2006/2007. tanév

Őszi félév

Előadások a felvilágosodás korának irodalmából

(Hász-Fehér Katalin, Labádi Gergely)

 

Vissza

a) Bevezető előadások

 

1) A "felvilágosodás" fogalma

Európai és magyarországi, kortárs és történeti értelmezései. A magyar "felvilágosodás" kutatásának története és mai irányai. A korszakhoz kapcsolt stílustörténeti fogalmak (klasszicizmus, szentimentalizmus, neoklasszicizmus, rokokó, "népiesség" stb.) kérdésköre.

 

Irodalom

Az előadás anyaga, és ajánlott irodalom:

Mortier, Roland: "Világosság és felvilágosodás". Egy kép és egy fogalom története a XVII. és a XVIII. században. In: R. M.: Az európai felvilágosodás fényei és árnyai. Válogatott tanulmányok. Budapest, Gondolat, 1983. 67–141.

Bíró Ferenc: A felvilágosodás korának magyar irodalma. Bp. 1994., vagy 1995. Bevezető fejezet. 7–22.

Szauder József: A XVIII. századi magyar irodalom és a felvilágosodás kutatásának feladatai; A klasszicizmus kérdései és a klasszicizmus a felvilágosodás magyar irodalmában. In: Sz. J.: Az estve és Az álom. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1970. 5–56., és 92–122.

Csetri Lajos: Folytonosság és változás a felvilágosodás kori magyar irodalomban. In: Folytonosság vagy fordulat? (A felvilágosodás kutatásának időszerű kérdései). Szerk. Debreczeni Attila. Debrecen, 1996. 13–33.

Debreczeni Attila: "Érzékenység" és "érzékeny irodalom". It 1999. 1. sz. 12–29.

Fried István: Goethe és Kazinczy. Goethe magyar recepciójának néhány kérdése. In: It 1989. 229–265., és: F. I.: Az érzékeny neoklasszicista. Vizsgálódások Kazinczy Ferenc körül. Sátoraljaújhely–Szeged 1996. 61–84.

Pál József: Az antik modernsége a XVIII. század második felében. In: P. J.: A neoklasszicizmus poétikája. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1988. 80–97.

 

 

2) A magyar felvilágosodás korának történeti, társadalom- és művelődéstörténeti vázlata

Mária Terézia utolsó évtizede. II. József évtizede és a "jozefinizmus" fogalma. I. Ferenc kora. A nemesi nemzeti ellenállás mozgalma és a jakobinus mozgalom. A napóleoni hadjáratok és Magyarország. A magyar társadalom szociológiai és művelődésszociológiai rétegződése.

 

Irodalom

Az előadás anyaga, és ajánlott irodalom:

Dümmerth Dezső: Mária Terézia és a magyar nemesség. In: Irodalom és felvilágosodás. Tanulmányok. Szerk. Szauder József–Tarnai Andor. Bp. 1974. 367–399.

Benda Kálmán: A magyar nemesi mozgalom 1790-ben. In: B. K.: Emberbarát vagy hazafi? Bp. 1978.

Benda Kálmán: A jozefinizmus és jakobinusság kérdései a Habsburg monarchiában. In: B. K.: Emberbarát vagy hazafi? Bp. 1978.

 

 

3) A nyelvkérdés

A magyarnyelvűség programja és a nyelvi sztenderdizáció. Bessenyei nyelv- és művelődésteremtő programja. A standard köznyelv és az irodalmi nyelv létrehozásának kísérletei. A "grammatika" mint a szépirodalom felettes fogalma. A nyelv "tökéletesítésének" fogalma (paradoxona). Az akadémia mint a nyelvteremtés és -tökéletesítés autoritatív intézménye ("francia modell"). Az iskolai (akadémiai) műveltség és a szépirodalmi műveltség viszonyának újragondolása. Az irodalom kultúra- és nyelvteremtő szerepének felértékelődése. Az olvasóközönség bővítése (női olvasókra való kiterjesztése) a szépirodalom népszerű műfajainak legalizálásával. Bessenyei programjának hagyományozódása és átalakulása Báróczi Sándornál, Batsányinál és Kazinczynál.

