Előadások klasszikus magyar irodalomból – BA képzés

2007/2008 őszi félév

Hász-Fehér Katalin

 

 

Tájékoztatás

 

A vizsgázás módja: Elsősorban írásbeli, de a hallgató kérheti a szóbeli vizsgáztatást. Ezt december 1-je és 14-e között a tanári szoba ajtajára kifüggesztett lista aláírásával jelezheti. Mindegy, hogy mikor szeretne vizsgázni, a listát a jelzett időpontban kell aláírnia.

Az etr-re mindenkinek fel kell jelentkeznie, akár szóban, akár írásban óhajt vizsgázni. A szóbeli vizsga az etr-en felvett napon történik, reggel fél 9-től, a tanári szobában.

Szóban vizsgázni mindenkinek csak egyszer van módja. Az ismételt vizsga már írásban történik.

A vizsgakérdések az alábbi tematika és irodalomjegyzék alapján készülnek. A megjelölt szövegek ismerete kötelező. A hallgató a vizsga elején (akár szóban, akár írásban vizsgázik) kérdéseket kap a szövegismeret ellenőrzésére. További kérdésekre akkor jogosult, ha ismeri a szöveget.

Megszövegezett vizsgatételeket a hallgatók egy-egy előadás végén kapnak, mindig az adott előadáshoz kapcsolódva.

 

További kérdéseiket személyesen vagy e-mailben tehetik fel.

 

Figyem! Az órák vázlatai kizárólag oktatási célokat szolgálnak. Amennyiben a hallgatók bármely nyilvános weboldalra felteszik a kapott anyagot, a további vázlatokat beszüntetem, s a vizsgára attól kezdődően szekundér irodalom kötelező olvasásával kell készülniük!

 

Tematika

1. Bevezető óra

A magyar felvilágosodás korának történeti, eszmetörténeti jellemzése; Mária Terézia utolsó évtizede. II. József évtizede és a "jozefinizmus" fogalma. I. Ferenc kora. A nemesi nemzeti ellenállás mozgalma és a jakobinus mozgalom. A napóleoni hadjáratok és Magyarország. A magyar társadalom szociológiai és művelődésszociológiai rétegződése.  Írói nemzedékek és csoportosulások.

A felvilágosodás korának periodizációs kérdései és lehetőségei.

 

Ajánlott irodalom

Dümmerth Dezső: Mária Terézia és a magyar nemesség. In: Irodalom és felvilágosodás. Tanulmányok. Szerk. Szauder József–Tarnai Andor. Bp. 1974. 367–399.

Benda Kálmán: A magyar nemesi mozgalom 1790-ben. In: B. K.: Emberbarát vagy hazafi? Bp. 1978.

Benda Kálmán: A jozefinizmus és jakobinusság kérdései a Habsburg­ monarchiában. In: B. K.: Emberbarát vagy hazafi? Bp. 1978.

Kulcsár-Szabó Zoltán: A "korszak" retorikája. A korszak- és századforduló mint értelmezési stratégia. In: Literatura 1996. 2. sz. 127–143.

 

2. A nyelvi fordulat a felvilágosodás korában

A magyarnyelvűség programjai. Bessenyei György nyelvszemlélete és röpiratai.  A magyar nyelv nemzeti identitáshoz kapcsolódó aspektusai; A magyar nyelv hivatalossá tételének kérdései (politikai aspektusok); a standard magyar köznyelv kialakításának kérdései (kulturális aspektusok); az írói nyelvhasználat szabadságának kérdései (esztétikai aspektusok); nyelvfilozófiai háttér; a nyelvújítás módjai, eszközei (grammatikai aspektusok). A nyelvújítás néhány szerzője és fontosabb szövege.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Bessenyei György: Magyarság (Bécs, 1778);  Magyar néző (Bécs, 1779); Egy magyar társaság iránt való jámbor szándék(1781)

Báróczi Sándor: A védelmeztetett magyar nyelv (Bécs, 1791), és Magvető, Bp. 1984. Szerk. Szigethy Gábor (Gondolkodó Magyarok sorozat)

Decsy Sámuel: Pannóniai Féniksz avagy a hamvából fel-támadott magyar nyelv (Bécs, 1791) Ajánlás, Elöljáró beszéd; 1–17; 32–38; 61–95; 111–119; 225–244.

