséges és célszerű korrekciójára. Az értékelés nem a hierarchia megteremtésének és stabilizálásának eszköze. Ebből következően az értékelő és az értékelt szerepe változhat helyzettől és feladattól függően. Az iskola vezetése azonban elsődleges felelősséggel bír azért, hogy legyen működőképes, szakmailag korrekt, megalapozott értékelés az intézményben. A tanári munka értékelése egyéni és csoportos tevékenységet egyaránt jelenthet.

Az értékelést végzők minden esetben a tantestület tapasztalt, az értékelés területén is megfelelő szakmai felkészültséggel bíró, a fejlesztő, támogató stratégiát elfogadó és képviselő, az emberi kapcsolatok természetét alaposan ismerő, megfelelő ismeretekkel és érzékenységgel bíró tanárok lehetnek.

Az értékelés modelljei, eszközrendszere

Az értékelés céljától függően számos eljárás, modell, eszköz alkalmazható a tanárok és csoportjaik teljesítményének értékelésére, elemzésére. Ugyanakkor a kollégák értékelése talán a legnagyobb kihívást jelentő része a vezetői munkának.

4.3.3.  Az intézmény értékelése

A közoktatási törvény szerint a fenntartónak joga és kötelessége az intézmények pedagógiai–szakmai munkájának ellenőrzése, értékelése (102. §). Ehhez igénybe veheti szakértők véleményét, a pedagógiai szakmai szolgáltató szervezetek által végzett pedagógiai mérések eredményét, a vizsgák eredményét, a nevelési-oktatási intézmény beszámolóját és az iskolaszék véleményét.

Az intézmények értékelése során mindig nagy problémát jelent a minőség kérdése. A minőségnek három definíciója ismert:

A pedagógiai program alkalmas arra, hogy az iskola a költségvetésével ne csak egy pénzügyi beszámoló keretében számoljon el, hanem számot adjon a minőségről is, a felhasznált pénz elköltésének hatékonyságáról. A helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozik ugyanis a pedagógiai program végrehajtásának és az oktatás eredményességének az értékelése külső szakértő bevonásával. Egy iskola értékelésénél megjelennek külső értékelési szempontok: vizsgálni lehet az iskolai tanulmányi eredményeket, a versenyeredményeket, a továbbtanulási mutatókat, az iskolai gazdálkodást, az iskolai dokumentumokat stb. Emellett minden iskolának van egy belső, saját értékrendje, amelynek alapján minősíti, értékeli önmagát. A külső és belső értékrend gyakran két külön szálon fut. Ezek összekapcsolására alkalmas lehet a pedagógiai program. Ez úgy valósítható meg, ha a pedagógiai programban az iskola feltünteti minden egyes feladatnál a megvalósítás, a teljesítés kritériumát. Így a fenntartó a belső értékrend figyelembevételével kaphat képet arról, hogy az adott iskola hatékonyan, eredményesen működött-e. Ez egyik formája lehet az intézményértékelésnek. Ebben az esetben a specifikus standard definíció alapján értelmezzük a minőséget, s így értelmetlenné válik az a kérdésfeltevés, hogy melyik a jobb iskola. Mindegyik iskola jó és hatékony lehet, ha a maga által kitűzött célokat teljesíteni tudja. Természetesen rendkívül nagy a célkitűzők felelőssége.

Az intézmények külső értékelése mellett egyre fontosabbá válik az iskolák önértékelésre való képessége. Egyrészt azért, mert a két értékelési formát összekapcsolja a szakmai kompetencia, az alkalmazható módszerek, eljárások, technikák részben azonos volta (az értékelés célja, az értékelésből származó információk, az alkalmazott sztenderdek általában különböznek); másrészt a külső értékelés gyakran támaszkodik az önértékelésből származó információkra, adatokra, következtetésekre.

Az önértékelés nem új jelenség a magyar iskolák életében. Ennek számos lényeges eleme (tanulói teljesítmények elemzése, versenyeredmények, a tanári munka értékelése stb.) állandó része a tanév végi értekezleteken történő éves munka értékelésének. A problémát sok esetben az jelenti, hogy:

 

Az önértékelés nem egyszerűen szakmai kérdés az iskola életében, jelentős a klímateremtő, illetve az iskolai közérzetet, kultúrát befolyásoló szerepe. Az önértékelés nélkülözhetetlenné teszi, hogy a folyamat résztvevői ismerjék és elfogadják az önértékelés célját, az alkalmazott módszereket, világos és áttekinthető legyen számukra maga a folyamat. Hasonlóan jelentős a következtetések megbeszélése az érintettekkel. Az értékelés során összegyűlő információkhoz való hozzáférés nem kizárólag szakmai, hanem etikai dimenziót is tartalmaz. Alapvető fontosságú, hogy bármilyen adatot, illetve ezekre épített következtetést csak az érintett egyének, csoportok hozzájárulásával lehet publikussá tenni, ha nem akarjuk kockáztatni a bizalomvesztést.

Az önértékelés területeinek meghatározása során egyrészt törekednünk kell arra, hogy a kiválasztott területek lefedjék az iskolai működés egészét. Másrészt megfelelő sorrendet kell felállítanunk, hiszen egyszerre nem vizsgálható az iskola minden eleme.

Az önértékelés tartalmának meghatározása során a hagyományosan vizsgált, a kimenetet leíró területek (tanulói teljesítmények, versenyeredmények) lényeges az iskolai szocializáció minőségének elemzése, valamint a hosszú távú eredményesség megítélése szempontjából a tanulók továbbhaladása, munkaerőpiaci esélyeik elemzése.

Különös jelentőséget tulajdoníthatunk az osztálytermi folyamatok elemzésének: a jól strukturált, az adott tanulócsoport ismerete alapján megtervezett tanítási-tanulási folyamat, az aktív tanulással eltöltött idő (tanítási, tanulásszervezési módszerek), differenciálás a csoport szintjén, megfelelő támogatás a tanulási nehézségekkel küzdők számára.

A folyamatok iskolai szintű megszervezése nagy hatással van az osztálytermi mikroklímára, ezért ennek vizsgálata ugyancsak indokolt lehet: Milyen az iskola légköre? Kölcsönös bizalom, együttműködés jellemzi-e a tanulók és a tanárok kapcsolatát? Az iskolai élet szabályai ismertek és elfogadottak-e az érintettek számára? Milyen a diákok tanulási motivációja? Hogy érzik magukat az iskolában? A klímával kapcsolatos kérdéseken túl fontos annak ismerete is, hogy az iskola mennyire működik professzionális szervezetként: Mennyire tud az iskola válaszolni a változó környezet igényeire? Az iskola az eltervezett irányba halad-e? Mi jellemzi az intézményi döntéshozatalt (minőség, részvétel)? Milyen a tanárok felkészítése, továbbképzési lehetősége?

Végezetül lényeges az iskola és környezet kapcsolatának vizsgálata: Hogyan kommunikál az iskola a szülőkkel? Milyen információkat kapnak a szülők gyermekeik iskolai előrehaladására vonatkozóan, ez mennyiben találkozik az igényeikkel? Mit ajánl az iskola a környezetének? Van-e olyan fórum, amelyen az iskola és a helyi társadalom szereplői véleményt cserélhetnek? Milyen kapcsolata van az iskolának a munkaerőpiaccal? Mennyire tudja segíteni a fiatalok munkáéba állását az iskola a tanulók készségeinek, képességeinek fejlesztésével? Kap-e olyan visszajelzést az iskola a munkáltatóktól, következő iskolafoktól, ami segíti munkájának színvonalasabb elvégzésében? (7. melléklet)

A fentiekben bemutatott kérdések is tükrözik az intézményi önértékelés komplex voltát. Kézenfekvő, hogy ennek kivitelezése igényli megfelelő módszerek, eljárások technikák megismerését, elsajátítását és alkalmazását. A teljesség igénye nélkül ezek között tarthatjuk számon:

 

Az iskolai önértékelés rendszerének kialakítása, a folyamat szakszerűségének garantálása természetes módon hárul az iskolavezetésre. Ismételten hangsúlyoznunk kell, hogy az eredményes önértékelés alapvető kritériuma, hogy minél többen vegyenek ebben aktívan részt. Rendkívüli jelentősége van a bizalmatlanság eloszlatásának, senki ne érezhesse azt, hogy tetten akarják érni, el akarják csípni, miközben hibázik. Az ehhez vezető út gyakran nem egyszerű, mindesetre állítható, hogy a precíz, pontos információközvetítés, az érintettekkel folytatott rendszeres megbeszélés, egyeztetés, a tervezés folyamatába történő bevonás, a kivitelezés során annak tudatosítása, hogy az egyes apró lépések hogyan szolgálják az önértékelés nagyívű céljait, az információk szakszerű és etikus kezelése alapfeltétele a jól végzett önértékelésnek. A fentiekből talán érzékelhető, hogy az önértékelés nem egy egyszeri akció, feladat az iskola életében, hanem a mindennapjait átszövő jelenség. A vizsgálat területei természetesen időről időre változnak, ugyanakkor periodikusan ismétlődnek (ld. a tanulói eredmények vizsgálatát a hozzáadott érték feltárása érdekében).

 

Végezetül érdemes egy gondolat erejéig kitérni az önértékelés és a minőségről való gondoskodás összefüggéseire. Kapcsolatukat a rész és az egész viszonya jellemzi, aminek során az önértékelés egyik fontos, de nem kizárólagos eleme a minőségbiztosításnak. Az utóbbi az ellenőrzéstől kezdve, az értékelésen át (magában foglalva az önértékelést) tartalmazza az iskolai folyamatok rendszeres vizsgálatát, a problémás területek feltárását, a fejlesztést célzó stratégiák, eljárások kidolgozását. Viszonyítási alapja a céljától függően lehet külső vagy belső sztenderd. Az iskolai minőségbiztosítás teljes rendszere lényegében nem más mint az iskoláztatás minőségéről történő folyamatos gondoskodás.