 

Kötelező szövegek

Bessenyei György: Magyarság (Bécs, 1778); Magyar néző (Bécs, 1779)

Báróczi Sándor: A védelmeztetett magyar nyelv (Bécs, 1791), és Magvető, Bp. 1984. Szerk. Szigethy Gábor (Gondolkodó Magyarok sorozat)

Batsányi János: Bé-vezetés [a Magyar Múzeumhoz]. In: Batsányi János Összes művei. Prózai művek. 1. köt. Kiad. Keresztury Dezső, Tarnai Andor. Bp. 1960. 91–101. Uott: Kazinczy szövegváltozata a jegyzetekben, és maguk a jegyzetek: 437–448.

 

Irodalom

Sándor Klára: Nyelvtervezés, nyelvpolitika, nyelvművelés. In: Kiefer Ferenc és Siptár Péter szerk.: A magyar nyelv kézikönyve. Akadémiai Kiadó, Budapest, 381–409.

Tolcsvai Nagy Gábor: Alkotás és befogadás a magyar nyelv 18. század utáni történetében. Recepció és Kreativitás. Nyitott Magyar Kultúra. Áron Kiadó, Budapest, 2004.

Tolcsvai Nagy Gábor: Recepció és kreativitás kettőssége a „nyelvújítás” elméletében és gyakorlatában.

Csetri Lajos: Magyar nyelvújítási törekvések a XVIII. század végén. In: Csetri Lajos: Egység vagy különbözőség? Nyelv- és irodalomszemlélet a magyar irodalmi nyelvújítás korszakában. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1990. 14–25.

Tolnai Vilmos: A nyelvújítás elmélete és története. Budapest, 1929. 1–151.

 

 

b) Szerzői blokk

 

1–2) Bessenyei György és köre (Barcsay Ábrahám, Orczy Lőrinc, Ányos Pál)

Az irodalom társasági szerveződésének modellje. Bessenyei György írói köre. A Besenyei György Társasága c. kötet többközpontú szerkezete, lehetséges olvasási stratégiái. Az irodalom fogalmának attribútumai a kötetben: a szóbeliség–írásbeliség kérdése; a publikáció mint az irodalom alapvető létformája; az irodalmi identitás prioritása a közéleti identitással szemben; az irodalom nemzetteremtő, kohéziós szerepének megfogalmazása (a "hasznos" és "gyönyörködtető" fogalmának átalakulása); az ízléskülönbségek legalizálása.

A művelődéseszmény megújulása. A művelődés mint életforma-teremtő tényező ("a tükör-metafora" a korabeli irodalmi művekben). A (fél)műveltség negatívumai: a perspektívahiány (szokás, divat, individualizmus, szakmai bezárkózás, modortalanság). A műveltség pozitív formái: ismeretgazdagság; a perspektívák sokasága; közösségi tudat; arányérzék. A természetes embereszmény (a bölcsesség mint a valódi műveltség feltétele). Az olvasó bölcs ember eszménye: az irodalmi műveltség mint a kultúra legmagasabb foka.

A hazai hagyományok és a modern művelődés egyeztetése A filozófusban. Művelődéseszmények szembesítése, a nézőpontok polifóniája a Tariménes útazásában.

Orczy Lőrinc központi szerepe, szimbolikus helyzete a Bessenyei-társaságban. Az Orczy-költészetben megjelenő szerző-, szöveg- és irodalomfogalom; a verslevél és az esszévers.

Barcsay Ábrahám irodalom- és tudományszemlélete, művelődéselmélete. A művelődés mint egyetemes történelemformáló tényező, és ennek tagadása. A művelődés mint nemzeti történelemformáló tényező.

Ányos Pál kapcsolata a Bessenyei-körrel; Ányos Pál levelező hálózata; az érzékenység kérdése költészetében; kéziratos verseskötetei.

Az irodalom mint a nemzettudat változatainak integrálója és szimbolikus tere. Az irodalmi historizmus szerepe a kulturális nemzettudat megteremtésében.