 

Ajánlott irodalom

Csetri Lajos: Magyar nyelvújítási törekvések a XVIII. század végén. In: Csetri Lajos: Egység vagy különbözőség? Nyelv- és irodalomszemlélet a magyar irodalmi nyelvújítás korszakában. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1990. 14–25.

Tolcsvai Nagy Gábor: Alkotás és befogadás a magyar nyelv 18. század utáni történetében. Recepció és Kreativitás. Nyitott Magyar Kultúra. Áron Kiadó, Budapest, 2004.

Tolcsvai Nagy Gábor: Recepció és kreativitás kettőssége a „nyelvújítás” elméletében és gyakorlatában.

Bíró Ferenc: A nyelvkérdés = Bíró Ferenc: A felvilágosodás korának magyar irodalma. Bp. 1994, vagy 1995, 119–141.

Tolnai Vilmos: A nyelvújítás elmélete és története. Budapest, 1929. 1–151.

Soós István: II. József német nyelvrendelete és a "hivatalos" Magyarország = Bíró Ferenc (szerk.): Tanulmányok a magyar nyelv ügyének 18. századi történetéből, Bp.: Argumentum, 2005, 261–301.

 

3. Intézményi fordulat I.

Irodalmi és kulturális intézmények a felvilágosodás idején. Az intézményalapítás melletti esztétikai, nemzeti, politikai, művelődésszociológiai érvek. Az első írói társaságok: Bessenyei György levelező köre és a Hazafiúi Magyar Társaság; a klasszikus triász; Gvadányi József köre; a kassai kör; a komáromi kör; Pálóczi Horváth Ádám köre; az Erdélyi Magyar Nyelvművelő Társaság; Kazinczy Ferenc köre(i); az Erdélyi Muzéum köre.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Bessenyei György: A' Besenyei György Társasága, Béts, 1777; A budai nagy társaság fő tanítóihoz. (1778); Egy magyar társaság iránt való jámbor szándék(1781) (In: Bessenyei György válogatott művei. Vál. Bíró Ferenc. Bp. 1987. Magyar Remekírók sorozat.)

Aranka György: Egy Erdélyi Magyar Nyelvmívelő Társaság felállításáról való rajzolat a Haza Felséges Rendeihez. In: Jancsó Elemér: Az Erdélyi Magyar Nyelvmívelő Társaság iratai. Akadémiai Könyvkiadó, Bukarest, 1955. 93–105.

 

Ajánlott irodalom

Klaniczay Tibor: A magyarországi akadémiai mozgalom előtörténete. Balassi Kiadó, Bp. 1993. Humanizmus és Reformáció 20.

Kosáry Domokos: Művelődés a XVIII. századi Magyarországon. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1996.3 (A korábbi kiadásai is megfelelnek.) Az akadémiai törekvésekre vonatkozó fejezetek: 140–144., 562–571.

Jancsó Elemér: Az Erdélyi Magyar Nyelvmívelő Társaság iratai. Akadémiai Könyvkiadó, Bukarest, 1955. 22–43., 49–68.

Toldy Ferenc: Az akadémiai eszme Magyarországon Bessenyei előtt. T. F. Összegyűjtött munkái VII. k. 355–356.

Hofbauer László: Vidéki irodalmi társaságaink története a XVIII. század végétől a XIX. század végéig. Bp. 1930.

