Könyvtárak a hálózaton

Az alábbi összeállítás a teljesség igénye nélkül kívánja felhívni a figyelmet néhány magyarországi könyvtárra, amelyek a hálózaton keresztül is elérhetők. A külföldi könyvtárak egyrész terjedelmi okokból nem szerepelnek a gyűjteményben, másrész azért, mert a dokumentumokhoz való hozzáférés tekintetében (a digitális szövegarchívumok esetét leszámítva) általában úgyis inkább a hazai könyvtárakra támaszkodunk. Természetesen a külföldi könyvtárak anyaga is megismerhető, az ezekhez vezető utat a keresők segítségével könnyedén meg lehet találni. Az alábbi gyűjtemény tehát válogatás eredménye, amelynek legalapvetőbb szempontja az volt, hogy olyan URL címek kerüljenek bemutatásra, amelyek bőségesen tartalmaznak továbbhaladási lehetőséget más hasonló helyek irányába. Ugyancsak bekerült a gyűjteménybe néhány olyan oldal is, amelyek talán kevésbé ismertek, de felhasználásuk a történelem kutatása, tanítása során hasznos lehet.

E körben mindenek előtt nem is egy könyvtár honlapját, hanem egy linkgyűjteményt a Könyvtár Portált kell megemlíteni, amely kereskedelmi szerveren kapott helyet. Az oldal az oktatás tárgya szerint (biológia, egészségügy, közgazdaságtan, jog, matematika, mezőgazdaság, műszaki, művészet, pedagógia, testnevelés, vallás) tematikus csoportosításban tartalmazza a felsőoktatási könyvtárak linkjeit. Emellett magyar (és külföldi) központi adatbázisokhoz (pl. KÖZELKAT, MOKKA, MEK segít eljutni. Egyéb adatbázisok címszó alatt található meg például az Erdélyi magyar szótörténeti tár, a Nemzeti Információs Infrastriktúra Fejlsztési Program (NIIF) adatbázisai.

A Portálról a könyvtári sajtó egy része (pl. Könyvtári Figyelő, a Tudományos és Műszaki Tájékoztatás) is elérhető, illetve ugyancsak hozzáférhető a Magyar és nemzetközi cikk adatbázis (MANCI), a Nemzeti Periodika Adatbázis, illetve az Országos Széchényi Könyvtár Magyar Periodika Adatbázisa.

Az oldal külön erényeként kell megemlíteni, hogy a megyei illetve települési közművelődési könyvtárak tekintélyes listáját tartalmazza, ugyanis a könyvtári szervezet alsóbb részei a nagyobb könyvtárak oldalairól nemigen érhetők el. A Portál feletti szinten, tehát a http://www.irodaweb.hu/konyv URL címen a Könyv Porta, számos könyvesbolt és antikvárium, egyetemi jegyzetbolt honlapjára mutató link található.

A könyvtárak honlapjai közül elsőként, mint a magyar könyvtári szervezet központjáét, az Országos Széchényi Könyvtár honlapját érdemes megismerni. Az ízlésesen tervezett honlap kapcsán érdemes áttekinteni, hogy mi várható el egy könyvtár internetes megjelenésétől. Az OSZK honlapja azért is jó kiindulási pont a könyvtári információs források felderítéséhez, mert az intézmény központi szerepe miatt eleve felvállalja, hogy honlapján ne csak a Széchényi könyvtárról, hanem az egész könyvtári szervezetről - beleértve a kibertérben létező könyvtárakat is - felvilágosítást adjon. Magára a Széchényi könyvtárra vonatkozó információk között gyakorlatilag minden elvárható megtalálható.

Az 'Általános tudnivalók' menüpont alatt a könyvtár megközelíthetősége, nyitvatartási ideje, a munkatársak címjegyzéke és telefonkönyve, valamint a könyvtár olvasók által használt részeinek alaprajzai tekinthetők meg. Mindezek mellett a készítők - talán az interneten elterjedt FAQ, illetve magyarosan: GYFK mintájára - 15 kérdés köré szervezve igyekeznek a könyvtárra vonatkozó alapvető ismereteket nyilvánossá tenni. Sajnos, a kérdésekre adott válaszok túlzottan is sommásak, sőt itt-ott kifejezetten semmitmondóak, például az állomány elhelyezésére vonatkozó válasz információtartalma mindössze annyi, hogy a gyűjtemény nagy része raktárakban, kisebb része az olvasótermek polcain került elhelyezésre.