 

a) Bessenyei György:

 

Kötelező szövegek

Drámák: Hunyadi László tragédiája (1772) Ágis tragédiája (1772); A filozófus (1777);

Versek: a) A Hunyadi László tragédiája Toldalékának verseiből (1772): Estveli gondolat; A Tiszának reggeli gyönyörűsége; b)  A Besenyei György Társasága c. kötet (1777)

Röpiratok: Magyarság (1778); Egy magyar társaság iránt való jámbor szándék (1781)

Szépirodalmi és értekező próza: Holmi (1779) [20. rész; 21. rész; 28. rész; 33. rész] Tariménes útazása (1802–1804) [Legalább az Első könyv.]

 

A szövegek lelőhelye

Bessenyei Összes Művei (Kritikai kiadás). Színművek. S. a. r. Bíró Ferenc. Bp. 1990.

Bessenyei György: Költemények. (Kritikai kiadás.) Bp. 1991.

A Bessenyei György Társasága. Bétsben 1777. (A kötet 1941-es kiadásának másolata a Tanszéki Könyvtárban.)

Bessenyei György Összes Művei (Kritikai kiadás.) Tariménes útazása. S. a. r. Nagy Imre. Balassi Kiadó, Budapest, 1999.

Bessenyei György válogatott művei. Válogatás, szöveggondozás, jegyzetek: Bíró Ferenc. Szépirodalmi Könyvkiadó, 1987. (Magyar Remekírók)

 

b) Barcsay Ábrahám

 

Kötelező szövegek

Midőn erdődi gróf Pálfi Károly Budán felséges Mária Terézia hagyásából a tudománymindenességnek erősítő levelét hirdetné;

A magyarországi tudományoknak fő-gyülekezetihez;

[Harcba indul. – Ányos Pálnak];

[Hallgatnak a Múzsák – Ányos Pálnak];
[Ültess jázmint... – Ányos Pálnak];

Arkadia leiratása (Orczy Lőrincnek)

A szövegek lelőhelye

Szira Béla szerk.: Barcsay Ábrahám költeményei. Bp. é. n.

 

c) Orczy Lőrinc

 

Kötelező szövegek

 Szalai Gróf Barkótzi Ferentz esztergami érsek úrnak;

Ezen munkáhozz;

Ezen munkábann foglalt versekhez;

Bugatzi tsárdának tiszteletére.

A szövegek lelőhelye

In: Költeményes Holmi egy nagyságos elmétől. A' költeményes gyűjtemény öregbedésére a' Nagyságos Szerzőnek különös engedelmével közre botsátotta Révai Miklós. Pozsonbann, Loewe Antal betűivel, 1787.

 

d) Ányos Pál

Kötelező szövegek

Igaz haza-fi;

A szép tudományoknak áldozott versek;

Érzékeny gondolatok;

Egy boldogtalannak panaszszai a halavány holdnál;

Kalapos király.

Költői levelek: Barcsay kapitánynak Nagy-Szombat, 12. Juniusban 1777.; Kreskay Imrének. Buda, 12. Julius 1778.; Barcsaynak. Pünkösd havának 4-dik napján 1782.

 

A szövegek lelőhelye

Ányos Pál versei. Kiadta Császár Elemér. Budapest, Franklin Társulat, 1907. 42–47.; 69–72.; 53–64.; 100–108.; 121.; 133–134.; 179–182.

 

Irodalom

Bíró Ferenc: Bessenyei György. In: A felvilágosodás korának magyar irodalma. Bp. 1994., vagy 1995. 75–91.

Nagy Imre: Arckép és hasonmás. Textus, paratextus, intertextus A' Filosófusban. In: A magyar irodalmi kánon a XIX. században. Szerk. Takáts József. Pécs, Kijárat Kiadó, 2000. 19–36.

Szilágyi Márton: A vígjátékíró Bessenyei művészi távlatai (Bessenyei filozófusa és Pontyija). In: A szétszórt rendszer. Tanulmányok Bessenyei György életművéről. Nyíregyháza, 1998. 141–155.

Mezei Márta: A költő Bessenyei. In: : A szétszórt rendszer. Tanulmányok Bessenyei György életművéről. Nyíregyháza, 1998. 124–130.