 

4. Intézményi fordulat II.

Folyóirattörténet. Az első hírlapok és folyóiratok összefoglaló ismertetése. A folyóirat mint nyomtatási és esztétikai tér. Új műfaj: az irodalmi kritika megjelenése az irodalomban. A kritika mint irodalomszervező és kánonteremtő műfaj. A kritikavita. A piacelvűség, a művelődésterjesztés és az esztéticizmus elveinek szembekerülése: a szövegről, a szerzőről, az olvasóról és az olvasásról való gondolkodás változatai.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Batsányi János: Bé-vezetés [a Magyar Museumhoz]; Tóldalék a Magyar Museum III-dik Negyedéhez. In: Batsányi János Összes Művei. II. k. S. a. r. Keresztury Dezső és Tarnai Andor. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1960.

Kazinczy Ferenc: Orpheus. Bévezetés. In: Első folyóirataink: Orpheus. S. a. r. Debreczeni Attila. Debrecen, 2001. (Csokonai Könyvtár. Források). 9–10. old.

Kármán József: Bé-vezetés [az Urániához]. In: Első folyóirataink. Uránia. Szerk. Szilágyi Márton. Debrecen, 1999. 13–17.

Kármán József: A’ Nemzet Tsinosodása. In: Első folyóirataink. Uránia. Szerk. Szilágyi Márton. Debrecen, 1999. 302–316.

Döbrentei Gábor: Előbeszéd [az Erdélyi Muzéumhoz]. Erdélyi Muzéum. Első füzet. Pesten, Trattner János Tamás’ Nyomtató-műhelyében. 1814.

 

Ajánlott irodalom

Kókay György–Buzinkay Géza–Murányi Gábor: A magyar sajtó története. Bp. é. n. 25–56.

Hász-Fehér Katalin: A hazai közönségviták kezdetei. In: H. F. K.: Elkülönülő és közösségi irodalmi programok a XIX. század első felében. Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó 2000. 33–55.

Szajbély Mihály: Kármán József irodalomszemlélete. It 1986/2.

Szilágyi Márton: Közelítések A’ Nemzet Tsinosodásához. In: Szilágyi Márton: Kármán József és Pajor Gáspár Urániája. Debrecen 1999. 404–424.

 

5. Nyelvi–esztétikai–kulturális viták
Megcserélve a 6. témával!! Ld. ott!

A fordításvita; Batsányi János és Kazinczy vitája a Magyar Museum körül; vita a Debreceni Grammatikáról; az Árkádia-per; az ipszilonista–jottista háború; a Mondolat-per.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Batsányi János–Kazinczy Ferenc: Bé-vezetés a Magyar Múzeumhoz. In: Batsányi János Összes művei. Prózai művek. 1. köt. Kiad. Keresztury Dezső, Tarnai Andor. Bp. 1960. 91–101. Uott: Kazinczy szövegváltozata a jegyzetekben, és maguk a jegyzetek: 437–448.

 

Ajánlott irodalom

Szajbély Mihály: Vita a fordítás kérdéseiről. In: Szajbély Mihály: "Idzadnak a' magyar tollak". Irodalomszemlélet a magyar irodalmi felvilágosodás korában, a 18. század közepétől Csokonai haláláig. Bp. 2001.  116–137.

Batsányi János: A fordításról c. tanulmány jegyzetanyaga. In: Batsányi János Összes művei. Prózai művek. 1. köt. Kiad. Keresztury Dezső, Tarnai Andor. Bp. 1960. 452–471.

Fodor Irén, összeállította: A magyar nyelvújítás antológiája. Mondolat. Felelet a mondolatra. Ortológus és neológus nálunk és más nemzeteknél. Kolozsvár, Polis, 1995.

Borbély Szilárd: Árkádiában, Debrecen, Csokonai, Alföld Könyvek, 2006. [Az Árkádia-per előképe (Földi János – a halál után), 7–26.; 15 paragrafus az utánzásról (Az Árkádia-per ikonográfiai összefüggései kapcsán), 73–83.,  Csokonai karaktere és az Árkádia-per, 103–124.)