4.4.  A pedagógiai program további elemei

4.4.1. Tehetséggondozás és hátránykompenzálás

Tehetséggondozás és hátránykompenzálás, felzárkóztatás eddig is működött szinte minden iskolában. Jelentősége korábban is nagy volt, mára azonban e két tevékenység a kulcsfontosságú tényezők sorába lépett. Ez egyrészt azzal magyarázható, hogy az iskola státusától lényegében függetlenül mindkettőre szükség van az intézményekben: az úgynevezett elitiskolákban is megtalálható egy, az adott közegben hátrányosnak mondható réteg, másrészt a döntően halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat fogadó iskolákban is mindig jelen van a tehetséges diákok egy csoportja. Mindez tehát azt eredményezi, hogy a tehetséggondozás és a hátránykompenzálás egyaránt fontos programeleme minden iskolának. Ennek jelentőségét fokozza a készség- és képességfejlesztés iránti növekvő igény. Más oldalról különösen a középiskolákban azzal kell számolni, hogy a tanulók összetétele a középfok expanziójának okán egyre heterogénebb lesz: növekvő eltérésekre kell számolni a tanulók hozott készségeit, képességeit, konkrét tárgyi tudását, motivációját stb. illetően. Az iskola csak akkor tudja hatékonyan kezelni a növekvő heterogenitásból fakadó problémákat, ha képes a korábbiaknál jobb minőségű, intenzívebb differenciálásra. Másképpen fogalmazva képes előre lépni a tanítási-tanulási folyamat individualizálásában, jobban az egyes diákokhoz, illetve csoportjaikhoz tudja igazítani tanítási programját, követelményeit stb. Az individualizálás, a differenciálás során kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a valamilyen szempontból szélsőséges teljesítményt mutató egyénekkel és csoportokkal milyen hatékonyan tud foglalkozni. A törvényi kötelezettségen túl ezért az iskola alapvető érdeke, hogy rendelkezzen megfelelő tehetséggondozó és hátránykompenzáló programokkal. A pedagógiai program kidolgozása során tehát többnyire nem elegendő a korábbi gyakorlatot egyszerűen szentesíteni, hanem érdemes és szükséges végiggondolni azt, hogy a változó körülmények között milyen stratégiája és milyen taktikája lehet az adott iskolának a szélsőségek kezelésére. Itt különösen fontossá válhat az, hogy a magyar rendszerben amúgy is nagynak mondható tanulók közötti különbségek az iskoláztatás során lehetőleg csökkenjenek és ne növekedjenek, mint az ma gyakran tapasztalható.

4.4.2.  Gyermek- és ifjúságvédelem

Az 1993-as közoktatási törvényben a pedagógiai programnál még nem szerepelt a gyermek- és ifjúságvédelem kérdésköre. A probléma fontosságát jelzi, hogy erről a tevékenységről a pedagógiai programban szólni kell. A probléma kezelését több önkormányzat is szociális munkások iskolai beállításával tervezi megoldani. Erre azért van lehetőség, mert minden iskola fél státuszt kapott arra, hogy — lehetőleg szakember bevonásával — tervezze és végezze az iskolai gyermek- és ifjúságvédelmet.

1997 júniusában elfogadták az 1997. évi XXXI. a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényt. Ez segíti az iskolai gyermek-, illetve ifjúságvédelmi felelősök tevékenységrendszerének kialakítását.

4.4.3.  Szakképzési program

Szakképző intézmények esetében a szakképzés tartalmát, szervezeti formáját, követelményeit, értékelését tartalmazó dokumentum a közoktatási törvény szerint része az iskola pedagógiai programjának.

5. A pedagógiai program kidolgozása,
jóváhagyása és megvalósítása

E fejezetben először a pedagógiai program fejlesztése és megvalósítása szempontjából speciális, de fontos kérdésekkel foglalkozunk. Így szó lesz az igazgatónak a fejlesztésben betöltött szerepéről, valamint a pedagógus-továbbképzésről mint a program realizálását elősegítő fontos eszközről. Ezt követően visszatérünk a programfejlesztés lépéseihez. Ennek során szólunk a pedagógiai program elfogadásának és jóváhagyásának rendjéről.

5.1.  A fejlesztés folyamata és az igazgató szerepe

A következőkben megvizsgáljuk az iskolakoncepció készítésének módját, valamint az igazgató szerepét, ezzel kapcsolatos feladatait, felelősségét.

 

Az iskola vezetőjének meghatározó szerepe van a pedagógiai koncepcióalkotás folyamatának szervezésében, a szükséges érdekegyeztetés lebonyolításában, a körültekintő döntéshozatalban. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy világos elképzeléssel rendelkezzék az iskola lehetőségeiről, mit kíván elérni az iskola, mi lehetséges számára; tudja segíteni, bátorítani a tantestületet. A koncepcióalkotás sikere nem csekély mértékben az igazgató személyes képességein, felkészültségén múlik: szükséges rendelkeznie a megfelelő szakmai tudással, jó kommunikációs képességgel, erős meggyőződéssel a közösen kialakított programban; képesnek kell lennie a szükséges munkacsoportok megszervezésére, felkészítésükre, általában a tanárok és csoportjaik menedzselésére.

Az előzőekből is kitűnik, hogy nehéz feladata van az igazgatónak: az ő felelőssége a program létrejötte, miközben a lényeges tartalmi kérdésekben nincs személyes döntési joga. E helyzet kezelése olyan vezetői attitűdöt feltételez, amely elfogadja a programalkotás kivitelezéséért vállalandó felelősséget, anélkül azonban, hogy annak minden egyes elemét, részfolyamatát direkt módon irányítani, ellenőrizni tudná vagy akarná.

Vegyük sorra milyen jelentős feladatokat kell megoldania az igazgatónak a pedagógiai program fejlesztése során.

Tevékenységek, feladatok tervezése, időterv

A programfejlesztés minőségét alapvetően befolyásolhatja a feladatok helyes megválasztása, sorrendje, ütemezése. Kézenfekvő például, hogy bár a törvény szerint nem kötelező, mégis célszerű és logikus, ha pedagógiai program kidolgozása helyzetelemzéssel kezdődik. Alapvető fontosságú a fejlesztéssel kapcsolatos döntési pontok előzetes kijelölése. Aktív és felelősségteljes részvételre csak akkor számíthat a vezető, ha kollégái pontosan tisztában vannak a döntések céljával, várható hatásaival, és a döntés időpontjában rendelkeznek a szükséges információkkal.

Az egyes tevékenységekhez hozzárendelt időnek ugyancsak kulcsfontossága lehet. A rosszul megtervezett időbeosztás veszélyeztetheti a program sikeres kidolgozását. Bár a jelen helyzetben inkább időzavarral küzdenek az intézmények, mint ennek ellenkezőjével, mégis érdemes megemlíteni (különösen a részfolyamatok időterve okán), hogy egy feladat megoldására túl sok időt hagyni hasonlóan kockázatos, mint túl keveset. Ez ugyanis “elaltathatja” a feladat kivitelezőjét, mondván még úgyis rengeteg a rendelkezésre álló idő. Csak a racionális időterv mellett várható el a kollégáktól, hogy magas színvonalon teljesítsék a rájuk bízott feladatokat. (A 8. mellékletben egy táblázat segítségével összefoglaljuk a program készítésében érdekeltek feladatait, a feladatok időbeli ütemezését, és bemutatunk egy részletes időtervet is.)

Feladatmegosztás, csoportok szervezése

Az egyének és csoportok igényeinek törekvéseinek és kompetenciáinak ismerete nélkülözhetetlen a hatékony tervezéshez. Elképzelhetetlen és szükségtelen is, hogy minden részfeladatért az iskola igazgatója legyen felelős. Tudnia kell azonban azt, hogy kit mivel lehet megbízni. Kire lehet bízni az ötletrohamok vezetését, ki tudja a legtöbb ötletet “kihozni” a kollégákból. Ki bízható meg az aprólékos feltáró, kutatómunkával egy adott kérdéssel, problémával kapcsolatban. Ki tud jól írni, kire lehet a program végleges megfogalmazását rábízni. Ki tudja számítógépre vinni, szép formában megjeleníteni az anyagot. Kire lehet a konfliktusos helyzetek megoldását rábízni, aki elég tapintatos, ugyanakkor határozott, nem kerül egyik vagy másik érdekcsoport befolyása alá (lásd pl. a helyi tanterv kidolgozása során az óraszámosztás problémáját). Az emberek ismerete nemcsak az iskolán belül fontos, hasonlóan érdekes az intézmény környezetében. Az iskola fontos támogatókra találhat környezetében.

A személyek ismerete fontos az időterv elkészítése szempontjából is: tudnia kell a vezetőnek, hogy kitől várhat el gyors munkát; ki az, aki garantáltan betartja a határidőket; kinél lehet “csúszásra” számolni, akinek az ötletei viszont fontosak és értékesek lehetnek a fejlesztés egésze szempontjából.