Onder Csaba: A Bessenyei György Társasága mint elbeszélés. Uo. 202–208., vagy: Onder Csaba: A klasszika virágai. Debrecen, 2003. (Csokonai könyvtár). 167–178.

Nagy Imre: Filozófia, állambölcselet, utópia, szatíra. Bessenyei György Tariménes utazása című regényének műfajtörténeti háttere. In: Mesterek, tanítványok. Ünnepi tanulmánykötet a hetvenéves Csetri Lajos tiszteletére. Bp., 1999. 68–82.

Horváth János: Orczy Lőrinc. In: Irodalom és felvilágosodás. Szerk. Szauder József és Tarnai Andor. Bp. 1974.

Bíró Ferenc: Barcsay Ábrahám. In: A felvilágosodás korának magyar irodalma. Bp. 1994., vagy 1995. 91–95.

Egyed Emese: Levevék fejemről Múzsák sisakomat. Barcsay Ábrahám költészete. Kolozsvár, 1998. (Erdélyi Tudományos Füzetek) 14–39.

Császár Elemér: Ányos Pál. In: Ányos Pál versei. Kiadta Császár Elemér. Budapest, Franklin Társulat, 1907. 5–25.

Bíró Ferenc: Az érzékenység poétája – Ányos Pál (1756–1784). In: A felvilágosodás korának magyar irodalma. Bp. 1994., vagy 1995. 95–100.

 

 

3) Batsányi János

Életrajz; költészete; irodalomszervező tevékenysége; a felvilágosodás folyóiratirodalma: a Magyar Museum szerkesztési elvei, művelődésszemlélete; vitája a fordításról (aemulatio, imitatio, fordítás, erdetiség; a fikcionalitás és referencialitás kérdése); Osszián-fordításai; szövegkiadásai; költészete, irodalmi kapcsolatai fogsága után.

 

 

Kötelező szövegek

Versek: A franciaországi változásokra; Tekintetes Nemes Abaúj Vármegye örömünnepére; A látó; Levél, Szentjóbi Szabó Lászlóhoz; Osszián-fordításai

Értekező próza: Bé-vezetés [a Magyar Museumhoz]; A fordításról. 

 

A szövegek lelőhelye

Batsányi János Összes Művei. I. k. S. a. r. Keresztury Dezső és Tarnai Andor. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1953.

Batsányi János Összes Művei. II. k. S. a. r. Keresztury Dezső és Tarnai Andor. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1960.

Irodalom

Az előadás anyaga és:

A kritikai kiadás megfelelő jegyzetanyaga.

 

 

4) Kisfaludy Sándor

Életrajz; költészetszemlélete; a Himfy-kötetek szerkezeti, poétikai és műfaji kérdései; a Regék a magyar előidőből c. kötet műfaji és kompozíciós kérdései. Az osszianizmus. Vitája Kazinczyval. Nézetei a kritikáról. Költészetének recepciótörténete.

 

Kötelező szövegek

Himfy' szerelmei. A kesergő szerelem. A boldog szerelem. (Bármely kiadás, előszóval együtt.)

Regék a magyar elő-időből. (Bármely kiadás, de előszóval együtt.)

Füredi Vida [Kisfaludy Sándor]: A' Recensiókról. Tudományos Gyűjtemény 1818. VI. k. 1–33.

 

Irodalom

Az előadás anyaga és ajánlott irodalom:

Fenyő István: Kisfaludy Sándor. Bp. 1961. (Megfelelő fejezetek.)

Onder Csaba: "Maga magának mese" (Ahogy Himfy írja [és olvassa] a Keserveket. In: Onder Csaba: A klasszika virágai. Debrecen, 2003. (Csokonai könyvtár). 215–228.

Heinrich Gusztáv: Kisfaludy Sándor regéi. ItK 1891. 76–91. old.

Szajbély Mihály: A rege és rokonműfajai a XIX. század elejének magyar irodalmában. It 1999. 3. sz. 424–440. old.

 

 

5) Csokonai Vitéz Mihály

költészetének jellemzése kötetei, ciklusai alapján. A Lilla-ciklus műfaji, szerkezeti és poétikai kérdései. A ciklushoz írt Előbeszéd.