Sebestyén Árpád: Kétszázéves a „Debreceni Grammatika” –  Megjegyzések egy máig tartó vitához = Magyar NyelvjárásokA Kossuth Lajos Tudományegyetem Magya Nyelvtudományi Tanszékének Évkönyve, Debrecen 1997, XXXIV, 21–41.

Benkő Loránd: Kazinczy Ferenc és kora a magyar nyelvtudomány történetében, Bp., Akadémiai, 1982 (Nyelvtudományi Értekezések, 113).

 

6. A mediális fordulat

A kéziratos és a nyomtatott irodalom viszonyának változása. A szerző és fogalmának átalakulása. A' Besenyei György Társasága c. kötet; A' Filosófus; Ányos Pál kéziratos kötetei; Orczy Lőrinc kötetei; Batsányi János szerzőségi pere; Csokonai Vitéz Mihály: A méla Tempefői.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Bessenyei György: A filozófus (1777).

A' Besenyei György Társasága, Béts, 1777.

Orczy Lőrinc: Szalai Gróf Barkótzi Ferentz esztergami érsek úrnak; Ezen munkáhozz; Ezen munkábann foglalt versekhez. In: Költeményes Holmi egy nagyságos elmétől. A' költeményes gyűjtemény öregbedésére a' Nagyságos Szerzőnek különös engedelmével közre botsátotta Révai Miklós. Pozsonbann, Loewe Antal betűivel, 1787.

Csokonai Vitéz Mihály: A méla Tempefői... (1793)

 

Ajánlott irodalom

Labádi Gergely: Nomen captivi et status: Joannes Batsányi, auctor et poeta (A 18. század vége irodalomszemléletéhez). In: Klasszikus – magyar – irodalom – történet. Tanulmányok. Szerk. Dajkó Pál és Labádi Gergely. Szeged, 2003. 269–306.

Mezei Márta: A kiadó mandátuma. Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen, 1998. 1–86.

Nyíri Kristóf–Szécsi Gábor (szerk.): Szóbeliség és írásbeliség. A kommunikációs technológiák története Homérosztól Heideggerig. Áron Kiadó, Budapest, 1998.

 

7. Stílustörténet

A klasszicizmus és változatai (iskolás klasszicizmus; francia klasszicizmus; "felvilágosult" klasszicizmus; rokokó klasszicizmus; neoklasszicizmus). A népi hagyomány iránti érdeklődés kezdetei. Az "érzékenység" mint filozófiai, eszmetörténeti, irodalomtörténeti,  esztétikai kategória és beszédmód. A hazafias érzékenység. Az osszianizmus.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Anyos Pál: Érzékeny gondolatok; Egy boldogtalannak panasszai a halovány holdnál; Igaz haza-fi; A szép tudományoknak áldozott versek;

Csokonai Vitéz Mihály: Az estve; Az álom; Marosvásárhelyi gondolatok; Anákreoni dalok; Lilla. Érzékeny dalok három könyvben.

Batsányi János: Osszián utolsó éneke (az Orczyhoz szóló bevezetővel együtt); Kárthon (a bevezetőkkel együtt); Várna és Mohács. (Kisfaludi-Hímfihez; Első Ulászló Szegeden; Déli György látása A mohácsi ütközet előtt; Majthényi Barta keserve A mohácsi veszedelem után; Fogságban). In: Batsányi János Összes Művei. I. k. S. a. r. Keresztury Dezső és Tarnai Andor. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1953.

