Gróf Gyulay Lajos naplói

 

 

 

A projektről

 

A szegedi SZTE BTK Klasszikus Magyar Irodalom Tanszékének oktatói, doktoranduszi és hallgatói csoportja 2007-ben OTKA-pályázattal kezdte el kiadni az erdélyi, marosnémeti gróf, Gyulay Lajos naplóit. 2011-ig 16 kötet készült el, részben papír- részben digitális kiadásban. A projekt honlapja: www.gyulaynaplok.hu

 

 

A Gyulay családról

 

Döbrentei Gábor 1807. november 5-én, Kazinczy Ferenc közvetítésével került Erdélybe a gróf Gyulay családhoz nevelőnek.[1] Kazinczyt régi kapcsolat fűzte a család női tagjához, a felvidéki származású Kácsándy Zsuzsannához: leveleiben Susána, Susie néven ifjúkori szerelmeként, "hűtlenkedő, szeszélyes szeretőként" emlegette őt. Fennmaradt egy 1789. decemberi keltezésű árnyképe is, melyen Radvánszky Terézével együtt örökíti meg Susie arcvonásait.[2]

Kácsándy Zsuzsanna 1790-ben ment férjhez gróf Gyulay Ferenchez, ám kapcsolata Kazinczyval nem szűnt meg: holtáig, 1826-ig baráti szálak fűzték őket egymáshoz. Amikor Kazinczy 1816-ban erdélyi körútra indult, egyik célja éppen Gyulaynénak és gyermekeinek meglátogatása volt.

Kácsándy Zsuzsanna férje, gróf Gyulay Ferenc (1765–1807), nagyhírű erdélyi családhoz tartozott, elődei és rokonai közül többen hadvezérek, neves közéleti, politikai személyiségek voltak. Nagybátyja például Gyulay Sámuel (1723–1802) császári-királyi altábornagy, a napóleoni háborúkban hadvezér, a székely határőrdandár parancsnoka, 1773-ban honvéd gyalogezred tulajdonosa és Gyulafehérvár katonai parancsnoka; ennek fia, Gyulay Ignác (1763–1831) is fényes pályát futott be: császári királyi tábornagy, 1806-tól haláláig horvát–szlavón–dalmát bán, élete vége felé az udvari haditanács elnöke volt. Gyulay Ferenc nem lépett katonai pályára, azonban ő is császári és királyi kamarási rangot szerzett. Birtokaihoz tartozott többek között Oláh-Andrásfalva, Marosnémeti, Dédács, Lunka, Nagypacal, Tresztia. A családtagok többnyire Andrásfalván, Marosnémetiben és kolozsvári házukban tartózkodtak, és Erdély, Magyarország, illetve a Habsburg birodalom főnemeseihez fűzték őket rokoni, baráti vagy társadalmi kapcsolatok. A családfán a házastársak nevei között találjuk a Pécsy, a Bánffy, a Bethlen, a Bornemisza, a Haller, a Jósika, a Wass, a Thoroczkay, a Gyulaffy neveket, de kialakult több külföldi (például itáliai) ág is. Gyulayék ismerősi, jóbaráti köréhez tartoztak továbbá olyan családok, mint a Telekiek, a Csereyek, a Wesselényiek, a Naláczyak, a Nopcsák, a Kornisok, a Barcsayak.

Gyulay Ferencnek és Kácsándy Zsuzsannának öt gyermeke született, közülük négy maradt életben: Karolina (Kazinczy Lottinak nevezte, később báró Frimontné, 1792–1862); Franciska (Fanny, később Wass Györgyné, 1799–1865. január 4.); Lajos (1800–1869) és Konstancia (Constanze, Stanzi, Döbrentei Gábor tréfásan Szilárdkának nevezi, később Kuun Lászlóné, 1802–1873). A családfa hosszabb-rövidebb ideig Franciska és Konstancia ágán folytatódott: Franciska gyermekei voltak Wass Zsuzsanna (Minka, 1827–1910) és Ottilia (1829–1917) írónő, mindketten gyermektelenül hunytak el. Konstanciának szintén két gyermeke volt, a Kelet-kutató, akadémikus Kuun Géza, a marosnémeti birtok majdani örököse és a családi levéltár gondozója, valamint Irma, később Fáy Béláné.[3]

 

 

Ebbe a környezetbe került tehát a huszonkét éves Döbrentei Gábor (1785–1851), a somlószőlősi lelkész fia, aki éppen wittenbergi tanulmányútjáról tért haza. Korábban a soproni Evangélikus Líceum tanulója, az ottani önképzőkör elnöke volt, s verseire, leveleiben mutatkozó irodalmi érdeklődésére Kazinczy is felfigyelt, ezért ajánlotta őt Gyulay Ferenc halála után, 1807-ben a félárván maradt Gyulay-gyerekek nevelőjének.