Csokonai epikus és drámai műveinek tematikus, poétikai és műfajtörténeti kérdései.

A Csokonai-recepció; Kölcsey és Kazinczy Csokonai-bírálatai.

 

Kötelező szövegek

Lilla-versek: Lilla. A ciklus teljes, gondozott szövege. Szerk. Debreczeni Attila. Bp. 1996. Matúra Klasszikusok sorozat.

Esszéversek: Az Estve (1794); Az Álom (1794); Konstancinápoly (1794); Marosvásárhelyi gondolatok (1794); Magyar! hajnal hasad! (1795)

Epika: Dorottya-előbeszéd; Dorottya; az Árpádiász-terv (Árpád vagy a magyarok megtelepedése; Rövid kritikai rajzolatja egy nagy magyar epopoeiának... /1796/; Csokonai levele Széchényi Ferenc grófnak, 1802. szept. 16.)

Dráma: Tempefői; Karnyóné

Értekező próza: Az epopoeáról közönségesen.

Kölcsey és Kazinczy kritikája, valamint a rájuk érkező reakciók: Csokonai emlékek. Összeállította Vargha Balázs. Bp. 1960. 284–301.

 

Irodalom

Zentai Mária: “Érzékeny dalok” vagy “poétai román”? In: Acta Historiae Litterarum Hungaricum, Szeged, 1988.

Baróti Dezső: Lilla, vagy egy poétai román. In: Baróti D.: Árnyékban éles fény. Bp. 1980.

Szauder József: Tempefői vagy a játékos magyar világ szatirikus körképe. In: Szauder J.: Az estve és A álom. Bp. 1970., vagy Szauder J.: Az éj és a csillagok. Bp. 1980.

Bécsi Tamás: Drámaelmélet és dramaturgia Csokonai műveiben. Bp. 1980. (Irodalomtörténeti Füzetek)

Baróti Dezső: Csokonai “Dorottyá”-ja. In: Baróti Dezső: Írók, érzelmek, stílusok. Bp. 1971.

Demeter Júlia: "Ezer apró szerelmek lantolnak". Csokonai Dorottyája. Irodalomtörténet, 1997/1–2. 48–62.

Szabados György: Árpád írói. Vörösmarty és előzményei. Tiszatáj Diákmelléklete, 1998/ 1.

 

 

6) Regénytörténeti vázlat

Regényirodalom a 18. század végén.

 

Kötelező szövegek

Dugonics András: Etelka; Etelkának kúlcsa, Anno 1790. In: Dugonics András: Etelka. S. a. r. Penke Olga. Debrecen, 2002. (Csokonai Könyvtár. Források.)

Pálóczi Horváth Ádám: Felfedezett titok (1792) Újabb kiadása: Pálóczi Horváth Ádám: Felfedezett titok. S. a. r. Németh József. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1988. (Ritkaságok sorozat).

Kazinczy Ferenc: Bácsmegyey öszveszedett levelei (1798); In: Lőkös István s. a. r.: Érzelmes históriák. Bp. 1982. (Magyar Hírmondó) (357–509. oldal)

Interneten: http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/kazinczy/

Kazinczy Ferenc: Bácsmegyei gyötrelmei (1814); In: Heinrich Gusztáv: Bácsmegyeinek gyötrelmei. Bp. 1878.

Interneten: http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/kazinczy/

Bessenyei György: Tariménes útazása. (Újabb kiadása, ajánlatos ezt olvasni: S. a. r. Nagy Imre. Balassi Kiadó, Budapest, 1999.)

Kármán József: Fanni hagyományai. In: Első folyóirataink. Uránia. Szerk. Szilágyi Márton. Debrecen, 1999. 68–71., 179–191., 260–280.

 

Irodalom

György Lajos: A magyar nyelvű román élete. In: Gy. L.: A magyar regény előzményei. Bp. 1941. 1–73.

Szajbély Mihály: Regényelméleti gondolatok a 18. század második felének magyar irodalmában. ItK 1982/1., vagy: A regény helyzete. In: Sz. M.: "Idzadnak a' magyar tollak". Irodalomszemlélet a magyar irodalmi felvilágosodás korában, a 18. század közepétől Csokonai haláláig. Bp. 2001. 159–192.