Ellenőrzés, értékelés

A vezető ellenőrző, értékelő tevékenysége a programfejlesztés folyamatára, nem magának a programnak a tartalmára irányul. Az igazgató feladata ez esetben tehát nem az, hogy eldöntse például, jól fogalmazta-e meg a tantestület az értékeket, helyesen döntött-e a prioritásokról stb., bár a fejlesztés részeként természetesen erről el kell mondania a véleményét. A fejlesztés folyamata során azt ellenőrzi, hogy az egyének csoportok, a tantestület egésze megfelelően működik-e együtt, a munka szervezetten halad-e, mindenki elkészíti-e időre az előre meghatározott kritériumokkal összhangban az általa vállalt feladatot. Abban az esetben, ha zavar támad a folyamatban megbetegedés miatt valakit helyettesíteni kell a fejlesztésben, nem készül el határidőre a szülőknek kiküldeni szánt kérdőív, nem jutottak hozzá azokhoz a szakmai anyagokhoz, amelyek a helyi tanterv készítéséhez kiválasztottak stb., akkor a feladatok, csoportok átszervezésével, a határidők korrekciójával törekszik a megbillent egyensúly helyreállítására, szem előtt tartva, hogy a végső célon, és általában a végső határidőkön az átszervezés nem változtathat.

A feltételek biztosítása

Alapvetően az igazgató feladat és felelőssége, hogy a pedagógiai program kidolgozásához szükséges feltételeket az iskola lehetőségei között megteremtse. Ide tartozik az előzőekben említett racionális feladat- és időterv, ami elviselhetővé teszi a kollégák számára a mindennapi munka mellett végzett fejlesztéssel járó megterhelést. A feltételek biztosításához tartozik az iskola anyagi lehetőségeivel összhangban a fejlesztő munka anyagi elismerése. Szakmai szempontból alapvető fontosságú, hogy a kollégák a szükséges információkhoz anyagokhoz hozzájuthassanak. (Továbbképzéseken, szakmai konferenciákon tapasztalatcseréken történő részvétel, tantervek, tankönyvek, egyéb taneszközök megismerésének lehetősége, technikai támogatás számítógép-használat stb.)

A fejlesztés feltételein túl az igazgató elsődleges feladata az is, hogy a pedagógiai program alakulásáról, illetve megvalósításának szakmai, személyi, tárgyi feltételeiről, anyagi kondícióiról rendszeresen egyeztessen a fenntartóval.

5.2.  A pedagógiai program és a továbbképzés

A pedagógiai program és a pedagógus-továbbképzés összehangolásának az alapja a szükségletek elemzése lehet. Ez az elemzés elvégezhető egyrészt az iskola, a pedagógiai program oldaláról, másrészt az egyén, a tanár szakmai törekvéseinek szempontjából. Ennek megfelelően megvizsgálandó tehát az, hogy az iskola, illetve a tanárok rendelkeznek mindazzal a tudással, felkészültséggel, ami garanciát jelenthet a pedagógiai program színvonalas kivitelezésére. Alapvető fontossága van az információrobbanás korában a tudás folyamatos megújításának, hiszen az ismeretek gyors avulását tapasztalhatjuk mindennapjainkban. Legalább ilyen, ha nem nagyobb kihívást jelent ugyanakkor a készségekben meglévő hiány, az esetenként szükségessé váló attitűdváltozás mind az egyes tanárok, mind az iskola mint szervezet számára. Elég talán, ha visszautalunk a tehetséggondozás és a hátránykompenzálás kapcsán említett individualizálás, differenciálás szükségességére. Hasonló módon említhetnénk azt is, hogy átalakuló, változó világunk számos konfliktust rejt mindenki számára. A helyzetből fakadóan felértékelődik a konfliktuskezelés képessége, csakúgy mint a jó kommunikációs készség vagy kockázatvállalás, a döntésképesség. A pedagógusok továbbképzésének tehát segíteni kell a tanárokat abban, hogy a lehető legjobban felkészültek legyenek az iskola céljainak megvalósítására.

Másik oldalról fontos annak ismerete, hogy milyen törekvések vezetik a tanárokat, milyen elképzelésük van saját szakmai jövőjükről, annak építéséről. Az igazgatónak, illetve az iskolavezetésnek nagy figyelmet kell fordítania arra, hogy lehetőleg mindenki megtalálja a számára vonzó szakmai továbbképzési lehetőséget. Mindez úgy képzelhető el, ha az iskolavezetés kellően ismeri a kollégák szándékait, törekvéseit. Optimális esetben az iskola minden tanára rendelkezik egyéni szakmai karriertervvel, életprogrammal.

A szervezeti és az egyéni célok együttes ismerete adja meg a lehetőséget arra, hogy az iskolai szintű továbbképzés rendszerként legyen megtervezhető. Alapvető jelentősége van annak, hogy az egyéni és a szervezeti célok között kialakuljon a megfelelő kapcsolat, harmónia, és a továbbképzések mindkettő elérését segítsék, támogassák. A pedagógiai program megvalósításának egyik legjelentősebb garanciáját éppen a tanárok továbbképzése, az emberi erőforrásba történő befektetés adhatja.

5.3.  A pedagógiai program elfogadása és jóváhagyása

A pedagógiai programot az intézmény nevelőtestülete fogadja el, elvégezve a szükséges egyeztetéseket (iskolaszék, szülői szervezetek, diákönkormányzat). Bár a törvény értelmében egyetértési joga egyik szervezetnek sincs, de a velük való egyeztetésnek, megegyezésnek nagy legitimáló ereje lehet, ezért a tantestületnek érdemes ezt kezdeményeznie. A pedagógiai programot a fenntartó hagyja jóvá, s képviselőjének aláírásával válik hatályossá. A fenntartó köteles kikérni az iskolahasználók véleményét az intézmények pedagógiai programjáról a döntés előtt. Ennek többféle módja lehetséges. A szülők esetében például:

A módszer megválasztását befolyásolja a település mérete; az iskolaszékek helyi társadalomban elfoglalt helye, súlya, a tájékozódásra fordítható pénz mennyisége.

A szakképző intézmények esetében célszerű a gazdasági szféra véleményét is megismerni: konzultációt folytatni a különböző gazdasági, ipari szövetségekkel, szervezetekkel (VOSZ, KISZÖV, Ipartestület stb.).

Ha a program az alapító okiratnak megfelel, a fenntartónak nem lehetnek vele kapcsolatban szakmai kifogásai. A fenntartó a döntés meghozatalakor a pénzügyi, tárgyi feltételeket, az iskolaváltás biztosítását, illetve a törvényesség szempontjait vizsgálhatja. A fenntartó megtagadhatja a pedagógiai program jóváhagyását, ha:

 

A pedagógiai programot jóváhagyottnak kell tekinteni, ha az önkormányzat mint fenntartó — a döntést hozó képviselőtestület, közgyűlés — a beadás utáni 30. napot követő első képviselőtestületi ülésen nem nyilatkozik (103. § (3)). Ha a pedagógiai programot a képviselőtestület elutasítja, a nevelési-oktatási intézmény nevelőtestülete törvényességi ellenőrzést kezdeményezhet a Megyei Közigazgatási Hivatalnál. A másodfokú elutasítás után közigazgatási per indítható a pedagógiai program érvénybe lépése érdekében (84. § (3)).

A fenntartó a pedagógiai program jóváhagyása előtt köteles az Országos szakértői névjegyzékben szereplő szakértő véleményét közvetlenül vagy a pedagógiai-szakmai szolgáltatást ellátó intézmény útján beszerezni. Célszerűnek látszik a szakmai szolgáltatáson keresztül beszerezni a szakértői véleményt, mert a szakértői listán felsoroltak döntő többsége egy-egy szaktárgy, illetve műveltségi terület szakértője, ezért egy iskola programját szakértői csoporttal érdemes véleményeztetni, amelyen belül teljes körű szakértelem biztosítható.

 

A programkészítés folyamán legalább egy alkalommal célszerű a fenntartónak és az intézményeknek egyeztető megbeszélést tartani. Ennek célja kettős: tisztázni lehet, hogy mely pontokon van véleménykülönbség az önkormányzat és az iskola között, lehet alkudni, konszenzust kialakítani; valamint az önkormányzat hosszú távú finanszírozási garanciákat adhat az intézményeknek az általa támogatandó programokra. Fontos kérdés, hogy az önkormányzat részéről ki egyeztessen. Kis településeken, ahol nincs oktatási bizottság, végezheti az egyeztetést a képviselő-testület, városokban inkább az oktatási bizottságra hárulhat ez a feladat. Ha egy adott városban túl nagy az intézmények száma, ott célszerű az intézmények különböző szövetségeivel egyeztetnie az oktatási bizottságnak. Érdemes törekedni az érdekegyeztetés, a szakmai kommunikáció stabil rendjének kialakítására.

A fenntartó pedagógiai programmal kapcsolatos jogosítványa a törvényesség biztosításán kívül nyilván azért is került így a törvénybe, mert a pedagógiai programnak költségvonzata van, s a pénzt a fenntartó adja. A pedagógiai program a fenntartó és a fenntartott közötti alkudokumentum, amely alkalmas az elszámoltatásra is. Alkudokumentum, mert a fenntartónak minden egyes intézménnyel egyedi megállapodást kell kötnie, hogy mit finanszíroz. Feltehetően azt fogja finanszírozni, ami az adott intézményben eredményes, ami jól megy, s amire lesz pénze. Az intézményi pedagógiai programnak és költségvetésnek meg kell felelnie egymásnak. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a fenntartó kevesebb pénzt akar vagy tud adni az intézmény működtetésére, akkor az intézmény kevesebb szolgáltatással tartozik elszámolni a fenntartónak. (Természetesen alku csak azokról a tevékenységekről folyhat, amelyek kívül esnek a fenntartó ellátási kötelezettségén. Az e körbe eső szolgáltatások finanszírozása ugyanis minden iskolafenntartó számára kötelezettség.) Ilyen esetekben az egyeztetés a fenntartó és az intézmények között arról folyhat, hogy mely szolgáltatások maradjanak el, s nem pusztán a pénzről. A pénz és a szolgáltatás közötti pontos megfeleltetés az egyetlen eszköz arra, hogy a fenntartó és az intézmény közötti egyeztetés során szakmai kérdésekről legyen szó. Csak így válhat az egyeztetés tényleges alkufolyamattá. (A törvényi előírás nem tartalmazza azt, hogy a pedagógiai program a költségtervezés és forrásbiztosítás dokumentuma, de a költségvetési alku számára is kedvezőbb lehet, ha az egyeztetés, a vita a pedagógiai program elkészítése során a feladatokról, illetve az ezekhez szükséges költségekről szól.)