Döbrentei pedagógiai munkája szorosan összefonódott irodalmi tevékenységével: a Gyulay család rokonsági és ismeretségi körének köszönhetően kerül kapcsolatba a legrangosabb erdélyi főurakkal, akiknek tiszteletét Kazinczy pártfogolta íróként és nevelőként egyaránt ki tudta vívni. Ismeretes, hogy az erdélyi főnemesi támogatások tették lehetővé számára 1814-ben az Erdélyi Múzeum megjelentetését.

 

Gyulay Lajos naplóiról

 

Gyulay Lajos a korszak egyik legnagyobb szabású művét alkotta meg a majd hatvan évig vezetett, csaknem száznegyven kötetes kéziratos naplójában. Tekintélyes magánkönyvtárat létesített,[4] folyamatosan művelődött, olvasott, utazott, minden tudományág iránt érdeklődött, a hazai és a külföldi sajtót rendszeresen figyelemmel kísérte, s majd minden előadást megnézett a bécsi "theátrumokban" és itthon, a Nemzeti Színházban. Naplói a legapróbb részletekig dokumentálják szellemi foglalatosságait, észrevételeit, élményeit, olvasmányait. Az önképzés hosszú évei alatt ismeretanyaga, ítélőképessége gazdagodott, és irodalmi tehetsége is kiteljesedett. Naplói nem csak stílusukban, játékos szellemiségükben élvezetes olvasmányok, s nem csak mennyiségükben lenyűgöző méretűek, hanem főképpen szerkezetük az, ami miatt a magyar irodalomban (is) páratlan, egyedi alkotást képeznek.

 

 

 

A száznegyven naplókötet egyetlen nagyívű, egymással összefüggő kompozíciót alkot, melyet Gyulay Lajos tudatosan épített, gazdagított, finomított az évek során. Felhasználta ehhez a nyomtatott művekben szokásos paratextusokat (mottó, ajánlás, címadás, oldalszámozás, kötetszámozás stb.) éppúgy, mint a kéziratos mű egyéni ötleteket, megoldásokat engedő lehetőségeit. Minden könyvét más-más személynek (Döbrentei Gábornak, Lottinak, Fannynak stb.) ajánlja, ennek megfelelően alakítja tartalmát, címét, címlapját, olykor terjedelmét vagy belső beosztását is.[5] A könyvek egyedítéséhez felhasználja a színszimbolikát ("Hamuszin könyv"), a kulturális vagy maga alkotta szimbólumokat ("Oroszlány könyv"), a könyvészeti adottságokat ("Tokos két könyv"), számszimbolikát ("Páros zöld könyv"). A köteteket leltári pontosságú számozással látja el (pl. "8dik Folyam’ 11dik kötete, Összes kötetek 129dike, Birtokomban a 122dik"). 1850-ben, a szabadságharc után, egy évnyi szünetet követően újraindította az "évfolyamot", és számon tartotta a kastélyának feldúlásakor elveszett munkáit is.[6] Ugyanakkor a naplófolyam belső szerkezetén és az egyedi könyvek kompozícóba rendezésén évtizedekig dolgozott, közben folyamatosan újraolvasta, javította, bővítette anyagait. Egyes köteteket később tovább írt, egyeseket befejezetlenül hagyott és később folytatott, vagy jóval a megírás után nevezett el.

 

 

 

Műfaji kérdések

Gyulay Lajos művét, elsősorban a naponkénti tagolás miatt, az utókor naplónak nevezi. A műfaji besorolás annyiban helyénvaló, hogy a feljegyzéseket valóban napi dátumok választják el egymástól, s gyakoriak, hangsúlyosak a napi írásra ("naplászatra") való reflexiók. A szövegen való utólagos munkálatok, az újraolvasás, az egyes kötetek évekig elhúzódó írása, a napi beosztás melletti és feletti szerkezeti elvek alkalmazása, a párhuzamos elbeszélés, a naplókönyvek szimbólumokkal történő összekapcsolása azonban ki is emeli a munkát a naplóműfaj kereteiből. A kompoziciós játékok, a többféleképpen elmondott, s ezáltal a referencialitástól eltávolított elbeszélések a szövegnek fikcionális és irodalmi jelleget kölcsönöznek. Ugyanakkor a mottók, az elhunyt családtagoknak, barátoknak szóló ajánlások és a jeles napokon a múlt megidézése kedvéért megszakított eseménybeszámolók a könyveket a memoárhoz és az önéletíráshoz közelítik, a lapokat az emlékezés, illetve megemlékezés helyszínévé avatják. Ezt az átmenetiséget, határterületen való létezést jelölheti Gyulay, amikor munkáit "könyveknek" nevezi ("Gr. Gyulai Lajos maga keze és könyve).