Kármán József: A Fanni hagyományai

Kazinczy Ferenc: Bácsmegyeynek öszveszedett levelei (1798); In: Lőkös István s. a. r.: Érzelmes históriák Bp., 1982, 357–509. (Magyar Hírmondó)

Dayka Gábor: Versei: A rettenetes éjszaka; Az új esztendőnek első napjára; NN. Barátomhoz (1791); NN. Barátomhoz (1792); A titkos bú

Kisfaludy Sándor: Regék a magyar elő-időből (bármely kiadás)

Kölcsey Ferenc: Nemzeti hagyományok (Bármely kiadás)

 

Ajánlott irodalom

Szauder József: A klasszicizmus kérdései és a klasszicizmus a felvilágosodás magyar irodalmában. In: Sz. J.: Az estve és Az álom. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1970. 92–122.

Debreczeni Attila: "Érzékenység" és "érzékeny irodalom". It 1991. 1–2. sz.

Fried István: Az „érzékeny” Kazinczy Ferenc. In: F. I.: Az érzékeny neoklasszicista. Vizsgálódások Kazinczy Ferenc körül. Kiad. a Kazinczy Ferenc Társaság. Sátoraljaújhely–Szeged, 1996. 9–27., vagy: ItK 1984. 150–162.

Pál József: Az antik modernsége a XVIII. század második felében. In: P. J.: A neoklasszicizmus poétikája. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1988. 80–97.

Hász-Fehér Katalin: A "nemzeti szentimentalizmus" programjának egyik forrása: az osszianizmus = In: Serta pacifica. Tanulmányok Fried István 70. születésnapjára. Szerk. Ármeán Ottília, Kürtösi Katalin, Odorics Ferenc, Szörényi László. Pompeji Alapítvány, Szeged, 2004. 209–220.

Szajbély Mihály: A rege és rokonműfajai a XIX. század elejének magyar irodalmában. It 1999. 3. sz. 424–440. old.

Lilla. A ciklus teljes, gondozott szövege. Szerk. Debreczeni Attila. Bp. 1996. Matúra Klasszikusok sorozat. A kötetben található jegyzetek, tanulmányok is olvasandók.

 

8. Verstörténet

Vita a négyes és a páros rím körül (Bessenyei György és köre). Az időmértékes verselés szabályrendszerének és formakészletének alakulása a 18. század végén és a 19. század elején (Baróti Szabó Dávid, Rájnis József, Révai Miklós, Virág Benedek, Berzsenyi Dániel). A nyugat-európai verselés és recepciótörténete. A leoninus-vita. (Ráday Gedeon, Kazinczy Ferenc). Csokonai Vitéz Mihály szintézisteremtő kötete: a Lilla-ciklus.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

A szövegek a következő kötetben találhatók:

Magyar verstani szöveggyűjtemény I. Hagyományőrzés és hagyományteremtés a versújítás korában. Szerk. Kecskés András és Vilcsek Béla. Bp. 1999. (A feltüntetett oldalszámok erre a kötetre vonatkoznak.)

Bessenyei György írása a magyar verselésről a Holmi c. kötetben (részlet, 1799) (39–42);

Rájnis József előszava A magyar Helikonra vezérlő kalaúz című könyvéhez (28–33);

Ráday Gedeon versújító kísérlete (1735) és jegyzete a Tavaszi estve című verséhez (1790) (309–311);

Gyöngyösi János előszava Magyar Verseinek 1790-ben kiadott gyűjteményéhez (1789) (236–241);

Kazinczy Ferenc: tanulmánya a négyféle magyar verselésről (407–408)

Csokonai Vitéz Mihály: Előbeszéd a Lilla eleibe (Bármely Csokonai-kiadás).

 

Ajánlott irodalom

Négyesy László: A mértékes magyar verselés története. A klasszikai és nyugat-európai versformák irodalmunkban. Bp. 1892.,

Orosz László: A magyar verstani eszmélkedés kezdetei. Bp. 1980.