A pedagógiai programba be nem került, nem finanszírozott szolgáltatások, tevékenységek a fenntartó által megállapított szabályok szerint tandíjassá tehetők, s így elérhetővé válhatnak a klientúra számára feltéve, ha van fizetőképes kereslet. Tandíjért igénybe vehető szolgáltatások tehát azok az iskolákban, amelyek a pedagógiai programhoz, a helyi tantervhez (az alaptevékenységhez) nem kapcsolódó nevelés és oktatás, valamint az ezzel összefüggő más szolgáltatások (116. § (1) c))

 

A pedagógiai program tulajdonképpen egy szerződés az intézmény és a fenntartó között, amely a fenntartó számára értékelhetővé, ellenőrizhetővé teszi az iskola tevékenységét; az iskolának pedig az egyeztetések folyamán lehetősége van arra, hogy csak olyan feladatokat vállaljon el, amelyekhez a fenntartó a pénzt, a feltételeket biztosítja. Természetesen a pedagógiai program készítése során mindkét említett félnek maximálisan figyelembe kell vennie a klientúra véleményét, az iskolával szemben támasztott elvárásait. Alapvető fontosságú tény, hogy a törvény által kötelezően előírt szolgáltatások megszervezéséért az önkormányzat felelősséggel tartozik. Ezek esetében csak a szolgáltatás módját választhatja meg.

A pedagógiai programok finanszírozásában, jóváhagyásában nagy az önkormányzatok felelőssége. A település jövőjét, hosszú távú érdekeit erősen befolyásolja az oktatásügy helyzete. Egy erőteljes pénzügyi restrikció esetén különösen fontos kérdés, hogy az oktatásügy finanszírozását az önkormányzat csak aktuálisan megoldandó pénzügytechnikai kérdésnek tekinti-e, vagy ebben a helyzetben is képes hosszú távra tervezni. (Pl. 1998-tól csak 16 éves korban kezdődhet a szakképzés, amely átalakíthatja a nagyvárosokban az intézménystruktúrát.) Alaposan végig kell gondolnia minden önkormányzatnak, hogy egy-egy döntésnek milyen hatása, következménye lehet. Nem biztos, hogy amit jogilag, törvényesen megtehet, azt célszerű is megtennie. Nem biztos, hogy ha megtagadhat valamit, azt a klientúra kérése, elvárása ellenére meg is kell tagadnia. Ezek alapján a fenntartónak az lehet a célja, hogy a település egészén a lehető legszélesebb programkínálatot nyújtsa az iskolahasználók számára. Az önkormányzatnak alapvető érdeke, hogy a településen élők — a lehetőségekhez képest — elégedettek legyenek.

 

A nevelési, illetve a pedagógiai program nyilvános dokumentum, ennek megismerése a szülők joga ( 14. § (1).a). A pedagógiai program nyilvánosságra hozatalának egyik legfontosabb oka, hogy az iskola programjának ismeretében élhessenek a szülők a szabad iskolaválasztás jogával. Célszerű ezért a pedagógiai programokat több helyen is a szülők számára elérhetővé tenni: könyvtár, művelődési ház, ügyfélszolgálati iroda, óvoda, iskolai könyvtár, iskolaszékek, szülői munkaközösségek stb.

Az iskolák pedagógiai programjukat — a helyi tanterv kivételével — 1998. szeptember 1-jétől valamennyi évfolyamon alkalmazzák. A pedagógiai program szerkesztésére egy minta található a 8. mellékletben.

 

 

bibliográfia

1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról

Baráth Tibor – Cseh Györgyi (1996): A pedagógiai program és a helyi tanterv. Qualitas BT, Szeged.

Botka Lajosné (1993): Minőség és iskola. In: Közoktatási menedzser, JATE Press, Szeged.

Cseh Györgyi (1995): A pedagógiai program. In.: Tanári létkérdések Kézikönyv gyakorló pedagógusoknak, osztályfőnököknek, RAABE, Budapest.

Horn György – Heit Gábor (szerk., 1990): Mi az ebihalak pártján vagyunk... Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium programja. Budapest, AKG.

Horn György (1994): A pedagógiai program. In.: Korszerű iskolavezetés Közoktatási kézikönyv, RAABE, Budapest.

Liposits Zsoltné (1993): Marketing oktatási intézmények számára. In: Közoktatási menedzser, JATE Press, Szeged. H–17 – H–20.

MacBeath, J., Meuret, D. és Schartz, M. (1997): A practical guide to self-evaluation. Evaluating quality in school education (a Europena pilot project), Europena Commission.

Malcolm, S. G. – Gaunt, H. J. (1994): Total quality management for schools. London, Cassel.

Pőcze Gábor Trencsényi László (1996): Pedagógiai program hogyan? Munkanapló a pedagógiai program készítéséhez. Országos Közoktatási Intézet, Budapest.

Snyder, K. J. – R. H. Anderson (1986): Managing Productive Schools Toward an Ecology. Orlando, Florida, Academic Press.

Snyder, K. (1988): Competency Training for Managing Productuve Schools. New York, HBJ Publishers.

Szentessy Lászlóné (1989): Iskolafejlesztési program. (kézirat, KFA-pályázat)

Tóth Béla (1997): Nevelési–oktatási modellek és szervezeti modellek. In: Közoktatási menedzser 1., OKKER, Budapest, 61–120. o.

 

 

 

MELLÉKLETEK

1. melléklet: Szülői kérdőív

Szülői kérdőív

  1. Kérjük, húzza alá, hogy mit tart Ön az iskolai oktatás–nevelés öt legfontosabb feladatának!

 

 

egyéb, éspedig:____________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________________________________

 

2. Ismeri Ön gyermeke iskolájának programját?

igen csak egyes részleteit nem

 

 

3. Elégedett-e Ön

 

 

teljes mértékben

tulajdon-képpen igen

nem
nagyon

egyáltalán nem

nincs véleményem

az iskola és a család kapcsolatával

         

az iskola által közvetített értékekkel

         

az iskola programjával

         

az iskolai programba való szülői beleszólás lehetőségével

         

az iskola oktató–nevelő munkájával

         

az iskola továbbtanulásra felk. tevékenységével

         

az iskolai tehetséggondozással (szakkör stb.)

         

a felzárkóztatással

         

az iskola pályaválasztást segítő munkájával

         

a tanórán kívüli tevékenységekkel

         

az iskola sportéletével

         

a pedagógusok munkájával

         

az iskolai kisegítő személyzet munkájával

         

a szülői értekezletek számával és tartalmával

         

a diákönkormányzat tevékenységével

         

az iskola tárgyi felszereltségével

         

az iskola épületével

         

az osztálylétszámmal

         

az iskola tisztaságával

         

az étkeztetéssel

         

a befizetés rendjével

         

egyéb:

         

egyéb:

         

egyéb:

         

 

4. Mi az erőssége Ön szerint gyermeke iskolájának?

 

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

 

5. Mi a gyengesége, a fejlesztésre váró terület az Ön meglátása szerint?

 

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

6. Mit vár Ön az iskolában a pedagógusoktól? Kérjük, húzza alá az Ön által legfontosabbnak tartott elvárásokat!

egyéb, és pedig

 

7. Milyen szakmai programot, tevékenységformát látna szívesen az iskolában?

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

______________________________________________________________

 

8. Szeret az Ön gyermeke iskolába járni?

 

nagyon tulajdonképpen nem nagyon

szeret szeret nagyon nem szeret járni

 

9. Egyéb közölnivalója:_____________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

________________________________________________________________

 

 

Köszönjük, hogy válaszolt a kérdésekre, és ezzel segítette munkánkat, amelyet szeretnénk a jövőben még inkább az Ön megelégedésére, gyermeke egészséges fejlődése érdekében végezni.

 

 

Forrás: Baráth Tibor–Cseh Györgyi (1996): A pedagógiai program és a helyi tanterv. Qualitas BT, Szeged.

 

 

 

2. melléklet: Forma a SWOT-analízis elvégzéséhez

Az iskola aktuális állapotának feltárása, a változás fő céljainak meghatározása

SWOT analízis

(Strengths = erősségek; Weaknesses = gyengeségek, fejlesztésre váró területek;

Opportunities = lehetőségek, Threats = fenyegetések, félelmek)

 

Erősségek

Fejlesztésre váró területek

Lehetőségek

Fenyegetések

Forrás: Baráth Tibor–Cseh Györgyi (1996): A pedagógiai program és a helyi tanterv. Qualitas BT, Szeged.

 

3. melléklet: A Delphi vitatechnika részletes bemutatása

 

Az együttműködő tervezéshez az iskolaigazgatók számára igen hasznos a Delphi-módszer, amelynek révén tantestületi konszenzus érhető el soktényezős, összetett problémák megoldását,az egész iskolát vagy jelentős részterületét érintő változtatásokat, fejlesztéseket illetően. A következőkben a módszert az iskolai célok meghatározására alkalmazva mutatjuk be.