Penke Olga: Utószó. Az Etelka története és kontextusai. In: Dugonics András: Etelka. S. a. r. Penke Olga. Debrecen, 2002. (Csokonai Könyvtár. Források.) 409–457.

Németh József: Horváth Ádám és a szabadkőművesség. In: Pálóczi Horváth Ádám: Felfedezett titok. S. a. r. Németh József. Szépirodalmi Könyvkiadó, Budapest, 1988. (Ritkaságok sorozat).

Jászberényi József: Horváth Ádám. In: J. J.: "A Sz. Sophia templomában látom én felszentelve Nagysádat" – A felvilágosodás korának magyar irodalma és a szabadkőművesség. Argumentum Kiadó, Budapest, 2003. 52–95.

Hász-Fehér Katalin: A kánon építésének és leépítésének stratégiái Kazinczynál. A Bácsmegyeinek gyötrelmei. In: A magyar irodalmi kánon a XIX. században. Szerk. Takáts József. Pécs, Kijárat Kiadó, 2000. 37–56.

Nagy Imre: Filozófia, állambölcselet, utópia, szatíra. Bessenyei György Tariménes utazása című regényének műfajtörténeti háttere. In: Mesterek, tanítványok. Ünnepi tanulmánykötet a hetvenéves Csetri Lajos tiszteletére. Bp., 1999. 68–82., valamint a Tariménes utazása kritikai kiadásának (S. a. r. Nagy Imre. Balassi Kiadó, Budapest, 1999.) előtanulmánya.

Szilágyi Márton: “Elhervadott a szeretet édes melege alatt” (A Fanni hagyományai értelmezéséhez). ItK 1993/1;

Fanni hagyományai. deKON KÖNYVEK 2. Szeged, 1995.

 

 

7) Kazinczy Ferenc

Fordítások. Az Orpheus. Irodalomszervező tevékenysége. Költészete. Irodalmi és nyelvi vitái. Önéletrajzi szövegei. Levelezése.

Kazinczy ízlés- és stílusforradalmának, nyelvújításának elemei. A kanti szépségeszmény előtérbe kerülése. Az "ízlés" fogalmának központba kerülése. Az irodalom etikai (nemzeti közösségteremtő) dimenzióinak kiiktatása, illetve átértelmezése. Az "érzékeny neoklasszicizmus" fogalma. A német neoklasszicizmus hatása irodalomszemléletében. A művészet mimetikus funkciójának átértelmezése. A lírai formákkal való kísérletezései. Az irodalmi nyelvújítás német modelljének érvényesítése. Az irodalmi rendszerről szóló elképzelései: a kritika műfajának hazai megteremtése; akadémiaellenessége; kanonizációs törekvései. Vitái a dunántúli és debreceni irodalmi körrel, Kisfaludy Sándorral és Kölcsey Ferenccel. Az önéletírás műfajának modernizálása.

 

Kötelező szövegek

 

Bácsmegyey öszveszedett levelei. Költött történet. In: Lőkös István s. a. r.: Érzelmes históriák. Bp. 1982. (Magyar Hírmondó) 359–505.

– Recensió Himfy szerelmeiről. In: Kazinczy Ferenc művei I. Szerk. Szauder Mária. Bp. 1979. 733–747.

– Tövisek és virágok. Széphalom 1811. A TV egykorú bírálataival kiad. Balassa József. Bp. 1902. (RMKt 20.)

Kazinczy Ferenc előszava Dayka Gábor verseihez, 1813. In: Kazinczy Ferenc válogatott művei. I. k. Vál., szövegg. Szauder Mária. Bp. 1979. 759–779.

– Előszava Báróczi Sándor Minden Munkájihoz (Báróczi Sándor élete). Pest, 1813–14. In: Kazinczy Ferenc válogatott művei. I. k. Vál., szövegg. Szauder Mária. Bp. 1979. 779–800.