 

9. Verses epika a felvilágosodás korában

A verses románok népszerűsége a 18–19. század fordulóján. A verses románok műfaji határhelyzete, kiszorulása a 19. századi poétikai rendszerekből. Az eposz 18. századi elméletei. Gvadányi József; Pálóczi Horváth Ádám epikus művei; Csokonai eposzelmélete és Árpádiász-terve;  a Dorottya-előbeszéd; Árpád vagy a magyarok megtelepedése; Fazekas Mihály és a Lúdas Matyi.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Pálóczi Horváth Ádám: Hunniás (1787)

Gvadányi József: Egy falusi nótáriusnak budai utazása (előszóval együtt)

Csokonai: Dorottya (előszóval együtt); Árpádiász-töredék; Az epopoeáról közönségesen; Rövid kritikai rajzolatja egy nagy magyar epopoeiának... (1796)

Fazekas Mihály: Lúdas Matyi (Fazekas Mihály Összes Művei. S. a. r. Julow Viktor és Kéry László. Bp. 1955.)

 

Ajánlott irodalom

György Lajos: A magyar nyelvű román élete. In: Gy. L.: A magyar regény előzményei. Bp. 1941. 1–73.

Agárdi Péter: Adalék a Zrínyi- és Gyöngyösi-hagyomány párhuzamos történetéhez. Acta Hist. Litt. H. Szeged, 1973. Tom. 13. 141–158.

Szörényi László: Hunok és jezsuiták. Fejezetek a magyarországi latin hősepika történetéből. Bp. 1993.

Szabados György: Árpád írói. Vörösmarty és előzményei. Tiszatáj Diákmelléklete. 1998. január.

Baróti Dezső: Csokonai “Dorottyá”-ja. In: Baróti Dezső: Írók, érzelmek, stílusok. Bp. 1971.

Demeter Júlia: "Ezer apró szerelmek lantolnak". Csokonai Dorottyája. Irodalomtörténet, 1997–1–2. 48–62.

  Szilágyi Márton: Kegyelem és erőszak. Fazekas Mihály Lúdas Matyija. In: Alföld, 2002/7. sz.

 

10. Regénytörténet

A hazai regény világirodalmi mintái; az első regényfordítások; a regényműfaj poétikai-esztétikai legalizációjának kérdései; beemelése a poétikai rendszerbe; olvasásszociológiai viták; viták a referencialitás körül; paratextuális és narratológiai kérdések.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Dugonics András: Etelka; Etelkának kúlcsa, Anno 1790. In: Dugonics András: Etelka. S. a. r. Penke Olga. Debrecen, 2002. (Csokonai Könyvtár. Források.) Legalább az első három rész ˙1–61 és az Etelkának kúlcsa.)

Kazinczy Ferenc: Bácsmegyey öszveszedett levelei (1798); In: Lőkös István s. a. r.: Érzelmes históriák. Bp. 1982. (Magyar Hírmondó) (357–509. oldal)

Kazinczy Ferenc: Bácsmegyei gyötrelmei (1814); Kiad. Heinrich Gusztáv, Bp. 1878.

Bessenyei György: Tariménes útazása. (Újabb kiadása, ajánlatos ezt olvasni: S. a. r. Nagy Imre. Balassi Kiadó, Budapest, 1999.) Legalább az Első könyv: 120–154. old.

Kármán József: Fanni hagyományai. In: Első folyóirataink. Uránia. Szerk. Szilágyi Márton. Debrecen, 1999. 68–71., 179–191., 260–280.

 

Ajánlott irodalom

György Lajos: A magyar nyelvű román élete. In: Gy. L.: A magyar regény előzményei. Bp. 1941. 1–73.

Szajbély Mihály: Regényelméleti gondolatok a 18. század második felének magyar irodalmában. ItK 1982/1., vagy: A regény helyzete. In: Sz. M.: "Idzadnak a' magyar tollak". Irodalomszemlélet a magyar irodalmi felvilágosodás korában, a 18. század közepétől Csokonai haláláig. Bp. 2001. 159–192.

Penke Olga: Utószó. Az Etelka története és kontextusai. In: Dugonics András: Etelka. S. a. r. Penke Olga. Debrecen, 2002. (Csokonai Könyvtár. Források.) 409–457.