Az 1. ábra összefoglalva mutatja be a módszer egyes szakaszait, valamint az ezek lezárásaként elérni kívánt eredményt. Ennek megfelelően az 1. szakaszban sor kerül — megfelelő előkészítés (pl. helyzetelemzés) eredményeként — az ideális és a valós iskola jellemzőinek feltárására, majd ezek alapján a fő fejlesztési területek kiválasztására. A 2. szakasz alapvető célja az egyének aktivizálása, véleményük feltérképezése. A 3. szakaszban kerül sor az egyéni vélemények, célok, ütköztetésére, vitájára, csoport célokká történő felhasználására. Végezetül a 4. szakaszban a csoportok képviselői állapodnak meg az iskolai szintű fejlesztési célokról. A konszenzus megteremtése érdekében a 3–4. szakaszt az érintettek szükség szerint megismétlik.

A módszer a csoportos alkotótechnikák speciális változata. Nem csupán egyszerű megkérdezésről van szó, hanem kötött szabályok szerint lebonyolított, többfordulós véleménynyilvánításról.

A Delphi szó Delphoi görög város nevére utal, ahol az ókorban híres jósda működött. A módszer hatékonyan alkalmazható a jövőre vonatkozó elképzelések kidolgozásához.

Az iskolavezetők számára kidolgozott módszernek négy szakasza van, amelyeket vagy egy egynapos munkaértekezlet, vagy rövidebb tantestületi értekezletek keretében lehet megvalósítani. Célja: kialakítani az iskolafejlesztéshez szükséges célokat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. ábra: A célkitűző folyamat

2. A Delphi-módszer részletes bemutatása

2.1.  Az első szakasz: az iskolavezetés és a tantestület párbeszéde

Az első szakaszt az 2. ábra (Snyder, 1988. 57. o.) mutatja be. Az igazgató feladata elősegíteni, hogy minél több ötlet, elképzelés kerüljön napvilágra, és egy konszenzust kialakító folyamaton keresztül kiválassza az iskola fejlesztésének általános területeit.

a) A csoportkívánalmak feltérképezése

Kérjük meg a tantestületet, hogy fogalmazza meg elképzeléseit egy optimális iskoláról. A cél az, hogy a csoportoknak nagyjából egységes és tudatos képe alakuljon ki az ideális iskoláról. Az ötleteket írjuk fel úgy, hogy még a megfogalmazásokon se változtassunk.

b) Ötletbörze kis csoportokban (bemelegítés)

Mindenekelőtt ismertessük meg a résztvevőkkel az ötletbörze módszerét. 3–5 fős csoportokban sorolják fel például egy doboz söröskupak felhasználási lehetőségeit. A rendelkezésre álló idő: 1 perc. Szabályok: egyvalaki jegyez; bátorítsuk a különös ötleteket; nincs vita, nincs cenzúrázás.

2. ábra: Az első szakasz: az iskolavezetés és tantestület párbeszéde

c) Ötletbörze kis csoportokban

Kérjük meg az egyes csoportokat, hogy az alábbi három feladatot végezzék el.

Az ötletek számbavétele

Kérjük meg a csoportokat, hogy annyi iskolafejlesztési ötletet “dobjanak fel” saját iskolájukra vonatkozólag egy perc alatt, amennyit csak tudnak. A legtöbbet kitalálók olvassák fel ötleteiket a többieknek. Dicsérjük meg őket.

Az ötletek csoportosítása

A csoportok kapcsolják össze a hasonló vagy összeegyeztethető ötleteket. A feladat akkor fejeződik be, ha számos ötletcsoport kialakul.

Az ötletcsoportok elnevezése

Kérjük meg a csoportot, hogy adjon nevet minden egyes ötletcsoportnak (például kommunikáció, tanulók bevonása a tanórai munkába, a tanítás színvonalának emelése).

d) Az ötletek kicserélése és konszenzus kialakítása

Plenáris ülésen kérjük meg az egyes csoportokat, hogy ismertessék a többiekkel, milyen ötletcsoportokat hoztak létre. Ismételjük meg a lejegyzés, csoportosítás, elnevezés módszerét. A vezető ugyanúgy dolgozza fel az ötleteket, mint ahogyan a kis csoportokban történt. Kérjük meg a testületet, hogy válasszon ki 1–4 fontos fejlesztési területet. (Nevezzük ezeket célkategóriáknak.) Vitassuk meg, cseréljünk véleményt, végül válasszuk ki azokat a területeket, amelyek a célképzés paramétereinek középpontjában fognak állni a következő három szakaszban.

2.2.  A második szakasz: egyéni továbbgondolás

A 3. ábra (Snyder, 1988. 58. o.) a második szakasz teendőit szemlélteti. Az iskolavezetés törekvése az, hogy minden tanár gondolkodjon el a kiválasztott célkategóriákhoz kapcsolódó meglévő iskolai viszonyokon, tegyen ajánlásokat konkrét célokra.

3. ábra: A második szakasz: egyéni továbbgondolás

A tanárok fejtsék ki véleményüket az előzőekben kiválasztott célkategóriákról, határozzanak meg egy-egy konkrét célt a célkategóriákra. Így minden egyes tanártól konkrét célmeghatározásokat kaphatunk.

Az igazgató feladata munkalapok készítése a tanárok számára, amelyek bátorítják őket arra, hogy a jelenlegi helyzettel kapcsolatban tudatosítsák problémáikat, majd javaslatokat tegyenek célparaméterekre.

2.3.  A harmadik szakasz: csoportos továbbgondolás

A harmadik szakasz — csoportelmélkedés — célja, hogy szintetizálja az egyéni javaslatokat a csoport célajánlásába. A folyamat három részből áll:

Így minden egyes célkategóriára csoportajánlások születnek. A 4. ábra (Snyder, 1988. 60. o.) ezt a folyamatot mutatja be.

 

4. ábra: A harmadik szakasz: csoportos továbbgondolás

Ebben a szakaszban az igazgatónak 5–8 fős csoportokat kell létrehoznia, akár a meglévő közösségeket meghagyva, akár új csoportokat felállítva.

Az igazgató olyan munkalapot készíttet, amelyben minden egyes csoportot megkér arra, hogy vitassák meg ajánlásaikat, és fejlesszenek ki egy célajánlást az iskola számára.

A munkalapon legyen hely

2.4.  A negyedik szakasz: iskolavezetési továbbgondolás

A 5. ábrán (Snyder, 1988. 62. o.) látható negyedik szakasz hasonló a harmadikhoz, csak magasabb szinten. A negyedik szakasz célja, hogy szintetizálja a csoportajánlásokat egy iskolafejlesztési céllá.

A vezető feladatai közé tartozik, hogy a csoportokat megkérje egy-egy képviselő kijelölésére egy célajánlást kialakító bizottságba, majd vitafórum szervezése, ahol a képviselők megvitathatják csoportjuk célajánlásait, és kialakíthatnak egy — az egész iskolára vonatkozó — célajánlást.

A folyamat magában foglalja:

5. ábra: A negyedik szakasz: iskolavezetési továbbgondolás

Célszerű a harmadik szakaszhoz hasonló munkalap készítése.

A negyedik szakaszt követően elengedhetetlen, hogy minden egyes csoportnak legyen meg a lehetősége az új ajánlásokra reagálni és módosításokat kérni. A folyamat addig tart, míg minden csoport egyet nem ért a végső célajánlással.

Az eljárás sikere érdekében az iskolavezetésnek a következő előtervezést kell elvégeznie az első szakaszt megelőzően:

  1. Adatgyűjtés és annak eredményeiről beszámoló a tantestületnek (pl. nevelési–oktatási folyamatok, valamint a szervezeti kultúra modellezése, tanulók teszteredményei, attitűdvizsgálatok, önkormányzati prioritások stb.).
  2. Célképző csoportok előkészítése

  1. Munkalapok előkészítése a 2., 3. és 4. szakaszhoz.

Láthatóan az iskolai célképzés egyike a legösszetettebb folyamatoknak. Eredményességéhez nélkülözhetetlen a tantestület aktivitásának kiváltása, és konszenzus teremtése az alapvető (vitatott) kérdésekben. A probléma eredményes megoldása a hagyományos formákon túl (munkaközösségi, tantestületi értekezlet stb.) olyan új — talán ma még az iskolában szokatlannak, idegennek tűnő — módszerek, technikák alkalmazását igényli, amelyek nélkül hatékony, eredményes szervezet, illetve vezető nem képzelhető el. Ehhez kívántunk segítséget nyújtani a fent bemutatott módszerrel.

 

 

4. melléklet: Kérdések és állítások az értékek indirekt tisztázásához

 

Tanulók, gyerekek

 

Tanítás, nevelés

 

Értékelés

 

 

Tudás, másság

 

Az iskola

 

Forrás: Cseh Györgyi és Szerdahelyi Emőke által vezetett “A pedagógiai program és a helyi tanterv fejlesztése” című tanfolyam gyakorlatai.

 

 

5. melléklet

 

Cél Részcél Részcél Részcél Feladat Csop. diff.  Tanórán

Alsó–felső belül kívül

tagozat

Megismertetni

az új táplálkozás- élelmi- környe-

hoz elengedhe- szerek zet óra

tetlen élelmisze- alkotó-

ket, határokat stb. részek

ételek

elkészítése

 

 

C11

Táplálkozás

C1    C12


Testi  Testi higiéne

egészség mindennapos testnevelés

C13 úszás


Mozgás tartásjavító torna

szabadtéri játékok

..... .....

