Elektronikus levelezés

Ugyan az írásbeli üzenetek küldésének története tele van technológiai újításokkal, mégis kevés olyan technikai újdonság van, amely olyan mértékben megváltoztatni látszik levelezési szokásainkat, mint az elektronikus levelezés.

Elektronikus levelezés az a szolgáltatás, amellyel hálózatba kapcsolt számítógépek révén más felhasználóknak a hálózaton keresztül üzenetet küldhetünk. Leginkább az angol kifejezés rövidítésével szoktunk utalni rá: e-mail (electronic mail). Magyarul leggyakrabban drótpostaként emlegetik.

Az elektronikus levelezés nagyon hasonló a hagyományos postai levelezéshez: vannak címek, ahová küldhetjük a levelünket, van címünk, ahová a válaszokat megküldik.

A postai rendszerek hármas alaptevékenysége - üzenetek összegyűjtése, továbbítása, szétosztása - az elektronikus levelezés esetében mindvégig számítógépeken bonyolódik egy protokollnak nevezett szabványosított szabályrendszer segítségével. A levelezést a Simple Mail Transfer Protocol (SMTP, egyszerű postázó protokoll) vezérli.

Minden felhasználó rendelkezik egy "postaládával" (általában az Internetre kapcsolódó számítógép merevlemeze), ahol a feladó tárolja, illetve ahonnan a címzett lehívhatja a neki szóló üzeneteket. Hogy a rendszerhez kapcsolódó felhasználók elérhetok legyenek, szükség van egy azonosítóra - csakúgy, mint a hagyományos levelezésben a postai címre. Ez az azonosító az e-mail cím.

Az elektronikus levél több részből áll. Maga az üzenet, a fejléc, és esetleg a levélhez kapcsolt egyéb, nem feltétlenül szöveges adatok (attachments: csatolt állományok)

Címzés
E-mail címnek nevezzük azt a karaktersorozatot, amely egy felhasználót azonosít a számítógépes hálózaton belül. Az Internetre kapcsolódó számítógépek mindegyikének van egy neve, az ún. domain name. A domain-név két vagy több részből áll. Azokon a gépeken, amelyeken több felhasználó is dolgozik, mindegyiküknek van egy külön azonosítója. Egy felhasználó teljes elektronikus levelezési címe (e-mail címe) az egyedi azonosítójából és az általa használt számítógép domain-nevéből áll. A cím felépítésében használnak egy segédjelet - ez a "kukac" (@) (angolul 'at'). A @ jel elott szerepel az egyedi azonosítója, a @ jel mögött a számítógép domain-neve. Pl. a hamp@btkstud.jpte.hu. A domain-név hierarchikus felépítésu: a @ jel után közvetlenül szereplo, pontokkal elválasztott jelek egyre tágabb azonosítók. A fenti példában a domain-nevet visszafelé olvasva:

hu - azt mutatja, hogy a számítógép Magyarországon van… u-szeged - … azt mutatja, hogy a Szegedi Tudományegyetemen található… hist - … azt mutatja, hogy az egyetemen belül ez a történeti intézetben található
(Ne feledjük el, hogy mind a @ jelnek, mind a pontoknak fontos funkciójuk van címben; továbbá azt sem, hogy az e-mail címekben nincsen üres hely (szóköz).

Bárkinek lehet természetesen több e-mail címe, attól függoen, hogy hány Internetre kötött számítógépen van felhasználási joga. (Ahogyan kaphatunk hagyományos levelet is állandó és ideiglenes lakcímünkön, a munkahelyünkön is.)

Protokollok:

POP3: Post Office Protocol

SMTP: Simple Mail Transfer Protocol

IMAP

Levelező programok

Olyan számítógépes programokat, amelyek segítségével elektronikus leveleket küldhetünk. Ezek általában egy szerkesztői és kezelői felületet biztosítanak a felhasználó számára. A szerkesztői részben írhatjuk meg az üzeneteinket, a kezelői felületen bizonyos beállításokat választhatunk ki igényeinknek megfelelően. A levél megírása után az elküldési parancsra a program az adott hálózati protokollnak megfelelően alakítja át az üzenetet a hálózat által értelmezhető formátumra. A levelezőprogramoknak egy része szabadon terjeszthető.

Unix alatt futó levelezőprogramok
mail
pine

PC-s programok/kliensek
Eudora
PegasusMail
Netscape Mailer

Outlook Express

Vissza a tartalomjegyzékre