KIMUTATÁSI HATÁRRAL KAPCSOLATOS MATEMATIKAI
STATISZTIKAI PROBLÉMÁK AZ ANALITIKAI KÉMIÁBAN

Rajkó Róbert

JATE Élelmiszeripari Főiskolai Kar, 6701 Szeged, Pf. 433.
E-mail:
rajko@sol.cc.u-szeged.hu

 

Az analitikai kémiai mérések kiértékelése során a kapott koncentráció előrebecslések bizonytalanságát jellemezni kell. Ehhez vagy szórást, vagy igényesebb esetben konfidencia intervallumot számítanak. Ennél is érdekesebb probléma, amikor a készülék, berendezés és/vagy mérési módszer kimutatási határát kell meghatározni, vagyis azt a legkisebb jelet/koncentrációt, melyet statisztikailag megkülönböztethetünk a vakmintával kapottaktól.

A probléma azért is humoros mivel a LOD rövidítés angolul legalább három kifejezést takarhat egymástól jól elkülönülő értelmezéssel:

  1. limit of decision,
  2. limit of detection,
  3. limit of determination.

Két, egymással gyakran vitába keveredő tábort különböztethetünk meg. Az egyik tábor Kaiser, Currie és társai [1] nyomdokain szórásszámítás hívő, azaz feltételezett eloszlások alapján vagy a priori, vagy vakmintával többször mért adatokkal kapott eredmények szórásának többszörösének felhasználásával számítják a kimutatási határt. A másik tábor kifejezetten kalibrációs párti, és a poszteriori szerzett információk felhasználását ajánlja [2], a kalibrációs függvény jelentékeny szerepét kihangsúlyozva.

Az előadásban megkísérlem áttekinteni a hatalmas irodalmat, és a kalibráció problémájából kiindulva eljutni a kimutatási határ és rokon fogalmakig, bemutatva az egyes elképzelések vitathatatlan előnyeit és rámutatva azok esetlegesen meglévő hátrányaira.

Segítségemre volt két megkerülhetetlen szakirodalomi forrás [3,4]. Oresic és Grdinic több mint 20 különbözőképpen definiált limit of detection fogalmat járnak körül igen alaposan 509 (sic!) szakcikk idézésével [3], jelezve ezzel is a probléma szerteágazó és szinte megoldhatatlannak tűnő bonyolultságát. Currie nagyon alapos és naprakész áttekintését adja a témakörnek [4], ez a tanulmány szerintem a legutóbbi idők legjobb, e tárgykörben megjelent cikke.

 

IRODALOM

  1. L.A. Currie, Anal. Chem., 40 (1968) 586.
  2. A. Hubaux and G. Vos, Anal. Chem., 42 (1972) 849.
  3. L.S. Oresic and V.Grdinic, Acta Pharmacol. Jugoslavija, 40 (1990) 21.
  4. L.A. Currie, Chemom. Intell. Lab. Syst., 37 (1997) 151.