 

drog

alkohol

C21 dohányzás


Prevenció nem kívánt terhesség

szuicidprevenció

C22

Egész- C2      Problémakezelés

séges



Mentális

életmód egészség C23

Konfliktuskezelés

 

C24 lehetőséget terem- osztály- tanórán

Önismeret teni, hogy a gyerek + + főnöki kívül

megismerje önmagát óra

 

 

C3

Tárgyi környezet mozgatható a gyerek

az egészséges méretéhez igazgódó + + + +

életmód szolgá- bútorok, berendezések

latába állítása

 

 

 

 

 

 

 

 

Módszer Felelős Határidő Költség Teljesítés Értékelés

(tanári kom- kritériuma (ki, hogyan, mivel,

petencia) mikor)

a gyerek ismeri tanítónéni


beszélgetés tanító — az egészséges osztályzat év végén


kiselőadás biológia- tanév — föl tudják so- biológia tanár

tanár vége rolni az alko- osztályzat év végén

tó részeket

együttdol-


technika főzéshez nyers- és hatásukat

gozás tanár - anyag ........Ft technika tanár

közös főzés - energia ......Ft egy-két ételt osztályzat év végén

meg tud főzni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tréning ifjúságvédelmi osztály tréning a gyerek rendel- elégedet saját

felelős, oszt.f. vége díj kezzen reális teljesítményével

önismerettel teszt

 

 

7. melléklet: Az iskolai önértékelés egy lehetséges rendszere, módszerek

és eljárások

 

Az 1. táblázatban összefoglaljuk az iskolai önértékelés területeinek egy lehetséges rendszerét, felvetünk néhány olyan kérdést, amelyek a vizsgálat során figyelmet érdemelhetnek, végül felsorolunk néhány módszert, eszközt (ezek részletes elemzése, leírása nélkül), amelyek alkalmasak lehetnek az adatgyűjtésre.

 

1. táblázat: Az iskolai önértékelés területei és az adatgyűjtés lehetséges

módszerei

 

Az önértékelés
területei

Példák a vizsgálható
kérdésekre

Módszerek, eszközök

1. Eredmények

1.1.
Tanuló teljesítmények

Milyen tudásra, képességekre és készségekre kell szert tenniük a tanulóknak az iskoláztatás egyes szakaszainak végére?

Növekednek vagy csökkennek a különbségek a leginkább és a legkevésbé tehetséges tanulók teljesítménye között?

Tanulói protfólió (dosszié)

A hozzáadott érték vizsgálatát lehetővé tevő indikátorok, ezek feltárást szolgáló eszközök

Tesztek, vizsgák és ezek eredménye

1.2.
Egyéni fejlődés és szocializ
áció

Milyen mértékben képes az iskola a tanulók önbecsülésének fejlesztésére?

Megvitatja-e a tantestület az egyéni fejlesztéssel, a szocializációval kapcsolatos értékeket és célokat?

Kérdőív

Szerepjáték és vita

A tanulók fejlődését megvitató csoportok szervezése

1.3.
A tanulók továbbhaladása

Milyen irányban haladnak tovább az iskolát elhagyó tanulók? (köv. iskolafok, munkába állás stb.)

Nyomon követő vizsgálatok

Kérdőív

2. Osztálytermi folyamatok

2.1.
Az idő mint a tanulás forrása (hatékony időkihas
ználás)

Hány tanóra marad el (bármilyen ok miatt)?

Mennyi időt töltenek a tanulók a házi feladatok megoldásával?

Osztálytermi megfigyelés: tanulói aktivitással töltött idő

 

2.2.
A tanítás és a tanulás minős
ége

Értik-e a tanárok és a diákok világosan a tanulási célokat, tantervi követelményeket?

Mennyire hatékony a tanulás és a tanítás?

Milyen eljárásokat alkalmaz az iskola a tanítás minőségének nyomon követésére, fejlesztésére?

Egyenlő eséllyel vesznek-e részt a tanulók a tanulásban?

Kérdőív

Esettanulmány, esetmegbeszélés

 

1.táblázat folytatása

 

Az önértékelés
területei

Példák a vizsgálható
kérdésekre

Módszerek, eszközök

2.3.
A tanulási nehézségek kompenzálása

Kik kapnak támogatást a tanulók közül és kik nem?

Hogyan állapítják meg, hogy valaki tanulási nehézségekkel küzd?

Milyen hatékonysággal tudják e problémákat kezelni (tanárok, szülők és tanulók nézőpontjából vizsgálva a jelenséget)?

Milyen mértékben sorolható a tanulási nehézséget előidéző okok közé az individualizálás hiánya, a nem megfelelő tanítás, illetve nem megfelelő szervezés (iskolai szinten)?

Kérdőív

Szükségletek felmérése a tanulási nehézségekkel küzdő tanulók körében

Tanulók által vezetett napló a tanulási nehézségekről

3. Iskolai szintű folyamatok

3.1.

Az iskola mint a tanulás helyszíne

A tanulók csoportba sorolása elősegíti-e a tanulási lehetőségek optimalizálását számukra?

Adaptálják-e a tantervet a tanulók szükségleteihez?

Segítőkésznek érzik-e a diákok tanáraikat?

Kérdőív

3.2.
Az iskola mint a szocializáció helyszíne

Világosak-e, elfogadottak-e az iskolában alkalmazott szabályok?

Az elismerés és büntetés igazságosan történik-e?

Jellemzi-e az iskola légkörét a tanárok és tanulók egymás iránti kölcsönös elismerése, tisztelete?

Lehetőséget ad-e az iskola a tanulók számára a döntéshozatal gyakorlására, másokért és az iskola egészéért vállalt felelősségre?

Aktív részesei lehetnek-e a tanulók az iskolai közéletnek?

Kérdőív

Csoportos értékelés (Amikor az iskolában jól éreztem magam, és amikor nem, miért?)

Tanuló naplóvezetés (időnkénti megbeszélési lehetőség tanulókkal, tanárokkal, pszichológussal stb.)

3.3
Az iskola mint szakmai szervezet

Milyen mértékben képes az iskola válaszolni a változó környezet kihívásaira?

A tervezett irányba halad-e az iskola?

Milyen továbbképzési lehetőségei vannak a tanároknak?

Milyen a döntéshozatal minősége?

Kérdőív

Interjú

 

  1. táblázat folytatása

 

Az önértékelés
területei

Példák a vizsgálható
kérdésekre

Módszerek, eszközök

4. Az iskola és környezete

4.1.
Az iskola és a szülői ház

Hogyan tájékoztatja az iskola a szülőket gyermekeik tanulási eredményeiről, fejlődésükről?

Az iskola által adott információ kielégítő-e a szülők számára?

Szívesen látják-e a szülőket az iskolában?

Kölcsönös bizalom jellemzi-e a kapcsolatot?

Támogatják-e a szülők gyermekeik tanulását? Hogyan kívánja ezt elősegíteni az iskola?

Kérdőív

Interjú

4.2.
Az iskola és a helyi társadalom kapcsolata

Mit ajánl az iskola a helyi társadalom számára?

Mit tesz az iskola kapcsolatuk (iskola-helyi társ.) fejlesztéséért?

Támogató környezetben működik-e az iskola? A helyi társadalom állapota (munkalehetőség, jövőkép, iskolával szembeni elvárások stb.) ezt mennyiben segíti?

PEST-analízis

SWOT-analízis

Az iskola a helyi médiában - elemzés

Kérdőív

4.3.
Az iskola és a munka világa

Segíti-e az iskola a munkaerőpiac által igényelt készségek, képességek fejlesztését?

Támogatják-e a munkáltatók információval, forrásokkal az iskolát, hogy munkáját hatékonyabban végezhesse?

Milyen új kapcsolattartási formák (az iskola és a munkáltatók között) segíthetnék az iskolát a tanítás-tanulás hatékonyabbá tételében?

Kérdőív

Nyomon követéses vizsgálat

Interjú

Egyéb területek

     
     

 

 

8. melléklet: A pedagógiai program egy lehetséges struktúrája

A pedagógiai program

 

A program megvalósításának feltételei

 

Külső feltételek

 

Belső feltételek

A PEDAGÓGIAI PROGRAM (EGY LEHETSÉGES) SZERKEZETE

I. BEVEZETŐ

I. 1.

 

I. 2. Az Alapító Okiratban szereplő legfontosabb információk

 

I. 3. Egyéb megállapodások a fenntartóval (társulások, alapítványi vagy magánszerződések stb.)

II. Az iskola célrendszere

Célrendszer: a törvény szerint a pedagógiai programnak tartalmaznia kell az iskola oktatási, nevelési céljait. A programban meg lehet jeleníteni oktatási, nevelési, szervezeti, gazdasági stb. célokat is. Érdemes kiemelni az iskola által preferált célokat, megmutatni a célok hierarchiáját.

A célok belső koherenciájára mindenképpen figyelni kell.