A 'Szolgáltatások' menüpont kissé félrevezető, de rákkattintva rögtön kiderül, hogy ez alatt a WWW- n elérhető szolgáltatások értendők. Legfontosabb természetesen az online katalógus, amelynek elnevezése túl szerényre sikeredett, mert e pont alatt nem egyszerűen a könyvtár saját katalógua érhető el, hanem lehetőség van más online katalógusokhoz való hozzáférésre, akár európai vagy a világ más részein lévő könyvtárakéhoz is. A megnyíló oldal sem egy tipikus keresőfelület, hanem a NEKTÁR, vagyis az Országos Széchényi Könyvtár NEmzeti KönyvTári Átfogó Információs Rendszerének nyitóoldala. Itt a magyar nyelvű verzióban található a 'Kötelező olvasmány' menüpont, amely sok diákot és tanárt is megtéveszthet, mert iskolai kötelező olvasmányokra enged asszociálni, holott adatbázisa is lehet, valójában azonban metairodalmat tartalmaz, többek között a NEKTÁR-ról, az OSZK saját integrált számítógépes szoftveréről, az AMICUS-ról, illetve a LibriVision olvasói katalógusról. E menüpont elnevezését - az angol "recommended" szót követve - célszerűbb lenne 'Ajánlott olvasmányként' szerepeltetni. A WWW-szolgáltatások között elérhető a

CD-ROM lelőhelyek adatbázisa,
Könyvek Központi Katalógusának és a Könyvtárközi Kölcsönzésnek az összevonásával született Dokumentumellátó Szolgálat,
HEKTOR, amely hazai könyvek bibliográfiája, külföldi könyvek katalógusa és videoszalagok adaztbázisa,
Hungarika Információ
Hungarika Névkataszter (http://www.iif.hu/db/hung/index.html
Hungarika WWW - Külföldi hungarika könyvtári gyűjtemények
IKB - Magyar Periodika Adatbázis
IKER - Magyar Időszaki Kiadványok Repertóriuma
A Könyvtártudományi Szakkönyvtár gyarapodási jegyzéke
Külföldi Könyvek Katalógusa
Magyar Elektronikus Könyvtár
Magyar Könyvészet 1712-1920 (http://www.arcanum.hu/catalogus)
Magyar könyvtári folyóiratok tartalomjegyzéke
Magyar Nemzeti Bibliográfia. Könyvek bibliográfiája
Magyar Nemzeti Bibliográfia. Külföldön megjelenő hungarikumok
MANCI - Könyvtártudományi cikkadatbázis
MIT-HOL - az Olvasó- és Tájékoztató Szolgálat online referensz szolgáltatása
Nemzeti Periodika Adatbázis

A honlap többi menüpontja magáért beszél: 'Szervezeti felépítés', 'Kiállítások', 'Újdonságok', 'Gyűjtemények', 'Kiadványaink' stb. Külön kell még említést tenni az 'Ugódszká'-ról, amely számos más könyvtár és adatbázis felé nyit kaput. Ezek közül is kiemelendő a MEK HUNOPAC-jára mutató link, ahol tematikus csoportosításban nemcsak elektronikus, felsőoktatási, megyei, városi és községi, határon túli magyar könyvtárak érhetők el, hanem közös katalógusok és lekérdezőfelületek, könyvtári sajtó, könyvtári levelezőlisták, adatbázisok, könyvkiadók és -terjesztők is.

Felsőoktatási könyvtárak
A felsőoktatási könyvtárak közül az informatikai forradalom elvárásainak jelen pillanatban leginkább talán a Szegedi Tudományegyetem Központi Könyvtára tud megfelelni. Az itt folyó könyvátros-informatikus képzés és a könyvtár magas informatikai műveltséggel rendelkező dolgozói jelentik a biztos szakmai hátterét annak a honlapnak, amely messze túlmutat az Egyetemi Könyvtár falain. Egyedülálló például az a könyvtárat bemutató, saját készítésű, 4 perces mpeg-video, amely a honlapról letölthető. Jelenleg talán ez a kibertérbe legjobban beágyazott könyvtári oldal, aminek következtében igen jó kiindulópontot jelent a könyvtárak világának felderítésében. Emellett azonban tekintélyes annak az anyagnak a mennyisége is, amely közvetlenül e honlapról elérhető. Külön is érdemes felfedezni a különgyűjteményeket bemutató oldalakat, melyek közül a hadtörténeti gyűjtemény lapjai a történelem tanításában is jól felhasználható információkat tartalmaznak. Szintén előre mutató kezdeményezés a tananyagok digitalizálása és elhelyezése a könyvtári oldalakon. Valószínűleg a jövőben a felsőoktatási könyvtárak egyre inkább fel kell hogy vállalják a kötelező olvasamányok digitális szolgáltatását, mert nemcsak csökkenő beszerzési források és a növekvő hallgatói létszámok, de a felnövő generációk igényei is erre fogják sarkallni őket.

Megyei könyvtárak
A megyei könyvtárak közül a

Katona József Könyvtár (Bács-Kiskun megye)
Somogyi-könyvtár (Csongrád megye)
Deák Ferenc Megyei Könyvtár (Zala megye)
Eötvös Károly Megyei Könyvtár (Veszprém megye)

honlapjai ajánlhatók felfedezésre.

Országos Pedagógiai Könyvtár
Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program
SZegedi Tudományegyetem, Egyetemi Könyvtár
Magyar online katalógusok
OMIKK
Pécsi Tudományegyetem
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Hungarnet - Magyar Egyetemi és Közgyujteményi Hálózat
Könyvtárellátó
Könyvtári referensz lap
Tankönyv-adatbázis
Információs Ház - Könyvek
BKE
KATALIST-Arhívum
Magyarországi levelezo listák

 

Vissza a tartalomjegyzékhez