– Kazinczy Ferenc: Ortológus és neológus nálunk és más nemzeteknél. Tudományos Gyűjtemény 1819. XI. k. 3–27. l., és Kazinczy Ferenc válogatott művei. I. k. Vál., szövegg. Szauder Mária. Bp. 1979. 813–834.

– Lírai költészete. In: Kazinczy Ferenc Összes költeményei. S. a. r. Gergye László. Balassi Kiadó, Budapest, 1998. (Néhány tetszőlegesen kiválasztott szöveg elemzése.)

– Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete. S. a. r. Orosz László. Bp. 1956.

– Kazinczy Ferenc: Fogságom naplója (bármely kiadás)

– Kazinczy Ferenc: Erdélyi levelek (bármely kiadás)

 

Irodalom

Fried István: Az "érzékeny" Kazinczy Ferenc. ItK 1984. 150–162, és F. I.: Az érzékeny neoklasszicista. Vizsgálódások Kazinczy Ferenc körül. Sátoraljaújhely–Szeged 1996. 9–27.

Gergye László: Kazinczy költészete. In: Kazinczy Ferenc Összes költeményei. S. a. r. Gergye László. Balassi Kiadó, Budapest, 1998. 15–36.

Fried István: A "Fogságom naplója" regénye. ItK 1986. 683–694., és: F. I.: Az érzékeny neoklasszicista. Vizsgálódások Kazinczy Ferenc körül. Sátoraljaújhely–Szeged 1996. 129–145.

Fried István: Kazinczy Ferenc útleírásai. ItK 1993. 350–362, és F. I.: Az érzékeny neoklasszicista. Vizsgálódások Kazinczy Ferenc körül. Sátoraljaújhely–Szeged 1996. 115–128.

Csetri Lajos: Nyelvújítás a XIX. század első évtizedében. In: Csetri Lajos: Egység vagy különbözőség? Bp. 1990. 30–98.

 

 

8) Berzsenyi Dániel

Az 1813-as és az 1816-os kötet (Berzsenyi Dániel' Versei, Kiadta egy kalauz értekezéssel megtoldva barátja Helmeczi Mihály. Második megbővített kiadás. Pesten, Trattner János Tamásnál, 1816.)  műfaji, kompozicionális kérdései. A Kazinczyval való kapcsolatának alakulása, és e kapcsolat tükröződése köteteiben. Berzsenyi irodalomszemlélete.

 

Kötelező szövegek

Versek

Ajánlás; Gróf Török Sophiehez; A közelítő tél; Horátz; Osztályrészem; Az én Múzsám; A Múzsához; Barátomhoz; A Sonetthez; Amathus; Virág Benedekhez; Orczy árnyékához; A Magyarokhoz; Ulmai ütközet; Horatiushoz; Az Élet dele; Kishez; Búcsúzás Kemenes-aljától; Téti Takács Józsefhez; A Felkölt nemességhez; Herczeg Eszterházy Miklóshoz; A Magyarokhoz; Barátimhoz; Fohászkodás; A Múzsához; A Tánczok; Emmihez; Életphilosophia; Levéltöredék Barátnémhoz; Barátimhoz; A Pesti Magyar Társasághoz; Döbrentei Gáborhoz; Dukai Takács Judithoz; Vitkovics Mihályhoz; Vandal Bölcsesség.

In: Berzsenyi Dániel: Versek. Teljes, gondozott szövegek. 1816. Szerk. ONDER Csaba. Bp. 1999. (Matúra Klasszikusok)

Értekező próza: Antirecenzió Kölcsey recenziójára; Észrevételek Kölcsey recenziójára; A versformákról; Kritikai levelek; Poétai harmonistika

Levelek: Kazinczy Ferencnek, Nikla, 1809. márc. 12.; 1809. nov. 25.; 1811. febr. 15.; 1811. jún. 5.; 1829. jún. 15.; Döbrentei Gábornak. Mikla, 1828. okt. 18.; gróf Széchenyi Istvánnak és báró Wesselényi Miklósnak. Mikla, 1830. febr. 25.

 

Irodalom

Berzsenyi Dániel: Versek. Teljes, gondozott szövegek. 1816. Szerk. ONDER Csaba. Bp. 1999. (Matúra Klasszikusok)

Csetri Lajos: Nem sokaság hanem lélek. Bp. 1984.