III. Az iskola képzési rendje összhangban az alapító okiratban leírtakkal

III. 1. A képzés szakaszai, képzési idő, a képzés jellemzői

Az iskola gyermekképe (az, ahogyan az iskola és annak nevelői az oda járó gyereket tekintik, “tételezik”.)

a) képzési, szakképzési irányok

b) az osztályba és csoportba sorolás elvei és rendje

osztályba sorolás, csoportbontás szempontjai

alapképzést kiegészítő, nem kötelező tanórai foglalkozások besorolási szempontjai

alapképzést kiegészítő (nem tanórai) választható foglalkozások, tevékenységek besorolási szempontjai

c) a képzés szakaszai: a szakaszok száma, hossza, egymásra épülése; a szakaszváltás (nem szaktárgyi) követelményei, elérendő készségek és képességek

az utolsó szakasz (az adott iskolából való kilépés, nem szaktárgyi) követelményei, elérendő készségek és képességek

d) az alapképzést kiegészítő, nem kötelező tanórai foglalkozások (tagozat, emelt óraszámú képzés, orientáció, tehetséggondozás, hátránykompenzáció stb.)

e) az alapképzést kiegészítő választható (nem tanórai) foglalkozások, tevékenységi formák (szakkör, önképzőkör, énekkar, színjátszó kör, tánc, kézműves körök, tudományos diákkörök, korrepetálás, egyéni vagy csoportos konzultációs lehetőségek, tehetséggondozás, hátránykompenzáció stb.)

f) az iskola tehetséggondozó, képességek kibontakoztatását segítő programja (feltüntetve a választható foglakozásokra fordított órákat részletesen)

g) az iskola beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézségek enyhítését segítő programja, a tanulási kudarcnak kitett tanulók felzárkózását segítő program (feltüntetve a választható foglalkozásokra fordított órákat részletesen)

III. 2. Tanulói jogviszony, átjárhatóság

a) belépés az iskola induló évfolyamára

a belépés feltétele (életkor, bizonyítvány, kötelezettségvállalás, szülői nyilatkozat, biológiai-egészségügyi, lakóterület stb.)

a tanulók kiválasztásának elvei és módja (felvételi, versenyeredmény beszámítása, speciális képességek stb.)

a belépési követelmények megállapítása során alkalmazásra kerülő eljárások (teszt, beszélgetés, osztályzatok, megfigyelés foglalkozás közben, ezek valamilyen kombinációja stb.)

a beiratkozás módja, fellebbezési lehetőségek, eljárások

b) belépés felsőbb évfolyamokra

a belépés feltétele (évismétlés, különbözeti vizsga, türelmi idő, az iskola vállalt kötelezettsége stb.)

c) továbbhaladás (magasabb évfolyamra lépés feltétele)

a továbblépés szakaszhatárai (évenként, kétévenként, képzési szakasz végén, a teljes képzés végén)

a tanulmányi követelmények egy tanévnél rövidebb idő alatti teljesítése (ki véleményezi, egy vagy több tárgyból történik-e, mi történik a felszabadult órával stb.)

a továbbhaladás kritériumai (osztályzat, részvétel, vizsga stb.)

a kritériumok nem teljesítése esetén a következmények (évismétlés, pótvizsga, korrekció stb.)

d) iskolán belül átlépés más osztályba; feltétele, módja

e) kilépés a tanulói jogviszony megszűnése

az iskolai tanulmányok befejezése előtt (okai-lehetőségei, eljárási szabályok, jogkövetkezmények, az iskola kötelezettsége stb.)

az iskolai tanulmányok befejezésekor (iskolai végzettség igazolása, dokumentumok, eljárásrend, vizsgakötelezettség stb.)

IV. Az iskola értékelési és vizsgarendszere

Az iskola értékelési rendszerének leírása (kit értékelünk, mikor, hogyan, melyek az értékelési rendszer elemei és kritériumai).

IV. 1. A tanulói teljesítmények értékelése

IV. 2. A magatartás és szorgalom értékelésének és minősítésének követelményei

IV. 3. Belső vizsgarendszer – ha van ilyen az iskolában

érdemes szervezni, mert

IV. 4. Az iskola mint intézmény belső értékelésének módja

Az önértékelés kritériumrendszere, mutatói

(A törvény nem írja kötelezően elő!)

V. Az iskola élet- és munkarendje, hagyományok

Az iskolai élet jellemzőinek és sajátosságainak rövid bemutatása

V. 1. Általános munkarend

napi életrend, heti rend, a tanév rendje, az iskola élete a tanítás nélküli szünetekben (táborok, kirándulások stb.)

az iskola programján kívüli térítéses, illetve tandíjas foglalkozások (amelyeket a fenntartó nem finanszíroz!)

napközi és tanulószoba

iskolai szolgáltatások (könyvtár, sportkör stb.)

szociális ellátás

V. 2. Hagyományok

a) Szervezeti hagyományok

Azokat a hagyományokat tartjuk célszerűnek szerepeltetni, amelyek összefüggésben állnak az iskola alapelveivel, céljainak megvalósulását szolgálják, illetve azok, amelyek az adott iskola specialitásai

Osztályfőnöki tevékenység – választás, tanárválasztás, iskolatörténeti hagyományok (kapcsolat régi tanárokkal, tanítványokkal, iskolai évkönyv stb.), iskolatévé, iskolarádió, iskolaújság, külső kapcsolatok (társintézmények, óvoda, iskola, támogatók stb.)

b) Tantárgyi hagyományok

egy-egy tantárgyhoz kapcsolódó hagyományok (rendezvények, bemutatók, klubok, tantárgyi versenyek, vetélkedők, pályázatok stb.)

c) Értékelési hagyományok

jutalmazás, elismerés, kitüntetés hagyományai

elmarasztalás hagyományai

d) Rendezvények

Iskolai szintű rendezvények

iskolai ünnepélyek, névadó kultusza, hagyománya, az iskolai élet hagyományai (avatás, búcsúztatás, ballagás stb.), diáknap, kulturális versenyek, szemlék, gálák, bemutatók, sportnapok stb.

a település, településrész ünnepi hagyományai, kultusza

Regionális, országos szintű rendezvények

csatlakozás helyi, regionális, országos akciókhoz, mozgalmakhoz

regionális és országos mozgalmak indítása, ezek hagyománya

e) A település, a környék és az iskola kapcsolatának hagyományai

d) egyéb hagyományok

VI. Helyi tanterv

VI. 1. Helyi tanterv

az egyes évfolyamokon tanított tantárgyak (integrált, komplex, kereszttanterv alapján szerveződő tantárgyak stb.) évfolyamonként/osztályonként, óraterv feltüntetve, hogy mely órákat tart az iskola a kötelező tanórai, illetve melyeket a nem kötelező tanórai órák terhére, valamint feltüntetve a csoportbontásban tanított tantárgyakat

az egyes tantárgyak és a NAT műveltségi, részműveltségi területeinek kapcsolata a tantárgyaknál feltüntetni, hogy mely műveltségi, részműveltségi területeket tartalmazzák

a tantervválasztás szempontjai

a választott tantervek, a tantervek forrásai

a tanterveknél: tananyag és követelményrendszer (átvett tanterveknél elég csak a forrást megjelölni, de a követelményrendszert a programnak mindenképpen tartalmaznia kell; terjedelmi okok miatt a tantervek kerülhetnek a pedagógiai program mellékletébe)

 

VI. 2. Az alkalmazható tankönyvek, tanulmányi segédletek és taneszközök kiválasztásának elvei

VII. Az iskola gyermek- és ifjúságvédelemmel összefüggő pedagógiai tevékenysége

 

VIII. Iskolahasználók az iskolai közéletben

VIII. 1. Tanulói részvétel

választás, választhatóság, informálódás, jogosítványok és kompetenciák a különböző képviseleti fórumokon

diákönkormányzat, diáktanács, diákparlament, iskolaszéki tagság, kuratóriumi tagság stb.

iskolai szervezetekhez való tarozás, illetve ilyenek létrehozásának feltételei (a képviseleti fórumokon kívül pl.: önképzőkör, sportkör, művelődési, művészeti tevékenységi formák szervezetei)

külső diákszervezetek az iskolában

közszolgálati diákszerepek: társadalmi munka, tanulói ügyelet, szolgáltatások stb.

diákpanaszok kezelésének fórumai az iskolában

pedagógusokra, vezetőkre, az intézményre vonatkozó minősítés, véleménynyilvánítás lehetőségei

 

VIII. 2. Szülői részvétel

a szülők részvételének és jogosítványainak szabályozása gyermekeik iskolai életére vonatkozóan

a tanulók iskolaválasztása, szülői igények megjelenése a tanítási tartalmakban, informálódás az iskola életéről stb.

szülői részvétel és képviseleti fórumok: szülői munkaközösség, iskolaszék, kuratórium

közvetlen információcsere fórumai

szülői értekezlet, fogadónap, fogadóóra, nyílt nap, bemutatók, egyéni kapcsolattartás lehetőségei és formái, a szülők tájékoztatása gyerekük iskolai munkájáról stb.

a működésben közvetlenül megjelenő szülői szerepek

a szülő mint a szolgáltatás megrendelője

a szülő mint a folyamat segítője (társadalmi munkák, rendezvények szervezője)

a szülő mint a folyamat szereplője (előadások, foglalkozások megtartása, kíséret, felügyelet)

szülői továbbképzések, szülők akadémiája stb.

 

VIII. 3. Mások (alapítvány tevő, gazdálkodó szervezet, helyi társadalom stb.) részvétele az iskolai életben

IX. Feltételek

(A programhoz való illeszkedés felülvizsgálata)

 

IX. 1. Személyi feltételek

a jelenleg az iskolában tanító pedagógusok NAT kompetenciájának, a pedagógiai program megvalósításához szükséges szaktudás meglétének vizsgálata

célzott (a pedagógiai program megvalósítását segítő) pedagógus-továbbképzési terv

 

IX. 2. A tanítás infrastruktúrája rendelkezésre áll, szükséges, lehetséges

(Figyelembe véve az MKM által ígért, de még meg nem jelent eszköz és felszerelés listát.)