 

Kiadásunkról

 

Azt vállaltuk, hogy évente négy kötetet teszünk közzé a Gyulay-könyvekből a hozzájuk kapcsolódó levelekkel együtt, papírnyomású és digitális változatban. A munka során merült fel a javaslat, hogy a papír-, a fotó- és a hálózati kritikai kiadás más-más olvasatot és kutatási lehetőséget nyújtson s együttesen, egymást támogatva alkosson szerves egészet. A papírkiadást ezért a részben modernizált átiratú, jegyzetekkel, grafikai elemekkel kevésbé terhelt, folyamatos olvasást biztosító szöveg számára jelöltük ki, míg a hálózati kritikai kiadás a textológia szakmai követelményeinek megfelelő, betűhív átiratú, jegyzetelt változatot tartalmazza. Az utóbbihoz csatoltuk a kolozsvári Gyulay–Kuun fond levelezésanyagát fotózott és textológiailag feldolgozott formában, de számos más háttéranyagot is mellékeltünk hozzá. A papírkiadást füzetekben tettük közzé, mert a kéziratos könyveket nem sorrendben óhajtottuk feldolgozni.

 

A munka folytatásáról

 

A feldolgozás 2011-től részben tanszéki átszervezés, részben a hallgatók tanulmányainak befejezése miatt szünetelt. A jelenlegi körülmények feltehetően lehetővé teszik a közeljövőben a folytatást.



[1] Döbrentei Gábor Kazinczy Ferencnek, Andrásfalván, Erdélynek Küküllő Vármegyéjében, November 2dikán 1807. Kézirat: Kazinczy Ferenc és Döbrentei Gábor levelezése, MTAK kézirattára, M. Irod. Lev. 40, 53/II. k., Régi jelzés: 199. sz.

[2] Kazinczy Ferenc: Az én életem, Szerk. Szilágyi Ferenc, Magvető Könyvkiadó, Budapest, 1987, 250. Az eredeti kép lelőhelye: MTAK Kézirattára, M. Ir. RUI, 2-r., 2/I, 162a.

[3] A család történetének és Gyulay Lajos életrajzának teljes kötetet szentelnek a szerkesztők Gyulay Lajos 1848–49-es naplóinak kiadásában: Gyulai Lajos naplói, 1848–1849, 1–2, Sajtó alá rendezte: V. András János–Csetri Elek–Miskolczy Ambrus, ELTE Román Filológiai Tanszék–Központi Statisztikai Hivatal Levéltára, Budapest, 2003, 1. k. Sok adatot közöl Csetri Elek: Gyulay Lajos élete és műve = Gyulay Lajos: Napló (1820–1848), Válogatta, bevezető tanulmánnyal és jegyzetekkel közzéteszi Csetri Elek, Kriterion Könyvkiadó, Kolozsvár, 2004, 5–53. Családtörténeti összefoglalók: S. Gyulai Richárd: A marosnémeti és nádaskai Gyulai család. Genealógiai Füzetek IX, 1911. Egyes adatok még: Kántor Lajos: Czegei Gróf Wass Ottilia, az Erdélyi Múzeum-Egyesület nagy jótevője, Erdélyi Múzeum XLIII (1938); W. Kovács András–Valentiny Antal: A Wass család cegei levéltára, Kolozsvár, 2006, Az Erdélyi Nemzeti Múzeum Levéltára 3, Sorozatszerk. Jakó Zsigmond, 91–92, 131, 427.

[4] Könyvtárának katalógusa a kolozsvári Egyetemi Könyvtár Kézirattárában található. Halála után könyvtára a kolozsvári, a székelyudvarhelyi református kollégiumba és az Erdélyi Múzeum-Egyesület könyvtárába került. Ld. Jakó Zsigmond: A székelyudvarhelyi Tudományos Könyvtár története = uő: Írás, könyv, értelmiség, Tanulmányok Erdély történelméhez, Kriterion, Bukarest, 1976.

[5] Az ajánlások között találunk kevésbé ismert neveket, jelenségeket, tárgyakat, cselekedeteket is: "A' páros zöld könyv elsö kötetje melly ajánlva van Birinek. Az én Birim szeret engem. Ö lesz az én feleségem..."; "Vera-icon. Puklizás-nak ajánlva. Ujj folyam 1ső kötet. 1850, Budavárában, Urakutzája, 28dik szám alatti szállásomon, Augustus 5dikén 1850"; "Katapulta. Ajánlva Heppának, Pest, nov. 11. 1850–1851, márc. 10; Uj folyam, 3. kötet"; "Bálvána. ajánlom Gudának. 1851, márc. 11.-től Marz. 25", stb. Kolozsvári Állami Levéltár, Fond Gyulay-Kuun, 349, 355.

[6] "Majdnem éve, hogy naplóírásommal felhagytam, részszerint mert valami 52 kötetre rúgó irataim feldúlattak, és máig sem tudom, kézre, vagy tűzre kerültek?" – írja az 1850-es feljegyzések első kötetében, Kolozsvári Állami Levéltár, Fond Gyulay–Kuun, 355.