Csetri Lajos: Berzsenyi irodalmi nézeteiről. In: CS. L.: Egység vagy különbözőség? Budapest, Akadémiai Kiadó, 1990. 332–361.

Szegedy-Maszák Mihály: A Poétai harmonistica európai háttere. ItK 1974. 5. sz. 582–588.

 

 

9) Kölcsey Ferenc

költészetének alakulása az 1820-as évek közepéig; formai, temaitikai kiútkeresései a szentimentalizmusból; a szentimentalizmus fogalmának átértelmezése az 1820-as évek közepén; vitája Kazinczyval az eredetiségről és a nyelvújításról (a lasztóci levelek); értekező prózája az 1820-as évek közepéig.

 

Kötelező szövegek

Versek: Kazinczyhoz; Az Arcász; A' Phantasia; Andalgások; A sonetto; Az Acátia; Genius száll...; Élet [II.] Küzdés; Róza; Az Ivó; A' lyány dala; Rákos' nymphájához; A' borkirály; Fejedelmünk hajh...; Képzelethez; Szép Lenka; Rákos; Bú kél velem; Dobozi; Csolnakon; Hymnus; Csákányi vérmenyekző; Vanitatum vanitas; Endymion; Drégel.

Értekezések: Csokonai Vitéz Mihály munkáinak kritikai megítéltetések, 1815.; Kis János versei 1817.; Berzsenyi Dániel versei 1817.; Recenzió Dayka Gáborról; Mohács; Nemzeti hagyományok.

Levelek: Kazinczyhoz 1817. jún. 11.; Kazinczyhoz 1817. jún. 12.; Kazinczyhoz 1817. jún. 14.

 

A szövegek lelőhelye

Kölcsey Ferenc: Versek és versfordítások. Kritikai kiadás. S. a. r. Szabó G. Zoltán. Universitas Kiadó, Budapest, 2001.

Kölcsey Ferenc: Irodalmi kritikák és esztétikai írások. I. 1808–1823. Kritikai kiadás. S. a. r. Gyapay László. Universitas Kiadó, Budapest, 2003.

(A levelek bármely Kölcsey-kiadásból olvashatók.)

 

Irodalom

A kritikai kiadás megfelelő jegyzetanyaga.

Kölcsey Ferenc: Hymnus. Nemzeti hagyományok. Parainesis. Szerk. Szabó G. Zoltán. Bp. 1997. (Matúra sorozat).1–66.

Csetri Lajos: Kazinczy baráti körének irodalomszemlélete; Kölcsey lasztóci levelei. In: Egység vagy különbözőség? Bp. 1990. 218–278; 285–290.

S. Varga Pál: "...az ember véges állat..." (A kultúrantropológia irányváltása a felvilágosodás után – Herder és Kölcsey. Fehérgyarmat, 1998. Kölcsey Társaság füzetei 10. 50–80.

Szörényi László: A Hymnus helye a magyar és világirodalomban. In: A Hymnus költője. Tanulmányok Kölcseyről. Szerk. Lukácsy Sándor. Bp. 1974. 11–14.

Dávidházi Péter: A Vanitatum vanitas és a magyar kritika. In: “A mag kikél.” Előadások Kölcsey Ferenc születésének 200. évfordulójára. Szerk. Taxner-Tóth Ernő. Budapest–Fehérgyarmat, 1990. 139–158.

Csetri Lajos: A Vanitatum vanitas értelmezéséhez. Uo. 53–58.

 

 

10) Katona József és a Bánk bán

A dráma keletkezése és recepciója. Dramaturgiai kérdései.

 

Kötelező szöveg

K. J.: Bánk bán. Kritikai kiadás. S. a. r. Orosz László. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1983.

 

Irodalom

A kritikai kiadás jegyzetanyaga.

Magyar színháztörténet 1790–1873. Szerk. Kerényi Ferenc. Bp. 1990. Vonatkozó részek.

Bíró Ferenc: A Bánk bán. In: Bíró Ferenc: Katona József. Balassi Kiadó, Budapest, 2002. 111–191.