 

IX. 3. Pénzügyi és gazdasági feltételek

A program megvalósításának pénzügyi feltételei a program pénzre váltása

Pénzügyi alku a fenntartóval

X. A pedagógia program legitimációja

A program hatályossága, a változtatás feltételei

XI. A pedagógiai program mellékletei

A törvény a program mellékleteiről nem rendelkezik

Lehetséges mellékletek: SZMSZ, Közalkalmazotti Szabályzat vagy Megállapodás, Házirend(ek), Vizsgaszabályzat(ok), Tantárgyi részletes tantervek, Belső szabályzatok stb.

 

Forrás: Soros Alapítvány Önfejlesztő iskolák program

9. melléklet: A pedagógiai proram egy lehetséges időterve

 

A feladat- és időterv elkészítését segítendő az alábbi táblázatban összefoglaljuk a program készítésében érdekeltek feladatait, a feladatok időbeli ütemezését. (Egy részletes tervet a 8. melléklet tartalmaz.)

 

 

Tantestület

Tanár

Munkaközösség

Szülő

Helyzetelemzés, helyzetértékelés

A NAT elolvasása

Igényfelmérés, a szülők bevonása

Értékek, célok, filozófia, mottó

Tantárgyak tanításának célja, órakeret

Óraszámosztás

Tantervfejlesztés, tantervi adaptáció

A szülők véleményének kikérése

Döntés a programról

 

 

Időterv

a

pedagógiai programhoz

 

Feladat

Felelős

Az igazgató feladata

Idő

A pedagógiai program készítésének megtervezése, előkészítése

Először az igazgató, majd az iskolavezetés tájékozódik a pedagógiai programmal kapcsolatos tudnivalókról, feladatokról (oktatási törvény, szakirodalom átnézése, kapcsolatfelvétel a szakmai szolgáltatással).

igazgató

Ez az előkészítő munka alapvetően az igazgató feladata, végig kell gondolnia, hogy kikre számíthat, melyek azok az eszközök, amelyekkel motiválhatja a tantestület tagjait; el kell egy előzetes tervet készítenie a pedagógiai program készítésére.

Az iskolavezetést már úgy kell bevonnia a munkába, hogy megmutatja számukra: a programkészítés milyen lehetőséget nyújt az iskola számára.

 

Tantestületi értekezlet

Célja: megismertetni a tantestületet a pedagógiai program fogalmával, az elkészítésével kapcsolatos, a testületre váró teendőkkel, a fejlesztés során használható módszerekkel, s döntés a következő kérdésekben:

  • Igénybe vesznek-e külső szakértőt a pedagógiai program elkészítéséhez?
  • Egy kérdőív kitöltése a tantestület tagjai közül kire, milyen mértékben lehet számítani a pedagógiai program készítése során életidő vizsgálat.

igazgató, pedagógiai
szakértő,
aki az elő
adást tartja

Ezen az értekezleten az igazgatónak meg kell próbálnia pozitív tantestületi hozzáállást kiváltani: megmutatni a fejlesztő munka várható eredményét; megadni a döntés lehetőségét minden lényeges kérdésben; egy csoportra, a PP team-re bízni a fejlesztés vezénylését; egyénileg felmérheti a kollégák teherbírását és vállalását, s így mindenkire akkora terhet és felelősséget lehet rakni, amekkorát elbír.

 

  • Egy a pedagógiai programszítését “vezénylő” team megválasztása: PP team
     

A PP team és/vagy az igazgató támogatókat keres (Szülői Munkaközösség, Iskolaszék), megismerteti őket a pedagógiai program készítésének törvényi szabályozásával, s a szülők lehetőségeivel és feladataival a programkészítés során.

igazgató, PP team

Meg kell mutatnia a szülőknek, hogy a pedagógiai program készítése során közvetlen lehetőségük van az iskola programjának befolyásolására, elvárásaik megfogalmazására.

 

Az önkormányzat elvárásainak megkérése

igazgató

Az önkormányzattal a kapcsolattartás, kapcsolatépítés teljes egészében az igazgató feladata.

 

 

 

Feladat

Felelős

Az igazgató feladata

Idő

Az igazgató (és a külső szakértő) összeállít egy továbbképzési programot

igazgató, (külső szakértő)

A továbbképzési program szakmai lehetőség biztosítása a fejlesztésben való eredményesebb részvételre, nem kötelező jelleggel.

 

Az igazgató (a külső szakértő) és a PP team összeállítja az innovációs tervet

PP team

Az innovációs tervben arról is szólni kell, hogy a fejlesztés során milyen csoportokban dolgoznak együtt a pedagógusok, s az egyes csoportok milyen döntési kompetenciával bírnak.

 

  • amelyekkel feltárják a külső és belső környezeti tényezőket, a fejlesztésre váró területeket, s arról is, hogy kik fogják elvégezni,
  • arról, hogy a fejlesztés során a tantestületi döntéseket többségi szavazással vagy konszenzussal hozzák,
  • a pedagógiai program nyilvánosságra hozatalának, az érintettekkel való megismertetés módjáról.

igazgató

Az egyeztetések, amelyek alapvetően külső egyeztetések, az igazgató kompetenciájába tartoznak.

 

Tantestületi értekezlet, amelyen dönteni kell:

  • az innovációs tervről,
  • a továbbképzési tervről,
  • azokról a módszerekről, amelyekkel feltárják a külső és belső környezeti tényezőket, a fejlesztésre váró területeket, s arról is, hogy kik fogják elvégezni,
  • arról, hogy a fejlesztés során a tantestületi döntéseket többségi szavazással vagy konszenzussal hozzák,

a pedagógiai program nyilvánosságra hozatalának, az érintettekkel való megismertetés módjáról

PP team

Az igazgató feladata a feltételek biztosítása. A tantestületi értekezleteket például úgy kell megtartani, hogy elég idő legyen minden dolog megbeszélésére, tehát célszerű tanítás nélküli munkanapot biztosítani.

A külső és belső környezeti tényezők feltáráshoz szükséges feltételek: idő, pénz, fénymásolás stb. biztosítása.

A pedagógiai program nyilvánosságra hozatalához szükséges feltételek biztosítása.

Azokban a kollégákban, akik a külső és belső tényezők, a helyzetelemzés feltárásában részt vesznek, erősíteni kell a különbségtudatot.

 

Tantestületi értekezlet, ahol sor kerül az elvégzett vizsgálatok, elemzések ismertetésére, az igazgató (a pedagógiai szakértő), a PP team javaslatot tesz a fejlesztendő területekre, s a tantestület dönt a fejlesztésekről.

PP team

Az igazgatónak különös figyelmet kell fordítania arra, hogy értékelje és elismerje a kollégák munkáját. Az elismerés formája az értékelésen, dicséreten, szakmai lehetőségek biztosításán kívül lehet anyagi jellegű is.

A fejlesztendő területekről a testület dönt, így a felelősségben is osztozik.

 

 

 

 

Feladat

Felelős

Az igazgató feladata

Idő

A fejlesztés folyamata

PP team

A fejlesztés folyamán az igazgatónak különböző alkalmakkor lehetőséget kell biztosítania arra, hogy a kollégák rövid tájékoztatást adhassanak a fejlesztő munka aktuális állásáról; a feltételek biztosítása; a fejlesztésben kiemelkedő munkát végző kollégák munkáját el kell ismerni valamilyen módon:

 
   

anyagi, lehetőség biztosítása, valamilyen tantestületi cím odaítélése stb.

 

Egyeztetés a fenntartóval

igazgató

Az igazgatónak jól kell tudnia képviselni az iskola, a kliensek érdekeit a fenntartóval folytatott egyeztetések során.

 

További egyeztetések

igazgató

A szülőkkel való egyeztetésre már akkor kerül sor, amikor a klientúra véleménye, elvárásai beépülnek a tervekbe.

 

A pedagógiai program tantestületi elfogadása

PP team

Feltételek biztosítása, a tantestület munkájának megköszönése, értékelése.

 

A pedagógiai program fenntartói jóváhagyása

önkor-mányzat

   

A pedagógiai program nyilvánosságra hozatala

PP team

Feltételek biztosítása; egy köszöntő levél írása a klientúrának.

 

A program bevezetése

igazgató

Az új program bevezetéséhez a feltételek biztosítása.

 

 

 

6. melléklet: Koherenciavizsgálat: az értékekek, célok hatása az iskola működésére

 

Érték

Cél

Tananyag, taneszköz

Tanítási módszer

Csoportszervezés

Értékelés

kreativitás

problémamegoldó gondolkodás fejlesztése

divergens gondolkodást segítő (pl. matematikából kombinatorika,elemi geometria),
problémákon keresztül tárgyalja az anyagot,

ellentéte: sulykoló, a lexikális tudást követelő tankönyv

felfedeztető tanulás, egyéni és csoportmunka,
ellentéte: frontális osztálymunka

heterogén, különösen az elemi iskoláztatás szakaszában

sokrétű, rendszeres, támogatja az önértékelés fejlődését
ellentétele: tananyagközpontú, a lexikális ismeretekre koncentráló

önállóság

önálló tanuláshoz szükséges képességek kialakítása, fejlesztése

olvasásértést igénylő, azt fejlesztő tananyagelemek, e kritériumnak eleget tevő tankönyvek, ue. következtetképesség fejlesztésére

induktív és deduktív tanítási módszerek kombinálása,
egyéni és csoportmunka, mesterfokú tanulás

csoportok részvétele az iskolai közéletben, döntési lehetőség és felelősség (pl. vélemény az oktatásról)

az önálló tanuláshoz szükséges készségek és képességek rendszeres nyomon követése