Németh József: Horváth Ádám és a szabadkőművesség. In: Pálóczi Horváth Ádám: Felfedezett titok. S. a. r. Németh József. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1988. (Ritkaságok sorozat).

Jászberényi József: Horváth Ádám. In: J. J.: "A Sz. Sophia templomában látom én felszentelve Nagysádat" – A felvilágosodás korának magyar irodalma és a szabadkőművesség. Argumentum Kiadó, Budapest, 2003. 52–95.

Hász-Fehér Katalin: A kánon építésének és leépítésének stratégiái Kazinczynál. A Bácsmegyeinek gyötrelmei. In: A magyar irodalmi kánon a XIX. században. Szerk. Takáts József. Pécs, Kijárat Kiadó, 2000. 37–56.

Nagy Imre: Filozófia, állambölcselet, utópia, szatíra. Bessenyei György Tariménes utazása című regényének műfajtörténeti háttere. In: Mesterek, tanítványok. Ünnepi tanulmánykötet a hetvenéves Csetri Lajos tiszteletére. Bp., 1999. 68–82., valamint a Tariménes utazása kritikai kiadásának (S. a. r. Nagy Imre. Balassi Kiadó, Budapest, 1999.) előtanulmánya.

Szilágyi Márton: “Elhervadott a szeretet édes melege alatt” (A Fanni hagyományai értelmezéséhez). ItK 1993/1;

Fanni hagyományai. deKON KÖNYVEK 2. Szeged, 1995.

 

11. Drámatörténet

Bessenyei György drámái. Katona József és a Bánk bán: a dráma keletkezése és recepciója. Dramaturgiai kérdései.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEG

Bessenyei György: Ágis tragédiája; Buda tragédiája; A' filosófus

Csokonai Vitéz Mihály: A méla Tempefői...; Karnyóné

K. J.: Bánk bán. Kritikai kiadás. S. a. r. Orosz László. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1983.

 

Ajánlott irodalom

Magyar színháztörténet 1790–1873. Szerk. Kerényi Ferenc. Bp. 1990. Vonatkozó részek.

Solt Andor: Dramaturgiai irodalmunk kezdetei (1772–1826). Bp. 1970. 29–82.

Bécsi Tamás: Drámaelmélet és dramaturgia Csokonai műveiben. Bp. 1980. (Irodalomtörténeti Füzetek)

A Bánk bán kritikai kiadás jegyzetanyaga.

Bíró Ferenc: A Bánk bán. In: Bíró Ferenc: Katona József. Balassi Kiadó, Budapest, 2002. 111–191.

 

12. Berzsenyi Dániel

Letölthető vázlat

Az 1813-as és az 1816-os kötet (Berzsenyi Dániel' Versei, Kiadta egy kalauz értekezéssel megtoldva barátja Helmeczi Mihály. Második megbővített kiadás. Pesten, Trattner János Tamásnál, 1816.)  műfaji, kompozicionális kérdései. A Kazinczyval való kapcsolatának alakulása, és e kapcsolat tükröződése köteteiben. Berzsenyi irodalomszemlélete.

 

KÖTELEZŐ SZÖVEGEK

Versek
15 választott vers

Értekező próza: Észrevételek Kölcsey recenziójára; Poétai harmonistika

 

Ajánlott irodalom

Berzsenyi Dániel: Versek. Teljes, gondozott szövegek. 1816. Szerk. ONDER Csaba. Bp. 1999. (Matúra Klasszikusok)

Csetri Lajos: Nem sokaság hanem lélek. Bp. 1984.

Csetri Lajos: Berzsenyi irodalmi nézeteiről. In: CS. L.: Egység vagy különbözőség? Budapest, Akadémiai Kiadó, 1990. 332–361.

Szegedy-Maszák Mihály: A Poétai harmonistica európai háttere. ItK 1974. 5. sz. 582–588.